Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Jihokorejská automobilka Hyundai a její výkonná divize N představila na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2023 svůj první elektromobil Ioniq 5 N. Očekávaná hotrodová varianta modelu Ioniq 5 EV se představila na Nürburgringu ještě před odhalením v Goodwoodu. Ioniq 5 N má rozsáhlý seznam prvků výbavy N navržených tak, aby poskytovaly jedinečný zážitek z jízdy – a Hyundai to myslí vážně.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

“Úspěšná kombinace technologického know-how a zkušeností z motoristického sportu značky N posouvá hranice výkonnosti vozidel, což nedávno vyústilo v model Ioniq 5 N, který představuje přelom v oblasti vysokých elektrických výkonů,” uvedl Jaehoon Chang, prezident a generální ředitel společnosti Hyundai Motor Company. “Klíčový vývoj kolem tohoto vozidla v budoucnu dále posílí konkurenceschopnost všech modelů Hyundai.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Co je nového?

Ioniq 5 N je pro Hyundai velkým krokem vpřed. Je založen na zesílené platformě E-GMP jako standardní Ioniq 5, ale má 42 dodatečných bodových svarů, lepidel a tužší přední a zadní pomocný rám, aby splňoval požadavky na jízdní dráhu. Ioniq 5 N má na zakázku vyrobený hřebenový posilovač řízení s vyšším převodem řízení pro lepší zpětnou vazbu za volantem.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Hyundai Ioniq 5 N 2024 je poháněn dvěma elektromotory, které dohromady produkují 600 koní. Při aktivaci funkce N Grin Boost, která maximalizuje výkon po dobu 10 sekund, může systém vyvinout výkon až 641 k. Systém spolupracuje s funkcí N Launch Control a třemi nastaveními trakce, abyste mohli jet tak rychle, jako by vám hořely kalhoty.

Jak rychlý je Hyundai Ioniq 5 N 2024?

Je dostatečně rychlý na to, aby byl brán vážně. Hyundai uvádí zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy (s N Grin Boost) a maximální rychlost 162 km/h. Zajímavé je, že platformový kolega modelu Ioniq 5 N, Kia EV6 GT, má podobné hodnoty zrychlení a maximální rychlosti, ačkoli Ioniq 5 N má vyšší využitelný výkon.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Na druhé straně Hyundai nabízí systém rozdělování točivého momentu N (s elektronickým diferenciálem s omezenou svorností), který mění výkon mezi předními a zadními koly a zlepšuje tak jízdní vlastnosti. K dispozici je také N Drift Optimizer s funkcí Torque Kick Drift, která umožňuje zadní části vozu mírně vybočit a vytvořit tak kouř.

Baterie, nabíjení a dojezd

Na rozdíl od modelu Kia EV6 GT má Hyundai Ioniq 5 N větší 84kWh baterii, která by teoreticky měla umožnit delší dojezd. EV6 GT (s baterií 77 kWh) však nabízí dojezd 206 km podle certifikace EPA, což je při tak vysokém výkonu očekávaný kompromis. Funkce N-brzdy, která umožňuje zpomalení až o 0,6 G, by mohla dojezd zvýšit.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Hyundai zatím neposkytl žádné informace o dojezdu modelu Ioniq 5 N. Nebuďte proto překvapeni, pokud budou oficiální údaje podobné jako u modelu EV6 GT. Koneckonců Hyundai nabízí funkci rychlého nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu 350 kW, která doplní 10 až 80 % šťávy za méně než 20 minut. Vůz je také vybaven funkcí Vehicle-2-Load (V2L), která umožňuje uživatelům napájet svá elektronická zařízení (a některé domácí spotřebiče) z baterie vozu.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Kromě toho je akumulátor modelu Ioniq 5 N vybaven pokročilým systémem tepelného managementu (s nezávislými chladiči pro motor a akumulátor), který minimalizuje ztráty výkonu při plné rychlosti. Systém je vybaven softwarem pro přípravu akumulátoru N, který poskytuje nejefektivnější nebo nejvýkonnější výkon v závislosti na zvoleném nastavení pohonu.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Software převodovky N e-Shift

Hyundai Ioniq 5 N 2024 by mohl přinést revoluční zážitek z jízdy elektromobilem, protože nabízí to, co moderním elektromobilům chybí: pocit z jízdy jako u spalovacího motoru. Toho je dosaženo díky převodovému softwaru N e-shift, který simuluje rychlé řazení nahoru a plynulé řazení dolů osmistupňové dvouspojkové převodovky.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Hyundai tvrdí, že systém simuluje “trhavý pocit mezi změnami převodových stupňů” tím, že si hraje s výkonem točivého momentu elektromotoru. Systém spolupracuje s funkcí N Active Sound+, která využívá osm vnitřních a dva vnější reproduktory, jež simulované řazení ozvučují mohutným zvukem. Hyundai Ioniq 5 N se tak chová jako vůz se spalovacím motorem, doplněný syntetickým zvukovým doprovodem.

Zní to jako trik, ale Hyundai pravděpodobně našel recept, díky kterému se softwarově definovaná vozidla budou více podobat automobilům, které známe a milujeme.

Vylepšení stylu Go-Fast

Jediný problém máme s tím, že Ioniq 5 nevypadá jako rychlé auto, ale neříkáme, že není hezký na pohled. Líbí se nám retro design a neobvyklé úhly pohledu, ale nijak nezakrýváme, že jde o výkonný crossover připomínající automobil.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Ioniq 5 N je o 20 mm nižší, vzadu o 50 mm širší a o 80 mm delší než běžný Ioniq 5 a má další vylepšení, jako jsou agresivní boční prahy, přední spoiler, zadní difuzor a speciální zadní spoiler ve tvaru křídla. Standardní 21palcová kovaná kola jsou obuta do přilnavých pneumatik Pirelli P-Zero, zatímco mechanické brzdy mají vpředu čtyřpístkové monoblokové třmeny a větší brzdové kotouče.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a výbava

Hyundai neuvedl konkrétní změny v interiéru, ale uvedl, že interiér má svůj podíl na vychytávkách značky N. Je zde nový volant s logem N a potřebnými tlačítky pro ovládání jízdních režimů a mnoha funkcí N vozu. Interiér také září biologicky odbouratelnými a ekologickými materiály vyrobenými z recyklované cukrové třtiny, PET lahví a papírového obložení.

Hyundai Ioniq 5 N 2024: Ceny a dostupnost

Hyundai zatím neoznámil doporučenou maloobchodní cenu ani předpokládaný termín dodání modelu Ioniq 5 N. Podle zvěstí by však základní cena mohla začínat na přibližně 65 000 eur a první kusy by mohly být dodány koncem roku 2023.

Fotografie a zdroj: Hyundai Motor Deutschland GmbH.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik