MG4 2024: Technické údaje, cena, motory

MG

MG Motor, společnost skupiny SAIC, vyvinula elektromobil, který je navzdory nižší ceně pokročilejší a prémiovější než MG ZS EV 2024: MG Mulan. Společnost nabízí nový elektrický hatchback ve Velké Británii a Irsku jako MG4 EV a na dalších zahraničních trzích jako MG4 Electric.

Při uvedení na evropský trh v roce 2024 bude MG4 EV k dispozici ve dvou dalších variantách: s delším dojezdem a vyšším výkonem. Pro zjednodušení budeme tyto varianty nazývat “Touring” a “Sport”, dokud marketingový tým MG neodhalí správné názvy. Zde je vše, co víme o chystaných variantách a standardním elektromobilu MG4.

MG4 EV Touring (dojezdová varianta)

MG4 EV Touring je vybaven baterií o kapacitě 77 kWh, která umožňuje dojezd podle WLTP až 323 km. Pohonná jednotka dosahuje maximálního výkonu 241 k a zrychluje na 100 km/h za 6,5 s.

Díky novému dojezdu je MG4 EV atraktivnější volbou než model ID.3, který má ve Velké Británii maximální dojezd 426 km. Většina cest tímto malým vozem se odehrává v rámci města a nabíjecí infrastruktura v oblastech, kde si MG4 získá oblibu, se neustále zlepšuje.

MG4 EV XPower (výkonová varianta)

MG4 EV XPower nabízí vyšší výkon, styl a schopnosti díky rozsáhlým technickým a estetickým vylepšením oproti standardnímu vozu. Vrcholem je dvoumotorová pohonná jednotka, která dosahuje výkonu 435 k (428 k) a točivého momentu až 600 Nm. Motor o výkonu 150 kW pohání přední kola a motor o výkonu 170 kW zadní kola, což elektromobilu poskytuje pohon všech kol a větší přilnavost než u konvenčního vozidla.

MG4 EV XPower potřebuje ke sprintu z 0 na 62 km/h pouze 3,8 sekundy. Takže inženýři MG právě odpískali limitovanou edici Volkswagenu Golf R 333 ohlášenou na květen 2023? To si pište. Dosud nejvýkonnější Golf s výkonem 333 koní (328 k) a točivým momentem 420 Nm zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy. Rozdíl mezi dnem a nocí na dálnici činí 1,2 sekundy. Vše záleží na tom, jak dobře elektromobil pojede a jak vzrušující bude v zatáčkách, ale naděje jsou velké.

Společnost SAIC vybavila MG4 EV XPower pneumatikami Bridgestone Turanza pro lepší přilnavost. Lepší ovladatelnost údajně zajišťuje i překalibrované nastavení pružin a tlumičů, tužší boční stabilizátory a ostřejší řízení. Celkově je tuhost podvozku elektromobilu vyšší o 25 %. Software rekuperačního brzdového systému byl přepracován tak, aby umožňoval ovládání pouze jedním pedálem.

Vylepšené kotoučové brzdy s vnitřním větráním o průměru 345 mm na všech čtyřech kolech poskytují modelu MG4 EV XPower větší brzdnou sílu. Vozidlo dokáže zastavit z rychlosti 62 mil za hodinu na pouhých 33,9 metrech. MG4 EV XPower má baterii o kapacitě 64 kWh a na plné nabití podle WLTP ujede 239 km.

MG4 EV XPower stojí pouze 36 495 liber, což odpovídá 46 390 eurům. Je tak levnější než VW Golf R 333 Limited Edition, který se v Německu prodává za 76 410 eur. Za tyto peníze byste si mohli pořídit nový VW Golf na dlouhé vzdálenosti a ještě by vám zbylo pár úprav.

✓ Můžete také zkontrolovat:

MG4 Design

MG4 je výsledkem spolupráce mezi SAIC Design Advanced London, Royal College of Art a SAIC Automotive Design Centre v Šanghaji. Sportovní styl je věrný dědictví značky MG a není výjimkou, že se jedná o sportovní vůz. Má čistý, plynulý design a vypadá sportovně, zejména zepředu.

SAIC tvrdí, že jde o první skutečně globální vůz značky MG, který má svým designem oslovit jak čínské, tak mezinárodní zákazníky. Příď MG4 se vyznačuje žraločí přídí, světlomety ve tvaru okvětních lístků se třemi oky, svalnatým nárazníkem se svislými bočními vstupy vzduchu, děleným spodním vstupem vzduchu a spoilerem.

Boční pohled na MG4 Electric je sportovní se stoupající linií břicha, ostrými záhyby na dveřních panelech a ramenech, oranžovými brzdovými třmeny a dvoubarevnými černo-stříbrnými koly z lehké slitiny v typickém aerodynamickém designu elektromobilu. Nabíjecí port je umístěn v boční liště nad levým podběhem kola.

Záď modelu MG4 Electric má přikrčenou siluetu, velké zadní světlo téměř přes celou šířku (se systémem osvětlení SAIC Vision LED), štíhlý nárazník, dělený zadní spoiler a velký ochranný kryt podvozku ve stylu SUV. Kromě nízké světlé výšky vůz silně připomíná crossover.

MG4 EV je k dispozici v barvách Volcano Orange (novinka), Camden Grey (novinka), Holborn Blue, Dynamic Red, Black Pearl a Arctic White. MG nabízí také dvoubarevnou černou střechu.

Vnitřní

Interiér MG4 je jednoduchý, ale moderní: štíhlá palubní deska s úzkými výdechy ventilace, plovoucí středová konzola s přepínačem jízdních režimů a elektrickou parkovací brzdou, kompaktní dvouramenný volant se zploštělou horní a spodní částí a dvoubarevné čalounění v bílé a šedé barvě. Přístrojový panel tvoří kompaktní sedmipalcový displej umístěný na přístrojové desce. Uprostřed přístrojové desky je umístěn 10,25palcový dotykový displej infotainmentu.

Technické údaje

Platforma Nebula (MSP)

Zatímco ZS EV je odvozen od modelu se spalovacím motorem (ZS), MG4 Electric je na zakázku vyrobený elektromobil založený na platformě Nebula. Tak MG nazývá svou novou platformu ve své domovině. V Evropě je běžný termín Modular Scalable Platform neboli MSP.

Škálovatelná konstrukce MSP umožňuje vývoj elektromobilů s rozvorem od 2 650 do 3 100 mm. Díky nové platformě lze vyvíjet elektromobily s různými typy karoserií: Hatchback, sedan, sedan, SUV a dodávka. To bude hrát klíčovou roli v růstu společnosti MG v Evropě.

Podle Kang Huapina, viceprezidenta Institutu pro výzkum a vývoj inovací společnosti SAIC, se po dokončení vývoje Marvelu X okamžitě začalo pracovat na platformě Nebula (MSP). Společnost SAIC investovala do této platformy mnoho peněz, aby dosáhla standardizace, modularity, integrace a inteligence. V budoucnu budou značky Roewe, Feifan (dříve R) a Zhiji rovněž nabízet modely založené na této specializované platformě pro elektromobily.

Rozměry

Elektrický model MG je 4 287 mm dlouhý, 1 836 mm široký a 1 504 mm vysoký. Kompaktní elektromobil má působivý rozvor náprav 2 705 mm. Díky tomu může konkurovat modelům VW ID.3, Cupra Born, Renault Megane E-Tech a Nissan Leaf.

Výkon a dosah

MG4 EV je k dispozici ve verzích Standard Range a Long Range s jedním motorem a pohonem zadních kol. Motor varianty Standard Range poskytuje výkon 125 kW (168 k) a točivý moment 184 N.m, zatímco motor varianty Long Range poskytuje výkon 150 kW (201 k) a točivý moment 184 N.m. Baterie MG4 EV s kapacitou 50,8 kWh umožňuje dojezd podle WLTP až 218 km, zatímco baterie MG4 EV s kapacitou 61,7 kWh umožňuje dojezd podle WLTP až 281 km.

