Ford F-150 2024: fotografie, ceny, technická data

Ford F-150 Lightning byl představen v květnu 2021 a uveden na trh v květnu 2022. Ještě v letošním roce pravděpodobně projde tento americký elektrický pickup několika změnami, aby se stal modelem pro rok 2024. Co můžeme od Fordu F-150 Lightning v roce 2024 očekávat, se dozvíte zde. Upozorňujeme, že informace a obrázky v tomto článku se vztahují k aktuálnímu modelovému roku. Jakmile budou k dispozici nové podrobnosti, budeme tuto stránku aktualizovat.

Design

Ford F-150 Lightning 2024 neprojde žádnými změnami na karoserii, protože design je stále čerstvý a kupci jej velmi dobře přijali. Připravovaný elektrický pick-up bude rovněž nabízen pouze jako pick-up SuperCrew (s dvojitou kabinou). Je možné, že se objeví nové barevné varianty, které dodají vozu modernější vzhled, ale o tom lze pochybovat. Je také možné, že se mírně změní struktura tříd.

Předchozí Ford F-150 Lightning je k dispozici ve dvou nových a osmi barevných provedeních:

 • Lavina
 • Azurově šedá metalíza, třívrstvý povlak
 • Agátová černá metalíza
 • Antimatter Blue Metallic
 • Carbon Grey Metallic
 • Báječná stříbrná metalíza
 • Oxfordská bílá
 • Tónovaný čirý lak Rapid Red Metallic
 • Kamenná šedá metalíza
 • Tři vrstvy v barvě Star White s metalickým efektem

Současný vůz je nabízen ve čtyřech variantách výbavy: Pro, XLT, Lariat a Platinum. Třída Pro zahrnuje dvě podtřídy: Pro Standard a Pro Fleet. Model XLT má tři podtřídy: XLT Fleet, XLT Standard a XLT High. Třída Lariat má dvě podtřídy: Lariat Standard a Lariat High.

Elektrický pick-up F-150 Lightning vybočuje z široké nabídky benzinových modelů Ford F-150 svou jedinečnou osobností, ale stále je rozpoznatelný jako F-150. Jeho přední část je výrazně odlišná a odráží ekologický a technologicky vyspělý charakter jeho pohonné jednotky.

Klíčovým designovým prvkem modelu F-150 Lightning je jeho jedinečná high-tech tvář s výraznou světelnou strukturou a výraznějším designem mřížky chladiče. Díky souvislému světelnému pásu LED, který tvoří vizuální prvek připomínající bránu, je F-150 EV okamžitě rozpoznatelný. Hlavní světlomety jsou uspořádány vertikálně, stejně jako u varianty ICE, ale jsou složitější a užší.

Mezi světlomety se nachází uzavřená mřížka chladiče s hladším, strukturovaným povrchem. Pro jiné konfigurace jsou k dispozici dvě další provedení mřížky. V zadní části se LED světla táhnou přes celou šířku elektrického pick-upu a dodávají elektromobilu charakteristický styl. Na bocích mají kola z lehké slitiny aerodynamičtější design. Možnosti kol jsou uvedeny níže:

 • 18palcový model s černými lesklými kapsy (Pro Base a XLT).
 • 20palcové modely s tmavě šedým karbonovým povrchem (XLT High a Lariat).
 • 22palcový model s leskle opracovanými černě lakovanými ebenovými kapsami (Platinum).

Společnost Ford nabízí pro model F-150 Lightning dokonce výstražná světla LED, která pocházejí od společnosti SoundOff Signal:

 • Jantarový stroboskop (Pro a XLT Fleet)
 • Jantarový/bílý stroboskop (Pro a XLT Fleet)
 • Červená/modrá blikající barva (Pro Fleet)

Vnitřní

Interiér modelu F-150 Lightning 2024 se ze stejných důvodů nebude lišit od současného modelu. Očekáváme však drobné změny ve výbavě v jedné nebo více třídách.

Systém SYNC4A

Očekává se, že Ford vybaví model F-150 Lightning 2024 30,5cm informačním a zábavním systémem SYNC4 s horizontální dotykovou obrazovkou z modelu F-150 s benzinovým motorem ve výbavových stupních Pro a XLT a 39,4cm informačním a zábavním systémem SYNC4A s vertikální dotykovou obrazovkou ve výbavových stupních Lariat a Platinum. Oba systémy mohou být vybaveny aktualizovaným softwarem, který nabízí lepší ovládání a případně nové funkce.

Majitelé Mustangu Mach-E okamžitě poznají podobné tlačítko v dolní části obrazovky. SYNC4A znamená adaptivní přístrojový panel a automatické umístění často používaných funkcí v horní části obrazovky vedle funkcí SYNC4. F-150 Lightning samozřejmě podporuje také aktualizaci softwaru prostřednictvím leteckého rozhraní, takzvaného Ford Power-Up.

BlueCruise

Další funkcí, která bude pravděpodobně přijata, je BlueCruise, autonomní asistent řízení Ford úrovně 2 podle SAE, který umožňuje skutečně autonomní řízení bez použití rukou. BlueCruise je podobný systému Autopilot společnosti Tesla, ale nevyžaduje, aby měl řidič ruce neustále v kontaktu s volantem. BlueCruise komunikuje s řidičem prostřednictvím textu a modrých světel na přístrojové desce.

Očekává se, že model F-150 Lightning z roku 2024 bude vybaven novou verzí 1.2 BlueCruise, která zahrnuje asistenta změny jízdního pruhu, systém předvídání rychlosti a funkci změny jízdního pruhu. Nemusí se však jednat o novou funkci aktualizovaného modelu. Během konferenčního hovoru k výsledkům společnosti Ford za první čtvrtletí roku 2023, který se uskutečnil 2. května 2023, prezident a generální ředitel Jim Farley prozradil, že společnost již zahájila zavádění systému BlueCruise 1.2 do odcházejícího modelu F-150 Lightning. Zde je jeho vyjádření:

Díkybohu se nám nyní poprvé po dvou letech objevují prodejci s bleskem a jsme velmi nadšeni snížením nákladů a samozřejmě softwarem, který do vozů zavádíme, jako je BlueCruise 1.2. Jim Farley, prezident a generální ředitel společnosti Ford (konferenční hovor k výsledkům za 1. čtvrtletí)

Asistent změny jízdního pruhu změní jízdní pruh, když řidič nastaví ukazatel. Může dokonce navrhnout změnu jízdního pruhu, pokud je provoz před vámi pomalý. Asistent předvídání rychlosti změní v případě potřeby rychlost, když se blíží k úzké zatáčce, a dá řidiči předem znamení. Asistent pro změnu jízdního pruhu udržuje vozidlo ve svém jízdním pruhu a zároveň se rychle vzdaluje od vozidel v sousedních jízdních pruzích, aby udržoval bezpečnou vzdálenost od návěsů a jiných větších vozidel.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Technické údaje

Očekává se, že Ford F-150 Lightning bude v roce 2024 k dispozici také ve verzích Standard Range a Extended Range, i když se specifikace mohou mírně lišit. Například dojezd některých konfigurací může být vyšší díky novým verzím softwaru vozidla.

Výkon a dovednosti

Ford F-150 Lightning 2024 bude mít dva motory pohánějící všechna čtyři kola, což znamená standardní pohon všech kol. Tyto motory budou mít vyšší výkon a točivý moment než jakýkoli jiný Ford F-150. Varianta se standardním dojezdem má mít výkon 452 k, zatímco motory ve variantě s prodlouženým dojezdem mají mít výkon 580 k. Točivý moment by měl být u obou variant stejný a činit 775 N.m. Očekává se, že jízdní režimy budou Normal, Sport, Off-Road a Towing/Hauling.

Doba zrychlení z 0 na 100 km/h prodlouženého modelu F-150 Lightning je nyní nižší než čtyři sekundy.

Díky nízko položenému těžišti nabízí elektrický F-150 jistější jízdu než F-150 s benzinovým motorem. Je vybaven nezávislým zavěšením zadních kol – poprvé u modelu řady F – které pomáhá minimalizovat naklánění karoserie a zajišťuje plynulou jízdu.

Ford již dvě generace označuje model F-150 jako pickup s velkým podílem hliníku, aby zákazníkům zdůraznil jeho větší pevnost a nižší hmotnost. Třináctá generace modelu F-150 byla díky rozsáhlému použití lehkých materiálů o 700 kg lehčí než její předchůdce. Ačkoli 6 500 kg zní jako hodně, pohotovostní hmotnost elektrické verze by mohla být vyšší, kdyby Ford od třinácté generace nepřijal různá opatření ke snížení hmotnosti.

Užitečné zatížení a tažná síla

F-150 Lightning 2024 údajně stále nabízí maximální užitečné zatížení až 2 235 kg ve variantě Standard Range a až 1 952 kg ve variantě Extended Range. Tažná kapacita je údajně až 5 000 kg ve variantě Standard Range a až 7 700 kg ve variantě Extended Range.

Očekává se, že zákazníci zvýší tažnou kapacitu modelu F-150 Lightning 2024 na 7 700 kg u standardní varianty a 10 000 kg. (XLT/Lariat)/8 500 lbs. (Platinum) ve variantě Extended Range s paketem Max Trailer Tow Package. Očekává se, že tento paket bude standardem pro modely Platinum a volitelnou výbavou pro verze Pro, XLT a Lariat.

Standardně nebo na přání je k dispozici také paket Tow Technology, který zahrnuje technologii Pro Trailer Hitch Assist. Technologie Pro Trailer Hitch Assist, která je prý první v oboru, automatizuje řízení, přidávání plynu a brzdění, aby usnadnila připojování přívěsů. Balíček pro vybavení přívěsu je údajně standardní výbavou pro stupně Lariat (High) a Platinum a volitelnou výbavou pro stupně Pro, XLT a Lariat (Standard).

Je stejně výkonný jako benzinový vůz.

Před oznámením Ford uvedl, že elektrický F-150 nebo F-150 Lightning bude stejně funkční jako F-150 s ICE, který je k dispozici jako benzinový, naftový a benzin-elektrický hybrid.

Zvláštností plně elektrického modelu F-150 je, že je speciálně upraven pro výkon. Je tedy skutečně stavěný do náročných podmínek. Takže když se zamyslíte nad tím, co to znamená pro zákazníka, tak to něco znamená. F-150 má dlouhou tradici, dlouhou historii. A lidé vědí, co dostanou. Toto vozidlo přijde a bude schopno plnit úkoly, které se od něj očekávají.” Jim Baumbick, viceprezident pro řízení produktové řady Enterprise, Ford.

V místnosti Frank.

Ford propaguje elektrický model F-150 jako mimořádně praktický a cenově dostupný. Podle společnosti má elektricky uzamykatelné zadní dveře, které jsou snadno přístupné díky systému elektrického otevírání a zavírání.

Inovativní přední zavazadlový prostor nabízí řadu vybavení včetně dvou nabíječek USB, čtyř elektrických zásuvek a odkapávací misky, kterou lze použít i jako nádobu na jídlo a nápoje. Pro nabíjení a napájení zařízení je k dispozici výstupní výkon 2,4 kW, který postačuje pro připojení notebooků, multifunkčních vařičů, reproduktorů, elektrického nářadí, televizorů a mnoha dalších zařízení. Pro potřeby vyššího výkonu je k dispozici 7,2 kW prostřednictvím zásuvek v kabině a na lůžku.

