Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

Elektromobil s tak omezeným dojezdem Mazda MX-30 2023 existuje již od první generace Nissan Leaf již nedáváno. Téměř všichni konkurenti nabízejí dojezd 200 kilometrů a více na jedno nabití a mnozí jsou dokonce rychlejší než MX-30.

Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

Předností Mazdy je její ekologický interiér, elegantní design připomínající kupé a nízká základní cena, která je zhruba o 5 000 eur nižší než u konkurence, jako je tato. Kia Niro EV nebo dem Volkswagen ID.4 se nachází. MX-30 se však prodává pouze v Kalifornii a v malých počtech. I když si dokážeme představit Mazdu jako solidní volbu pro řidiče, kteří jen zřídka jezdí daleko od domova, je těžké si představit, jak může konkurovat na současném bojišti elektromobilů.

Co je nového pro rok 2023?

Zatímco pro MX-30 EV v roce 2023 zůstává vše při starém, očekáváme, že Mazda uvede na trh verzi s rotačním motorem, která zvýší dojezd SUV. Mazda se zatím nevyjádřila, zda bude tento model uveden na trh v USA, ale proslýchá se, že by mohl být uveden na trh koncem tohoto roku.

Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

MX-30 je nabízen ve výbavových úrovních Basic a Premium Plus. Výbavová varianta Premium Plus nabízí mimo jiné aktivního asistenta mrtvého úhlu, varování před příčnou dopravou, ozvučení Bose s 12 reproduktory, vyhřívaný volant, 360stupňový kamerový systém a mnoho dalšího.

EV motor, výkon a výkon

Plně elektrický MX-30 má elektromotor o výkonu 143 k pohánějící přední kola. Bylo nám však řečeno, že později bude k dispozici plug-in hybridní verze, která bude kombinovat elektromotor s benzinovým motorem, takže pohon všech kol může být nakonec stále možností. Jak by napovídal jeho nízký výkon, MX-30 nemůže držet krok se svými výkonnějšími konkurenty, pokud jde o akceleraci. Na naší testovací dráze to potřebovalo 8,7 sekundy na sprint na 100 km/h.

Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

Podvozek je lehký a řízení přesné, jak byste od moderní Mazdy očekávali. Pro agilní ovladatelnost si SUV zaslouží „MX“ ve svém názvu, které sdílí pouze se sporťákem Mazda MX-5 Miata.

Dojezd, nabíjení a výdrž baterie

Ve srovnání s jinými elektrická vozidla 30,0 kWh baterie MX-30 je malá. EPA odhaduje dojezd na jedno nabití na přibližně 100 mil, což je méně než polovina dojezdu Bolt a Kona Electric. Baterii lze nabíjet jak běžnými AC, tak modernějšími a rychlejšími DC nabíječkami.

Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

Spotřeba paliva a MPGe v praxi

EPA říká, že MX-30 získá 98 mpg při jízdě ve městě, 85 mpg na dálnici a 92 mpg ve smíšeném provozu, ale podobné elektromobily jako Hyundai Kona Elektrické a Chevy Bolt EV mají v kombinované dopravě hodnoty 120 a 119 mpg. Na naší testovací trase při rychlosti 75 km/h na dálnici dosáhl MX-30 neuspokojivých 76 MPGe.

Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

Interiér, pohodlí a nakládka

Interiér MX-30 využívá přírodní a udržitelné materiály, jako je korek a prodyšné látkové potahy vyrobené z recyklovaných plastových lahví. Na předních sedadlech je místo pro dva dospělé Američany, na zadním sedadle je podstatně méně místa pro hlavu a nohy. Trendová je plovoucí středová konzola, která vytváří úložný prostor za digitalizovanou obrazovkou ovládající klimatizaci.

Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

Mazda nabízí řadu žádoucích funkcí jako standard u MX-30, včetně vyhřívání předních sedadel, 7,0palcového digitálního displeje, elektricky ovládaného střešního okna a samostmívacího zpětného zrcátka. Nákladový prostor za zadními sedadly MX-30 není příliš velkorysý, takže při nákupu v Costco je nutné zadní sedadla sklopit.

✓ Můžete také zkontrolovat:

infotainment a konektivita

Kromě digitálního ovládacího panelu pro klimatizaci a nastavení vozidla má MX-30 druhý 8,8palcový displej na palubní desce, který zobrazuje funkce infotainmentu, jako je audio systém, navigace a zadní kamera. MX-30 využívá nejnovější rozhraní infotainmentu Mazda, představené v sedanu a hatchbacku řady 3, které nabízí konektivitu Apple CarPlay i Android Auto.

Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání
Mazda MX-30 2023: specifikace, cena, datum vydání

bezpečnost a asistenci řidiče

Standardní systém i-Activsense nabízí funkce předcházení kolizím a udržování v jízdním pruhu pro snížení rizika nehod. Pro více informací o výsledcích nárazových testů MX-30 navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění s detekcí chodců
  • Lane Departure Warning s Lane Departure Warning standardně
  • Standardní adaptivní tempomat

záruka a údržba

MX-30 se řídí stejnými pokyny jako jeho stájoví kolegové, CX-30, CX-5 a CX-9.

  • Omezená tříletá záruka nebo 36 000 mil
  • Záruka na pohonné ústrojí je pět let nebo 60 000 mil
  • Žádná bezplatná plánovaná údržba

Doporučená maloobchodní cena Mazdy MX-30 2023 je 34 695 eur.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik