Ford Puma 2024: Prezentace, ceny, technická data

V březnu 2022 Ford oznámil další podrobnosti své strategie elektrifikace v Evropě a potvrdil uvedení modelu Ford Puma Electric. Ford Puma EV z roku 2024 bude nejmenším SUV modrého oválu s elektrickým pohonem na světě.

Potvrzení složení

Po Fordu Mustang Mach-E v roce 2021 přijde Ford E-Transit do Evropy v roce 2022. Kromě toho Ford plánuje do roku 2024 představit v Evropě sedm nových elektromobilů, jak bylo oznámeno 14. března 2022.

Tři ze sedmi nových elektromobilů Ford jsou modely osobních automobilů, ostatní jsou užitkové vozy. Prvním osobním elektromobilem je plně elektrický Ford Explorer 2024, technický příbuzný modelu VW ID.4 2024 pro Evropu, který se začne vyrábět v kolínském závodě Fordu od konce roku 2023. Rovněž v Kolíně nad Rýnem se bude v roce 2024 vyrábět “sportovní crossover” (derivát VW ID.5 2024?). O termínu zahájení výroby modelu Puma Electric jsme informovali v sekci “Datum uvedení na trh” na konci článku.

Design

Design současného modelu Puma, který bude uveden na trh v roce 2019, bude přepracován a následně upraven pro verzi EV. Současně s oznámením o březnu 2022 zveřejnila společnost také upoutávku na Pumu Electric a dalších šest nových elektromobilů pro Evropu.

Jak je vidět níže, vzorek světel pro denní svícení modelu Puma Electric se liší od vzoru aktuálně dostupného vozidla. To byl první náznak nového vzhledu elektromobilu. Abychom si udělali představu o tom, jak by Puma Electric mohla vypadat, vytvořili jsme vizualizaci s replikami z upoutávky.

V červenci 2023 se na internetu objevily první špionážní fotografie modernizovaného modelu Puma (benzín), které naznačují, že Ford připravuje kosmetickou úpravu svého malého crossoveru. Špionážní fotografie ukazují, že Ford plánuje po faceliftu přesunout své logo z přední části modelu Puma na masku chladiče. Modrý ovál má být na Pumě Electric umístěn na stejném místě jako na Mustangu Mach-E, tedy v horní části uzavřené přední části. Nárazníky a kola Pumy Electric se budou od současné Pumy pravděpodobně také lišit.

Technické údaje

Společnost Blue Oval zatím neoznámila technické specifikace Fordu Puma Electric, ale potvrdila dojezd 500 km u většího elektromobilu (střední třídy), který má být uveden na trh 21. března 2023. Společnost možná usiluje o dojezd 450 km (280 mil) podle WLTP pro Pumu EV, která by tak mohla konkurovat vozům jako Peugeot e-2008, Opel Mokka-e 2024 a Jeep Avenger EV 2024.

Ford Puma Electric bude založen na upravené verzi platformy B2E současného SUV. Ford již ohlásil elektromobil na bázi B2E, model E-Transit Courier. Puma Electric bude mít stejné pohonné ústrojí jako E-Transit Courier.

E-Transit Courier je poháněn motorem o výkonu 100 kW (134 k) a má pohon předních kol. Ford zatím neoznámil kapacitu akumulátorů, ale očekává se, že bude 50-55 kWh. Společnost potvrdila, že maximální nabíjecí výkon je 100 kW a při tomto výkonu trvá nabíjení z 10 na 80 % SoC méně než 35 minut.

Baterie LFP nebo NMC?

Ford Puma EV by mohl používat baterie LFP. Ford potvrdil, že plánuje použít bateriové bloky LFP společnosti CATL s technologií cell pack v modelech Mustang Mach-E a F-150 2024 Lightning. Od května 2023 bude společnost nabízet bateriový blok LFP v modelu Mustang Mach-E. Později v roce 2023 se do Evropy dostane Mustang Mach-E s levnější variantou. Elektrický pickup dostane bateriový blok LFP na začátku roku 2024.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Na programu LFP pracujeme již delší dobu, takže se u něj nezastavujme. Věřím, že vývoj řešení LFP v naší první generaci produktů je skvělou příležitostí pro rychlý rozvoj.” Jim Farley, prezident a generální ředitel společnosti Ford.

Prvky na bázi železa jsou levnější, bezpečnější a odolnější než běžně používané prvky NMC. Podle našich zkušeností nebude hmotnost a dojezd nejlepší ve své třídě, ale vzhledem k městskému designu SUV to pravděpodobně nebude pro kupující překážkou. Jim Farley, prezident a generální ředitel společnosti Ford, uvedl, že společnost vyvíjí prvky LFP a vidí v nich “velkou příležitost”. Cenově dostupnější technologie podle něj umožní společnosti rychle uvést na trh elektromobily.