Baterie a dojezd

F-150 Lightning 2024 bude mít stejnou nikl-kobalt-manganovou (NCM) baterii jako původní konfigurace s kapacitou 98 kWh ve variantě Standard Range a 131 kWh ve variantě Extended Range. Nicméně, dojezd podle EPA by mohl být o něco vyšší než u předchozího modelu, který ujede 386 km s 98kWh baterií a až 515 km s 131kWh baterií. Ford by mohl usilovat o maximální dojezd kolem 531 km.

Výbavové stupně Pro, XLT a Lariat budou standardně vybaveny baterií o kapacitě 98 kWh. Je však pravděpodobné, že Ford nabídne pro výbavové stupně XLT a Lariat upgrade na baterii s kapacitou 131 kWh. Tuto možnost může společnost nabídnout také u výbavy Pro, ale pouze pro fleetové zákazníky. Očekává se, že verze Platinum budou standardně dodávány s bateriovým blokem o kapacitě 131 kWh.

Ford potvrdil, že model F-150 Lightning bude vybaven novou lithium-železo-fosfátovou (LFP) baterií od společnosti CATL. Společnost však neplánuje představit tuto sadu baterií dříve než v roce 2024. Model F-150 Lightning by mohl být uveden na trh již v modelovém roce 2024 nebo odložen až na modelový rok 2025.

Buňky typu NCM9

Ford používá v modelu F-150 Lightning lithium-iontové baterie NCM9. Společnost SK Innovation je dodavatelem těchto baterií a tvrdí, že baterie NCM9 je nejvýkonnější dostupná lithium-iontová baterie. Baterie NCM9 obsahuje přibližně 90 % niklu a množství niklu může mít významný vliv na výkon a dojezd elektromobilu. Na prvním obrázku v galerii níže je společnost SK Innovation, která na veletrhu InterBattery 2021 představila raný prototyp modelu F-150 Lightning s lithium-iontovou baterií NCM9. Na druhém obrázku jsou Jim Farley a Jun Kim, prezident a generální ředitel společnosti SK Innovation, kteří drží prototyp.

Dobíjení

Jednou z oblastí, kde F-150 Lightning rozhodně potřebuje vylepšení, je nabíjení, i když si nejsme jisti, zda bude pro model 2024 k dispozici aktualizace. V současné době společnost uvádí, že verze se standardním dojezdem a verze s prodlouženým dojezdem se po připojení k nabíječce stejnosměrného proudu nabije z 15 na 80 % SoC za přibližně 36, resp. 41 minut. Tyto varianty mohou pojmout stejnosměrný proud o výkonu až 120 kW, resp. 155 kW.

Špičkový nabíjecí výkon střídavého proudu modelu F-150 Lightning je už tak působivý. Varianta Standard Range může nabíjet výkonem až 11,3 kW, varianta Extended Range až 19,2 kW. Při těchto rychlostech trvá plné nabití akumulátorů těchto variant 10, resp. 8 hodin.

Inteligentní záložní napájení Ford

F-150 Lightning je vybaven funkcí Ford Intelligent Backup Power, která umožňuje obousměrné nabíjení V2L (Vehicle-to-vehicle) a V2V (Vehicle-to-vehicle). Ford předpokládá, že tuto funkci bude nabízet od modelového roku 2024. Očekává se, že vozidla s integrovaným 9,6kW adaptérem Pro Power, který bude volitelnou součástí výbavových stupňů Pro a XLT a standardní součástí výbavových stupňů Lariat a Platinum, umožní nabíjení V2V rychlostí úrovně 2.

Na obrázku výše je vidět, jak F-150 Lightning přenáší energii uloženou v baterii do Mustangu Mach-E. Ford uvádí, že s nabíječkou Ford Mobile Power Cord, která zajišťuje nabíjení L2, se každou hodinou nabíjení zvýší dojezd Mustangu Mach-E s pohonem zadních kol v průměru o 32 km, dojezd modelu F-150 Lightning až o 21 km a dojezd dodávky e-Transit s plochou korbou v průměru o 16 km.

