Polestar 3 2024: Ceny a výbava

12. října 2022 oslavil v Kodani světovou premiéru model Polestar 3, který slibuje změnu značky. Nový model má nahradit Porsche Cayenne ve třídě luxusních elektrických SUV.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Název

Polestar 3 má stejně jako první dva modely značky a všechny budoucí modely číselné označení. Thomas Ingenlath, generální ředitel společnosti Polestar, uvedl, že zažil “příliš mnoho bolestivých procesů pojmenování v automobilovém průmyslu, než aby se do nich vůbec pouštěl”. Podle něj navíc hrozí riziko porušení práv existující značky. Uvedl, že společnost chce zachovat jednoduchost a je spokojena se současným názvoslovím.

Design

Polestar 1 vychází z konceptu Volvo Concept Coupe (představeného v roce 2013) a byl původně vyvinut společností Volvo. Polestar 2 sdílí některé designové prvky s modelem Volvo Concept 40.2 (představeným v roce 2016). S uvedením modelu Polestar 3 se značka začala designově distancovat, což je jasně patrné na designu modelu 3. “Model 3 byl od prvního dne vyvíjen výhradně jako Polestar,” řekl Ingenlath na světové premiéře

Přední strana

Polestar 3 je sportovní SUV s uhlazenou siluetou. Vyznačuje se kompaktní šestihrannou horní mřížkou chladiče, horizontálně obrácenými světlomety ve tvaru písmene T s dvoukřídlým designem DRL, lichoběžníkovou spodní mřížkou chladiče a trojúhelníkovými výřezy ve vnějších oblastech nárazníku, které ukrývají senzory LiDAR vozidla. Další zajímavostí je aerodynamické křídlo integrované do přední kapoty, které doplňuje zadní spoiler a zadní aerodynamická křídla snižující odpor vzduchu a zvyšující dojezd.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava
Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Stránka

Vůz má ostrý oblouk v linii břicha a subtilní skleník, který mu dodává dynamický vzhled. Linie střechy se mírně svažuje dozadu, aby byla zachována světlá výška. Splývající kliky dveří dodávají SUV nádech minimalismu. K vizuálním prvkům patří také výrazné ramenní části, silné panely karoserie, dvoubarevná kola a žluté brzdové třmeny.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Zadní strana obálky

Záď modelu Polestar 3 je široká a mohutná. Nenaklání se dopředu, což mu z tohoto pohledu dodává sebevědomý vzhled. Zadní světlo po celé délce je opatřeno širokými C-háky.

Vnitřní

S modelem 3 chtěla společnost Polestar vytvořit SUV pro elektrický věk. Vše začalo velkým luxusním SUV jako základem. Baterie byla umístěna mezi kola v podobě skateboardového sendviče a rozvor byl prodloužen, aby vznikl vnitřní prostor.

Sportovní postoj a střídmá přístrojová deska umožnily společnosti Polestar snížit linii střechy a dosáhnout aerodynamické a rychlé siluety. Společnost upustila od třetí řady sedadel a využila dodatečný prostor k posunutí první a druhé řady sedadel daleko od sebe. Podle Ingenlatha se nejedná o “osobní dodávku”. Trojka je pětimístný vůz s luxusní výbavou a dostatkem místa pro nohy ve druhé řadě.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Polestar používá kůži s certifikátem dobrých životních podmínek zvířat a plně sledovatelné vlněné čalounění. Polestar 3 je vybaven širokou škálou technologických, komfortních a pohodlných prvků, z nichž mnohé jsou velmi podobné jako u modelu Polestar 2. Společnost Polestar klade velký důraz na řešení pro propojené vozy a zábavní elektroniku ve vozidle.

Funkce

Polestar 3 je standardně vybaven 21palcovými koly, brzdami Brembo, panoramatickou skleněnou střechou, 9palcovým digitálním přístrojovým štítem, 14,5palcovým dotykovým displejem informačního a zábavního systému, třízónovou automatickou klimatizací a čtyřmi porty USB-C. Podívejte se na některé klíčové prvky výbavy.

Digitální klíč

Společnost Polestar potvrdila, že pro Polestar 3 nabízí digitální klíč, ale neupřesnila, zda je založen na technologii NFC nebo Bluetooth jako u modelu Polestar 2. Virtuální klíč umožňuje řidiči zamknout, odemknout a nastartovat vozidlo. Společnost nabízí pro elektrické SUV také kartu s klíčem NFC.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

AVN pro Android a Google HD Map

Polestar 3 je vybaven informačním a zábavním systémem založeným na operačním systému Android Automotive OS. Ovládání palubních funkcí prostřednictvím centrální obrazovky vozidla bude pro zákazníky velmi snadné a známé, zejména pro ty, kteří jsou zvyklí používat zařízení se systémem Android, jako jsou chytré telefony, tablety a televizory. Zákazníci budou moci v informačním a zábavním systému používat Google HD Maps, Spotify, webový prohlížeč Vivaldi a další vlastní aplikace. Pomocí služby Google Assistant mohou uživatelé vydávat hlasové příkazy pomocí známé fráze “Hello, Google”.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Nové aplikace lze do systému stahovat prostřednictvím integrovaného obchodu Google Play. Připojení 5G umožňuje zákazníkům aktualizovat software, stahovat aplikace, streamovat hudbu a videa a přijímat dopravní informace v reálném čase při bleskové rychlosti internetu. Zajímavostí je, že Polestar 3 by mohl být prvním sériovým vozem s mapou Google HD. Tato nová verze map je mnohem přesnější a podrobnější než běžná verze.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Díky vyššímu rozlišení a větší ostrosti obrazu dokáže počítačový software rozpoznat zeměpisné orientační body v daném místě. Tato technologie jde ještě o krok dále díky propojení se snímači ve vozidle, které jsou spojeny s různými asistenčními funkcemi řidiče. Ty zase využívají rozsáhlá data o dopravě od společnosti Google (kromě jiných lokalizačních nástrojů) a dokonce poskytují asistenci pro udržování jízdního pruhu na základě GPS. V budoucnu se očekává podpora autonomního řízení.

  1. MINI Cooper Electric 2024

Bowers & Wilkins s 3D prostorovým zvukem

Polestar 3 je vybaven zvukovým systémem Bowers & Wilkins s 25 reproduktory. Systém se skládá z pěti výškových reproduktorů s technologií spirálové komory Nautilus, sedmi středových reproduktorů, čtyř stropních reproduktorů, čtyř plnohodnotných reproduktorů v opěrkách hlavy, čtyř wooferů a subwooferu Fresh Air.

Kromě toho společnost Polestar vybavila model 3 třemi vnějšími reproduktory, které zajišťují bezpečnost cestujících a okolních vozidel. Osmadvacetikanálový zesilovač s celkovým výkonem 1750 W pohání 28 reproduktorů uvnitř i vně SUV. Umožňuje vícekanálový zvuk, například Dolby Atmos. Není pochyb o tom, že milovníci hudby si cestování s vozem 3. generace užijí.

Pokročilá čistička vzduchu

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Společnost Polestar vyvinula systém filtrace vzduchu Advanced Cabin Air (AAC) ve spolupráci se společností Volvo Cars a stockholmskou firmou CabinAir. Vzduch, který cestující ve voze 3 dýchají, je očištěn od 95 % jemného prachu, 97 % virů a 99,9 % pylů a alergenů.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Technické údaje

Platforma

Polestar 3 je založen na platformě SPA2, kterou sdílí s modelem EX90. SPA2 je skateboardový podvozek s odlišným uspořádáním podlahy než SPA1, na kterém je založeno Volvo XC90.

Tělo

Rozměry a zatížení

Polestar 3 je dlouhý 193 cm, široký 83,5 cm (včetně zrcátek) a vysoký 64 cm. Má rozvor 117,5 palce a pohotovostní hmotnost mezi 5 696 a 5 886 kg.

První elektrické SUV společnosti Polestar nabízí za zadními sedadly zavazadlový prostor o objemu 17,1 m3. Po sklopení zadních sedadel vznikne zavazadlový prostor o objemu 49,8 m3. Délka nákladového prostoru se tak zvětší na 188 cm (74,0 palce).

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Zavazadlový prostor je 111 cm široký, 126 cm dlouhý (od jedné boční kapsy ke druhé) a 60 cm vysoký (od horní hrany zadních sedadel).

Polestar 3 má přední zavazadlový prostor s dalším úložným prostorem o objemu 1,1 m3. Na střechu lze uložit až 220,5 kg zavazadel.

Odtahová služba

Nosnost tažného zařízení je 3500 lbs s limitem zatížení tažného háku 350 lbs. Jako volitelná výbava je k dispozici poloelektrické tažné zařízení. Elektrické SUV má světlou výšku 8,3 palce. Pro jízdu v terénu může řidič aktivovat speciální terénní režim, který zvýší světlou výšku o 40 nebo 50 mm.