Aspekt Ford Puma Electric 2024 Technická data
Délka 4,2 m
Šířka 1,8 m
Výška 1,5 m
Rozvor 2,6 m 
Zavazadlový prostor (sklopená zadní část) 1216 l 
Uspořádání převodovky vpředu
Počet motorů Jeden
Výkon 100-150 kW 
Točivý moment 300 Nm 
Baterie 50-55 kWh
Dojezd podle WLTP 450 km
Nabíjení (10-80 % SoC DC) Méně než 35 minut

Technické údaje Ford Puma Electric 2024 (přibližné)

SYNCHRONIZACE 4A

Ford Puma Electric bude vybaven nejnovějším informačním a zábavním systémem Ford SYNC 4A, který je založen na cloudových technologiích. Tato aktualizovaná verze systému Ford SYNC 4, který je již k dispozici ve vozech Ford Mustang Mach-E, Ford Expedition, Ford Edge a Ford F-150 Lightning, se od staršího komunikačního a zábavního systému liší v řadě funkcí.

Na rozdíl od systému SYNC 4 je systém SYNC 4A vybaven interaktivními individuálními digitálními mapami nazvanými “Adaptive Dashboards” namísto tradičních nabídek. Uživatelé mohou procházet a pracovat s přizpůsobenou sbírkou digitálních map podle toho, jak často nebo jak dlouho systém používají. Díky připojení ke cloudu má nový systém vylepšené plánování tras pro lepší navigaci a rozpoznávání hlasu podobné lidskému, které dokáže na uživatele mluvit. Kromě toho má aktualizovaný systém dvojnásobný výpočetní výkon a rychlost.

Odstranění nedostatků Pumy

Vzhledem k tomu, že Puma EV je přestavěný elektromobil, nelze se zabývat některými obecnými výtkami vůči vozidlu. Například omezený výhled dozadu se u elektrického modelu nezlepší, stejně jako menší zavazadlový prostor ve srovnání s evropskými konkurenty, dokud nebude vozidlo přestavěno na speciální platformu pro elektromobily, která nabízí lepší prostorovou efektivitu. Jízda by měla zůstat relativně stabilní, ale mohou konstruktéři využít uspořádání baterií k dalšímu zlepšení již tak působivých jízdních vlastností?

Elektrická výroba Ford Puma

Ford Puma Electric se bude od roku 2024 vyrábět společně s Fordem E-Transit Courer v rumunské Craiově. Uvedení plně elektrické varianty nejprodávanějšího osobního vozu společnosti v Evropě na trh je plánováno na druhý rok.

Továrnu v Craiově vlastní Ford Otosan, společný podnik společností Ford Motor Company a turecké společnosti Koc Holding. Ve stejný den, kdy byla potvrzena výroba modelu Ford Puma Electric, Ford oznámil, že Ford Otosan je jediným vlastníkem závodu a výrobních zařízení v Craiově. Ford převádí rumunský závod na tureckého vlastníka za 575 milionů eur.

Ford plánuje vyrábět baterie pro budoucí elektromobily v Evropě za přijatelnou cenu. Společnost hodlá založit třístranný společný podnik se společnostmi SK On Co Ltd a Koc Holding a postavit v Turecku továrnu na baterie pro elektromobily. Společný podnik poblíž Ankary bude od poloviny desetiletí vyrábět články s vysokým obsahem niklu NMC. Roční kapacita továrny se odhaduje na 30 až 45 GWh.

Datum vydání

Když Ford v březnu 2022 oznámil model Puma Electric, uvedl, že si jej zákazníci budou moci koupit od roku 2024. Puma Electric bude k dispozici i na trzích mimo Evropu.

Dr. Christian Weingertner uvedl, že Ford Puma Electric bude uveden na trh v roce 2024. Weingertner je generálním ředitelem společnosti Ford. Německo, Rakousko a Švýcarsko a generálním ředitelem marketingu a prodeje společnosti Ford-Werke GmbH. Dodal, že Puma Electric bude ve své třídě vynikat stejně jako dnešní Mustang Mach-E.

Cíle společnosti Ford v oblasti elektromobilů

Ford plánuje v roce 2026 prodat v Evropě více než 600 000 elektromobilů ročně a do šesti let vyrobit 1,2 milionu elektromobilů ve Fordově centru pro elektrifikaci v Kolíně nad Rýnem. Společnost přebuduje kolínský závod na továrnu na výrobu elektromobilů s investicí ve výši 2 miliard eur a výrobu elektromobilů zahájí na konci roku 2023.

Dlouhodobým cílem společnosti Ford v Evropě je plně přejít na elektromobily do roku 2030. Celosvětově plánuje společnost do roku 2026 zvýšit roční výrobu elektromobilů na více než 2 miliony, což je přibližně třetina jejího objemu, a do roku 2030 přejít na elektromobily z poloviny.

Autobrezik.cz říká

Puma se stane novým základním modelem značky Ford v Evropě po ukončení výroby modelů Fiesta a EcoSport. Puma bude posledním modelem značky Ford v segmentu B v tomto regionu. S potvrzením elektrické verze má však Puma budoucnost – a to solidní – v aktuální produktové nabídce modrého oválu.

Puma EV je údajně malé elektrické SUV vhodné pro městské zákazníky (soukromé i firemní uživatele) s nízkými provozními náklady. Puma sice není nejatraktivnějším modelem, který bude uveden na trh v roce 2024, ale může se stát jedním z nejvýkonnějších elektrických SUV ve svém segmentu a jeho uvedení na trh je důležité v souvislosti s přechodem osobní mobility v Evropě na elektromobily.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.