V případě nouze mohou zákazníci využít energii uloženou v baterii vozu F-150 Lightning k napájení své domácnosti. Po obnovení dodávky elektřiny se vůz začne automaticky nabíjet. Model s prodlouženým dojezdem dokáže napájet typickou americkou domácnost po dobu tří dnů s průměrnou spotřebou 30 kWh denně. Při úsporné spotřebě může zákazník tuto dobu prodloužit až na deset dní.

Nabíjecí stanice Ford Pro

Aby zákazníci modelu F-150 Lightning mohli chytré úložiště energie Ford využívat naplno, budou potřebovat nabíjecí stanici Ford Charge Station Pro Level 2, systém Home Integration System a solární zařízení na svém domě. Nabíjecí stanice Ford Charge Station Pro, vyvinutá ve spolupráci se společností Siemens, je pro zákazníky modelu F-150 Lightning s prodlouženým dojezdem zdarma. Systém Home Integration System, vyvinutý ve spolupráci se společností Sunrun, umožňuje tok elektřiny oběma směry. Skládá se ze střídače, baterie pro startování ve tmě a přenosového spínače.

Stejně jako její předchůdce bude Ford Charge Station Pro k dispozici ve verzi s prodlouženým dojezdem jako standardní výbava a ve verzi s běžným dojezdem jako volitelná výbava. Mezi výhody této nabíječky patří kromě funkce Ford Intelligent Backup Power také připojení Wi-Fi a Bluetooth a podpora aplikace FordPass Connected. Nabíječka nabízí výstupní výkon až 11,5 kW/80 A.

Nabíjení modelu F-150 Lightning z 15 na 100 % SoC pomocí nabíjecí stanice Ford Charge Station Pro trvá deset hodin u standardní verze a osm hodin u verze s prodlouženým dojezdem. Průměrný dojezd za hodinu nabíjení je 31 km u standardní verze a 48 km u verze s prodlouženým dojezdem.

Technická data Ford F-150 Lightning 2024

ParametryFord F-150 Electric Standardní dojezdFord F-150 Electric s prodlouženým dojezdem
Délka591,1 cm591,1 cm
Šířka (bez zrcátek/sklopená zrcátka/se zrcátky)203,2 cm / 212,3 cm / 243,8 cm203,2 cm / 212,3 cm / 243,8 cm
Výška kabiny198,9 cm198,9 cm
Rozvor369,6 cm369,6 cm
Nájezdový úhel24,4°23,6°
Úhel odletu23,6°24,2°
Úhel odlepení17,6°17,6°
Světlá výška21,3 cm21,3 cm
Maximální užitečné zatížení2268 kg885 kg
Maximální tažná kapacita5000 lbs.3493 kg
Maximální tažná kapacita (s balíčkem Max Trailer Tow Package)3493 kg4536 kg (XLT/Lariat) / 3856 kg (Platinum)
Konstrukce převodovkyDvoumotorový pohon všech kolDvoumotorový pohon všech kol
Cílový maximální výkon337 kW (452 koní)433 kW (580 koní)
Cílový maximální točivý moment1051 Nm1051 Nm
Typ baterieKapalinou chlazené lithium-iontové pouzdroKapalinou chlazené lithium-iontové pouzdro
Kapacita baterie98 kWh131 kWh
Vstup/výstup vestavěné nabíječky11,3 kW/10,5 kW19,2 kW/17,6 kW
Špičkový příkon pro nabíjení stejnosměrným proudem120 kW155 kW
Doba nabíjení 15-100 % úroveň 2 (AC) (32 A/240 W mobilní nabíječka)13 hodin19 hodin
Doba nabíjení 15-100 % úroveň 2 (AC) (připojená nabíjecí stanice 48 A)10 hodin13 hodin
Doba nabíjení 15-100 % úrovně 2 (AC) (nabíjecí stanice Ford Pro 80 A)10 hodin8 hodin
15-80 %, úroveň 3 (konstantní proud), doba rychlého nabíjení (50 kW)91 minut122 minut
15-80 %, úroveň 3 (konstantní proud), doba rychlého nabíjení (150 kW)44 minut41 minut
Standardní východní čas. Kilometry/nabití (1 hodina 32A/240W mobilní nabíječka).21 km21 km
Standardní východní čas. Kilometry/nabití (1 hodina, nabíjecí stanice Ford Connected 48A).31 km32 km
Standardní východní čas. Kilometry/nabití (1 hodina, nabíjecí stanice Ford 80A Pro).31 km48 km
Standardní východní čas. Kilometr/nabití (10 minut, rychlonabíjecí stanice DC 150 kW).66 km87 km
Odhad EPA. Dojezd386 km515 km (XLT a Lariat) / 483 km (Platinum)
Odhad EPA. Spotřeba energie49 kWh/100 km48 kWh/100 km (XLT a Lariat) / 51 kWh/100 km (Platinum)

