Mazda MX-5 Miata 2023: Ceny, informace, technická data

Nazvat Mazdu MX-5 Miata 2023 ikonou by bylo podcenění. Kompaktní sportovní vůz s otevřenou střechou znovuobjevil svůj segment, když byl uveden na trh v roce 1989. Od té doby se neustále zlepšuje a z hlediska výkonu a ovladatelnosti se stal tím, čím je dnes: jedním z nejzábavnějších vozů na čtyřech kolech.

Miata soutěží se svými sourozenci Subaru BRZ a Toyota GR 86, ale na rozdíl od těchto kupé je nabízena ve dvou otevřených variantách karoserie – jako kabriolet s látkovou střechou nebo jako targa se zatahovací pevnou střechou s označením RF. Všechny modely jsou poháněny vysokootáčkovým čtyřválcovým motorem o výkonu 135 kW (181 koní) a standardně se dodávají se šestistupňovou manuální převodovkou – kombinace, která připomíná sportovní vozy z minulých dob.

Automatická převodovka je k dispozici, ale doporučujeme držet se manuálu, který z tohoto lehkého dvoumístného vozu dělá přesvědčivého společníka na cesty. Pro každodenní dojíždění nebo dlouhé cesty po silnici to není nejlepší volba a vysokým řidičům bude interiér připadat trochu stísněný, ale Miata je vybavena vším potřebným a její podvozek je naladěn pro maximální požitek z jízdy.

Co je nového pro rok 2023?

Nejzábavnější model Mazda vstupuje do roku 2023 s jedinou změnou: novým povrchem s názvem Zircon Sand.

Střední úroveň výbavy Club nabízí nejlepší rovnováhu mezi funkcemi a výkonem, se 43,2cm koly, zadním diferenciálem s omezeným prokluzem, vyhřívanými sedadly a devítireproduktorovým stereo systémem Bose. Přestože je Miata k dispozici také s automatickou převodovkou, nejlepší volbou je zdaleka šestistupňová manuální převodovka, která se nachází pouze ve výbavě Club.

motoru, převodovky a výkonu

Motor Miaty se dychtivě otáčí a je dostatečně výkonný, aby poskytoval strhující akceleraci. Přímá, snadno řaditelná manuální převodovka pomáhá objevit vysokootáčkový charakter motoru. Volitelná automatická převodovka také zaujme rychlým řazením a sportovním programováním. V testu model s měkkou střechou dokázal zrychlit na 60 km/h za pouhých 5,7 sekundy, o něco těžší model RF s pevnou střechou za 5,8 sekundy. Miatas jede napjatě a při rychlém sledu nárazů může být trochu neklidný.

Tlumiče a pružiny Club poskytují nejpevnější jízdu v sestavě, i když žádná Miata se neovládá špatně. Ovládání je ostré, živé a hravé. Obzvláště se nám líbí lehké řízení, které působí jako velká zpátečka a udržuje řidiče na vrcholu toho, co dělají přední pneumatiky. Tento automobil jenom sranda.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva a MPG v praxi

Další předností Miaty je její nízká hmotnost. 2,0litrový motor dosahuje relativně vysoké spotřeby paliva až 9,0 l/100 km ve městě a 6,7 l/100 km na dálnici. Na naší testovací trase dlouhé 322 km spotřebovala verze Grand Touring s měkkou střechou 6,5 l/100 km a verze RF Club s pevnou střechou 6,4 l/100 km, obě se šestistupňovou manuální převodovkou.

Interiér, pohodlí a nakládka

V Miatě nesedíte, nesete ji. Interiér je pohodlný pro dva dospělé a obsahuje jen to nejnutnější. Zatímco někteří by interiér označili za šetrný, my, poloplné sklo, oceňujeme nesmyslné upřednostňování volantu, pedálů, řazení a rychloměru – a osvěžující jednoduchou výbavu. Díky pouze několika odkládacím přihrádkám a malému kufru není v Miatě téměř potřeba vozit osobní věci.

Na druhou stranu rozměry trpaslíka slibují praktičnost. S malým zavazadlem kufr vystačí na víkendový výlet ve dvou. Dvojčata Subaru BRZ a Toyota GR 86 překonávají Miatu z hlediska nákladového prostoru. Jejich sklopná zadní sedadla umožňují majitelům přepravovat až čtyři plnohodnotná kola a pneumatiky (např. na dráhu) mezi kufrem a kabinou.

infotainment a konektivita

Miata je vybavena informačním a zábavním systémem s dotykovou obrazovkou, doplněným o snadno přístupný ovládací knoflík a tlačítka na středové konzole. Každá Miata je standardně vybavena Bluetooth (pro telefon a audio streaming) a CD přehrávačem. Navigační systém je standardní součástí výbavy Grand Touring a u modelů Club je to volitelná výbava instalovaná prodejcem, kterou lze dodatečně vybavit pomocí SD karty Mazda. Samozřejmostí je také kompatibilita s HD rádiem. Apple CarPlay a Android Auto jsou standardní součástí všech modelů.

bezpečnost a asistenci řidiče

Všechny asistenční systémy Miata jsou součástí standardní výbavy. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Miata navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění s varováním před čelní kolizí
  • Standardní sledování mrtvého úhlu s upozorněním na křížový provoz
  • Standardní varování před opuštěním jízdního pruhu

záruka a údržba

Záruky Miaty jsou průměrné, její dva přímí konkurenti, BRZ a GR 86, nabízejí podobnou ochranu. Toyota však nabízí dva roky bezplatné údržby, zatímco Mazda a Subaru nikoli.

Záruka na Mazdu MX-5 Miata zahrnuje:

  • Omezená záruka: 3 roky nebo 58 000 km
  • Záruka na pohonné ústrojí: 5 let nebo 96 000 km
  • Bezplatná plánovaná údržba: Ne

Doporučená maloobchodní cena Mazdy MX-5 Miata 2023 je 874 500 Kč.

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.