Ford Mustang GTD 2025: ceny, informace, technické údaje

Ford to nemohl říci lépe, když ve své tiskové zprávě uvedl, že jeho Mustang GTD je „na rozdíl od jakéhokoli jiného Mustangu“. Sedmá generace Mustangu S650 debutovala v roce 2022 se závoděním ve své DNA, zejména s variantou Dark Horse, po níž následovaly čistě závodní verze GT3 a GT4, což dokazuje, že Ford míří na evropskou exotiku. Ale s Fordem Mustang GTD 2025 přenesl modrý ovál svůj pony car na území superaut.

„Nenavrhli jsme tramvaj pro trať, navrhli jsme závodní auto pro ulici,” řekl Jim Farley, prezident a generální ředitel Fordu. „Mustang GTD ničí každou zažitou představu o superautu.”

Ford Mustang GTD 2025: Co je nového?

Stejně jako Mustang GT4 zdědil geny Mustangu Dark Horse R, je nejnovější Mustang GTD silniční verzí Mustangu GT3, ale s větším výkonem, šílenějším stylem a řadou špičkových technologií pod rozsáhlým uhlíkovým vláknem. architektura. . Ale zatímco GT3 bude soutěžit na 24h Le Mans v roce 2025, Mustang GTD se začne prodávat v omezeném počtu.

Silniční závodní vozy se téměř vždy prodávají špatně: mají nejasný design, neuvěřitelné emise, nedodržují předpisy pro hlučnost, průměrnou praktičnost a zálibu ve spotřebě paliva. Zdá se, že Mustang GTD míří tímto směrem, ale lze objednat pouze 1 000 exemplářů, každý v ceně kolem 300 000 EUR. Díky této raritě je rouhání vyhazovat odpadky na závodních tratích nebo na ulici a dělá z něj hlavního kandidáta na skladování v dětských rukavicích s řízenou teplotou.

Mustang GTD je však nejrychlejším poníkovým vozem, který opouští továrnu. A díky řadě aktivních aerodynamických prvků, charakteristickému odpružení a výkonnému přeplňovanému motoru V8 bude mít každý sběratel s hlubokými kapsami, kterému se poštěstí jeden ulovit, jen těžko odolat zlomyslné náladě Mustangu.

Dvě hlavy jsou lepší než jedna

Stejně jako Ford GT, i Mustang GTD (neboli Grand Touring Daytona, odvozený od závodní třídy IMSA GTD) je duchovním dítětem Fordu a Multimatic, stejné spolupráce, která vytvořila Mustang GT3 a GT4. Je asi o čtyři palce širší než běžný Mustang GT a nemusíte mít závodní cítění, abyste věděli, že se jedná o seriózní auto.

Mezi aerodynamické stylingové prvky patří agresivní přední splitter, odvětrávaná kapota, výrazné průduchy na blatnících a těžko přehlédnutelné zadní křídlo aktivního C-sloupku, které bychom si přáli mít k dispozici pouze u standardního Mustangu. Ford uvedl, že dostupný aerodynamický paket zahrnuje podvozek a hydraulické přední dveře, které řídí proudění vzduchu v kombinaci s atraktivním zadním spoilerem.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Rychlá inovace

Ford toho o motoru V8 Mustangu GTD mnoho neprozradil, kromě jeho zdvihového objemu 5,2 litru, zakázkového kompresoru s dvojitým sáním a systému mazání se suchou vanou (první pro Mustang z továrny). Motor V8 s téměř 800 hp. Otáčky až 7 500 ot./min. a směrují výfukové plyny do volitelného titanového výfukového systému s aktivními ventily.

Kromě toho má Mustang GTD přední odpružení s krátkými a dlouhými rameny a inovativní zadní odpružení se silnou tlačnou tyčí, adaptivními posuvnými tlumiči a vinutými pružinami. Ford říká, že design horizontální tlačné tyče a konstrukce trubkového zadního pomocného rámu poskytují poměr tlačné tyče k tlumiči 1:1, což vozu pomáhá přesně reagovat na nedokonalosti vozovky. Kromě toho bylo odpružení schopno snížit vůz o 40 mm v pásovém režimu.

Rám tvoří 20palcová kovaná hliníková kola s předními pneumatikami o šířce 325 mm a zadními pneumatikami o šířce 345 mm. Pro snížení neodpružené hmotnosti jsou volitelně k dispozici hořčíková kola. Podle Fordu mají přední pneumatiky Mustangu GTD stejnou šířku jako zadní pneumatiky Fordu GT, což poněkud posiluje pověst GTD jako závodního superauta. Za těmito litými koly jsou karbon-keramické brzdy Brembo s chladicími kanály pod zadním zavěšením, které zabraňují vyblednutí a přehřívání.

Rozložení hmotnosti 50/50

Zatímco Mustang GT s motorem V8 má poněkud těžkopádné rozložení hmotnosti 53/47, Mustang GTD je na tom ještě lépe s rozložením hmotnosti 50/50 mezi přední a zadní nápravu. Motor posílá výkon na zadní kola výhradně přes vzadu uloženou osmistupňovou převodovku a hnací hřídel z uhlíkových vláken.

GTD nemá použitelný kufr. Místo toho jsou v bývalém nákladovém prostoru umístěny poloaktivní komponenty odpružení, hydraulický chladicí systém a jedinečný chladič převodovky, který dýchá přes výměníky tepla a přívody vzduchu. Kromě toho Ford uvedl, že Mustang GTD bude obsahovat nové technologie pro značku, jako je variabilní kontrola trakce s nastavitelným nastavením, aniž byste museli sundat ruce z volantu.

Jak rychlý je Ford Mustang GTD 2025?

Ford není připraven mluvit o zrychlení z nuly na 60 nebo maximální rychlosti u svého nejnovějšího Mustangu GTD. Hlavní softwarový inženýr Fordu Greg Goodall však vrhl světlo na rekordní potenciál GTD: „Cíl tohoto projektu byl jasný: jet mnohem, mnohem rychleji než kdy předtím, s cílovým časem na Nurburgringu pod sedm minut.“ Nejrychlejší na silnici je Ford Mustang.

Titanové díly F-22 Raptor

Ford se nechal inspirovat texaskou firmou Hennessey Performance Engineering (HPE), když své vozy plnil kovovými díly z vesmírných raket. Ale pro Mustang GTD se Ford rozhodl znovu použít titanové díly z vysloužilých stíhaček F-22 Raptor. Součástí balení jsou 3D tištěné titanové pádla řazení, otočný přepínač a štítek se sériovým číslem.

Mezi další vybavení interiéru patří digitální displeje, semišové a kožené čalounění Miko, čalounění z uhlíkových vláken a zakázková sedadla Recaro.

2025 Ford Mustang GTD: Cena a dostupnost

Ford vyrobí jen asi 1 000 Mustangů GTD s cenami začínajícími na 300 000 EUR za kus. První dodávky dorazí koncem roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Výroba probíhá v továrně Ford Flat Rock Assembly Plant a vozidla jsou poté expedována do centrály společnosti Multimatic v Markhamu v Kanadě ke konečné ruční montáži.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.