Technické údaje nového Fordu F-150 2024 Lightning (zdroje: Ford a EPA)

Cena a datum vydání

F-150 Lightning od svého uvedení na trh výrazně zdražil. Zatímco původně se ceny pohybovaly v rozmezí od 999 350 Kč do 2 271 850 Kč, nyní začínají na 1 499 350 Kč a dosahují až 2 451 850 Kč.

Očekáváme, že Ford nabídne určité snížení cen v rámci aktualizace pro modelový rok 2024. K výraznému snížení cen by však mohlo dojít až v okamžiku, kdy bude k dispozici sada baterií LFP pro rok 2024. Ford by měl zveřejnit informace o modelu F-150 Lightning 2024 ve třetím čtvrtletí roku 2023.

Co dostanete v základní verzi modelu F-150 Lightning

Ford F-150 Lightning Pro poznáte okamžitě podle toho, že nemá výrazné osvětlení kapoty, které je standardem u ostatních výbavových stupňů. Má jednoduchou mřížku chladiče, LED světlomety s dynamickými odbočovacími světly a LED světly pro denní svícení, 45,7cm kola z lehkých slitin a LED zadní světla. Výrazné LED osvětlení zadních dveří není součástí vnějšího osvětlení.

Po technické stránce je Ford F-150 Lightning Pro aktuálně vybaven 30,5cm přístrojovým panelem a starším infotainmentem SYNC 4 s menším, horizontálně orientovaným 30,5cm dotykovým displejem, kompatibilitou s Apple CarPlay a Android Auto, 4G LTE Wi-Fi hotspotem, navigací a bezdrátovými aktualizacemi. Pro cestující jsou k dispozici vinylová sedadla s manuálním nastavením ve čtyřech směrech. K dispozici je několik zásuvek Pro Power Onboard 2,4 kW – 230 V Pro Power: dvě v kabině, dvě na korbě a čtyři v přední části zavazadlového prostoru.

Sada asistenčních systémů Ford Co-Pilot 360 2.0 v základním modelu F-150 Lightning zahrnuje předkolizní asistent s automatickým nouzovým brzděním (včetně detekce chodců, varování před čelním nárazem a dynamického brzdového asistenta), systém BLIS s upozorněním na křížovou dopravu, varování před opuštěním jízdního pruhu s upozorněním na vybočení z jízdního pruhu, automatická dálková světla, zadní kameru, zadní parkovací senzory, zadní brzdový asistent a postkolizní brzdění.

Autobrezik.cz říká

F-150 Lightning, první a nejoblíbenější elektrický nákladní vůz, se v modelovém roce 2024 dočká drobných aktualizací, které jej učiní atraktivnějším. Neustálé zvyšování cen však způsobilo, že se vozidlo výrazně prodražilo a pro mnoho netrpělivých zákazníků se stalo nedostupným.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.