Podvozek

3 má vzadu umístěný dvoumotorový pohon s rozložením hmotnosti v poměru 50:50. Ve srovnání s benzinovým SUV je těžiště o 100 mm níže a odpovídá tak zhruba těžišti modelu Polestar 1, dvoudveřového hybridního kupé GT s 2+2 sedadly!

TDVC

Model 3 je vybaven dvouspojkovou převodovkou TDVC (Torque Vectoring Dual Clutch), která individuálně řídí točivý moment mezi pravým a levým zadním kolem a zlepšuje tak ovladatelnost při nízkých rychlostech a stabilitu při vysokých rychlostech. Přední motor lze odpojit, aby se šetřila energie, když není potřeba.

Adaptivní odpružení

Adaptivní dvoukomorové vzduchové odpružení ZF s úrovňovou regulací a aktivními tlumiči je součástí standardní výbavy Modelu 3. Díky vysoké frekvenci aktualizace 500 Hz se aktivní tlumiče přizpůsobují podmínkám na silnici každé dvě milisekundy. Pokud řidič jede s Modelem 3 například rychlostí 90 km/h, tlumiče se aktualizují a přizpůsobují vozovce každých 5 cm.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Joakim Rydholm, hlavní inženýr podvozku společnosti Polestar, uvedl, že vůz pro rok 2021 bude zábavné řídit. Podle Rydholma budou všechny modely Polestar umožňovat řidiči, aby měl neustále pocit spojení s vozem. Řada 3 však podle něj bude ze zřejmých důvodů “dýchat a plynout o něco více (než řada 2)”.

Zrychlení a maximální rychlost

Dva motory Polestar 3, jeden pro každou nápravu, mají výkon 360 kW (483 k) a točivý moment 840 Nm. Sprint z 0 na 100 km/h proběhne odhadem za 4,9 sekundy a maximální rychlost je 130 km/h.

Polestar 3 2024: Ceny a výbava

Paket Performance Package zvyšuje celkový výkon na 380 kW (509 k) a točivý moment na 910 Nm. Volitelný paket zkracuje dobu zrychlení z 0 na 100 km/h na 4,6 s, ale nemá vliv na maximální rychlost. Zahrnuje odpružení Polestar Engineered, 22palcová kovaná kola z lehké slitiny s pneumatikami Pirelli P-Zero, švédská zlatá víčka ventilků a bezpečnostní pásy, zlaté osvětlení interiéru s laserovým gravírováním a jízdní režim optimalizovaný pro dojezd.

Dojezd a nabíjení

Standardní výbava modelu Polestar 3 zahrnuje akumulátor CATL s kapacitou 107 kWh, který se skládá z 204 lithium-iontových článků NMC v 17 modulech, pracuje při napětí 400 V a dokáže nabíjet až 11 kW (AC)/250 kW (DC). Polestar údajně do roku 2025 zdvojnásobí maximální kapacitu střídavého nabíjení na 22 kW.

Nabíjení z 0 na 100 % SoC pomocí síťové nabíječky trvá 11 hodin. Při použití stejnosměrné nabíječky trvá nabíjení z 10 na 80 % SoC pouze půl hodiny. Polestar očekává, že dojezd modelu 3 podle certifikace EPA bude 300 mil ve standardní verzi a 270 mil s paketem Performance. Model 3 je vybaven funkcí plug-and-charge (PnC), která zákazníkům nabízí maximální pohodlí u veřejných dobíjecích stanic.