MG4 EV zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy (standardní dojezd) nebo 7,7 sekundy (dlouhý dojezd) a dosáhne maximální rychlosti 100 km/h. Doby nabíjení a další technické údaje jsou uvedeny v tabulce na konci této části.

DP-EPS

MG4 Electric má rozložení hmotnosti 50:50, což by mělo zlepšit jízdní vlastnosti. Je také vybaven – alespoň v Číně – elektrickým posilovačem řízení se dvěma pastorky (DP-EPS) namísto obvyklého elektrického hřebenového řízení (REPS). Nová technologie přichází v pravý čas pro automobilový průmysl, protože kupující po celém světě stále více preferují karoserie SUV a elektrické pohonné jednotky. Elektromobily mají kvůli hmotnosti těžkých baterií větší síly v řízení než vozidla se spalovacími motory. Potřebují jiný systém řízení, aby se s vyšší hmotností vypořádaly. U systému DP-EPS je primární převod optimalizován pro dynamiku a výkon vozidla, zatímco sekundární převod je optimalizován pro asistenci.

Jedna baterie

MG tvrdí, že se jim podařilo udržet tak nízkou cenu, protože vůz má výjimečně plochou baterii, která je součástí bateriového systému “One Pack” (v Číně nazývaného bateriový systém “Rubikova kostka”). Jedná se o nejplošší baterii vyvinutou mateřskou společností SAIC.

Akumulátorový systém “One Pack” pro lehokola nabízí rekordní minimální výšku baterie v oboru, která činí 110 mm. Délka baterie je 1 690 mm a šířka 1 300 mm. SAIC použil novou technologii Cell-to-Pack Technology (CTP), díky níž je MG4 Electric jedním z nejpokročilejších elektromobilů značky v současnosti.

S bateriovým systémem one-pack lze vyrábět bateriové sady s kapacitou skladování energie od 40 kWh do 150 kWh. Baterie lze také vyměňovat, což znamená, že společnost SAIC bude moci prodávat elektromobily na bázi MSP s technologií BaaS (Battery as a Service). Zhu Jun, zástupce hlavního inženýra společnosti SAIC, říká, že uživatelé mohou v případě potřeby provést upgrade a dokonce přejít na menší baterii. Baterie pro MG4 Electric vyrábí společnost Ningde E-CON Power System, šanghajská společnost E-CON Power System, v níž SAIC drží 30procentní podíl prostřednictvím společnosti Ningde Jiaocheng SAIC Industry Upgrade Equity Investment Partnership (LP).

Dobíjení

Platforma MSP podporuje také technologii nabíjení 800 V. Modely s 800voltovou technologií nabíjení mají dojezd 200 kilometrů za pouhých pět minut a k nabití na 80 procent jim stačí 15 minut. Modely s běžnou 400voltovou technologií nabíjení mají dojezd 100 kilometrů za pět minut a k nabití na 80 procent potřebují 30 minut. Podle zprávy Autohome budou modely založené na platformě Nebula (MSP) umožňovat také obousměrné nabíjení.

Aspekt Specifikace standardní řady MG4 EV Specifikace modelu MG4 EV s dlouhým dojezdem
Délka 4287 mm 4287 mm
Wide 1836 mm 1836 mm
Výška 1504 mm 1504 mm
Rozvor 2705 ​​mm 2705 ​​mm
Přední housenka 1550 mm 1550 mm
Zadní housenka 1551 mm 1551 mm
Objem zavazadlového prostoru (po sklopení zadních sedadel) 363 litrů 363 litrů
Objem zavazadlového prostoru (po sklopení zadních sedadel) 1177 litrů 1177 litrů
Kola 17 palců 17 palců
Hmotnost v nenaloženém stavu 1655kg 1685kg
Hrubá hmotnost 2103kg 2133kg
Kapacita systému 168 koní. 201 koní.
Točivý moment systému 184 lb-ft. 184 lb-ft.
Zrychlení (0-60 mph) 7,5 sekundy 7,7 sekundy
Maximální rychlost 100 mil za hodinu. 100 mil za hodinu.
Kapacita baterie (netto) 50,8 kWh 61,7 kWh
Kombinovaný dojezd (WLTP) 218 mil. 281 mil (jihovýchod) / 270 mil (trofej)
Městský dojezd (WLTP) 305 mil. 360 mil (jihovýchod)/358 mil (trofej)
Doba nabíjení (rychlonabíječka AC 7 kW) 7,5 hodiny 9 hodin
Doba nabíjení (rychlonabíječka DC 50 kW) 52 minut 60 minut
Doba nabíjení (rychlonabíječka DC 150 kW) 39 minut 35 minut

Aktuální technická data modelu MG4 Electric 2024.

Ozdoby

MG nabízí model 4 EV ve třech konfiguracích: SE Standard Range, SE Long Range a Trophy Long Range. Základní konfigurace zahrnuje automatické LED přední a zadní světlomety, 17palcová kola z lehkých slitin, paket MG Pilot ADAS, adaptivní tempomat atd. Konfigurace SE Long Range přidává aktivní clonu mřížky chladiče (AGS), která zlepšuje aerodynamickou účinnost elektromobilu až o 30 % a úpravou proudění vzduchu může zvýšit dojezd až o 10 %.

Konfigurace Trophy Long Range přidává dvoubarevnou střechu, zadní bezpečnostní sklo, zadní spoiler, vyhřívaná přední sedadla s elektricky nastavitelným sedadlem řidiče, vyhřívaný volant, bod pro bezdrátové nabíjení chytrého telefonu, aktualizovaný systém MG iSmart a mnoho dalšího. Díky 360stupňové kameře a volitelným funkcím MG Pilot (detekce mrtvého úhlu, asistent změny jízdního pruhu a upozornění na křížový provoz) je konfigurace s maximálním dojezdem také ještě bezpečnější.

Cena

Úprava MG4 EV Cena elektromobilu MG4
Standardní řada SE 31 200 eur
Dlouhodobý SW 34 100 eur
Trofej na dlouhou vzdálenost 37 500 eur

Ceny modelu MG4 EV začínají na 31 200 eur. Výroba probíhá v závodě SAIC v čínském Ningde, největším automobilovém závodě v Asii.

Zabezpečení

V tiskové zprávě automobilka oznámila, že hatchback MG4 získal od Euro NCAP plný počet pěti hvězdiček za bezpečnost. V bezpečnostních testech získal MG4 83 % bodů za ochranu dospělých cestujících a 80 % za ochranu dětí. Euro NCAP rovněž zmínilo, že toto hodnocení platí pro verzi MG4 s pravostranným i levostranným řízením.

Automobilka zdůraznila, že se jedná o první výsledek testů s využitím nové modulární škálovatelné platformy (MSP), která bude základem pro několik modelů MG příští generace. Očekává se, že i tato vozidla, stejně jako budoucí varianty MG4, získají uspokojivé hodnocení bezpečnosti.

Autobrezik.cz říká

Vzpomínáme na dobu, kdy se značka MG ztrácela v davu a zájemci o nový vůz ji nebrali v úvahu. Dnes, s uvedením jejich cenově dostupných elektromobilů, jako jsou MG5 a ZS EV, tomu tak již není.

Pokud hledáte kompaktní elektromobil se špičkovou výbavou, ale nechcete, aby byl příliš drahý, měli byste se podívat na MG4. Na papíře je v mnoha ohledech lepší než VW ID.3 a lepší než Nissan Leaf, který tento segment vytvořil. Navíc díky svému rozsahu a výkonově orientovaným variantám má MG4 něco téměř pro každého potenciálního kupce rodinného kombi.

Fotografie a zdroj: MG.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.