Aspekt/specifikacePolestar 3 Duální motor pro dlouhé vzdálenostiDálkový duální motor Polestar 3 s výkonnostním paketem
Délka193 palců.193 palců
Šířka (včetně zrcátek)83,5 palce83,5 palce
Výška64 palců.64 palců.
Rozvor117,5 palce.117,5 palce
Světlá výška8,3 palce8,3 palce
Poloměr otáčení od obrubníku k obrubníku38,7 ft.38,7 stop.
KolaOdlévaná slitinaKovaná slitina
Velikost kola21 palců22 palců
PneumatikyMichelin Pilot Sport 4 EVPirelli P-Zero
Velikost pneumatiky265/45R21 (vpředu)/295/40R21 (vzadu)265/40R22 (vpředu)/295/35R22 (vzadu)
BrzdyPerforované a ventilované 4pístkové brzdové kotouče Brembo 400 mm (vpředu)/ventilovatelné standardní jednopístkové brzdové kotouče Brembo 390 mm (vzadu)Perforované a odvětrávané 4pístkové brzdové kotouče Brembo 400 mm (vpředu)/standardní odvětrávané jednopístkové brzdové kotouče Brembo 390 mm (vzadu)
Objem zavazadlového prostoru (po sklopení zadních sedadel)17,1 krychlových stop17,1 krychlových stop
Objem zavazadlového prostoru (po sklopení zadních sedadel)49,8 krychlových stop49,8 krychlových stop
Akumulátor107 kWh107 kWh
Přenosová strukturaPohon všech kolPohon všech kol
Počet motorůDvaDva
Výkon360 kW (483 k)380 kW (509 k)
Točivý moment840 Nm (620 lb-ft)910 Nm (671 lb-ft)
Doba zrychlení 0-60 mph (odhad)4,9 sekundy.4,6 sekundy.
Maximální rychlost130 mil za hodinu.130 mil za hodinu.
Odhad EPA. Dojezd (orientační).300 mil.270 mil.
Odhad EPA. Spotřeba energie (předběžně)38,5 kWh/100 mil43,2 kWh/100 mil
Tažná kapacita3500 lbs.3500 lbs.
Hmotnostní limit jazyka350 lbs.350 lbs.
Max. Zatížení střechy220,5 lbs.220,5 lbs.

Technické údaje modelu Polestar 3 (zdroj: Polestar)

V2L

Polestar vybavil model 3 pro obousměrné nabíjení, aby zajistil kompatibilitu vozidla se sítí. Vozidlo by také mělo být možné nabíjet tak, aby zákazníci mohli čerpat energii z baterie pro napájení spotřebičů, nabíjení elektronických zařízení, nabíjení jiných elektrických vozidel a dodávání energie zpět do sítě pro vyrovnání elektrické zátěže.

Bezpečnost a asistence řidiče

Polestar vybavil model 3 řadou systémů aktivní a pasivní bezpečnosti. Společnost nabízí nový model s deseti airbagy, z nichž největší se nafoukne a vyfoukne za pouhých 30 milisekund. Pro srovnání, mrknutí oka trvá 180 milisekund, náraz automobilu ještě méně, 100 milisekund. Dva z deseti airbagů jsou vnitřní boční airbagy, které se rozvinou za pouhých osm milisekund!

Chytré oko

Pět radarových modulů, pět externích kamer a dvanáct externích ultrazvukových senzorů jsou standardní výbavou Modelu 3. Kromě toho Polestar 3 využívá technologii sledování očí od švédské společnosti Smart Eye, která rovněž sídlí v Göteborgu. Systém, který se skládá ze dvou kamer s uzavřenou smyčkou sledujících řidiče, sleduje nejen hlavu řidiče, ale také pohyby jeho očí a očních víček. Pokud systém Smart Eye zjistí rozptýlení, ospalost nebo nedostatečnou reakci řidiče, vydá nejprve vizuální a zvukové varování. Pokud řidič nereaguje ani na tato varování, systém zahájí nouzové brzdění.

Smart Eye je nedílnou součástí širších bezpečnostních opatření modelu Polestar 3, tzv. systémů sledování řidiče (DMS). Součástí systému DMS jsou aktivní asistenční funkce řidiče, jako je Driver Alert Control, varování před opuštěním jízdního pruhu, adaptivní tempomat a asistent Pilot Assist. Výkonný centrální počítač s SoC od společnosti Nvidia interpretuje a zpracovává množství dat, která neustále přicházejí z různých systémů a senzorů ve vozidle. Společnost Polestar je přesvědčena, že systém “Smart Eye” pomůže jejím vozům splnit přísné bezpečnostní normy, jejichž zavedení se očekává za deset let.

Autonomní řízení

Paket Pilot Pack, který zahrnuje projekční displej, parkovací asistent a asistenční systém Pilot Assist, je součástí standardní výbavy modelu 3. Od druhého čtvrtletí roku 2023 bude Polestar nabízet volitelný paket Pilot Pack, který zahrnuje vysoce výkonný systém LiDAR, volitelnou řídicí jednotku od společnosti NVIDIA, tři kamery, čtyři ultrazvukové senzory a čisticí systém pro přední a zadní kamery.

Společnost Polestar investorům sdělila, že model Level 3 bude v určitém okamžiku svého životního cyklu vybaven “bezobslužným autopilotem na dálnici”. SAE Level 3 by mohla být cílená úroveň autonomie modelu 3, které lze dosáhnout prostřednictvím aktualizací softwaru v pozdější fázi jeho životního cyklu. Software pro Highway Pilot 3 bude dodávat společnost Zenseact.

Cena a datum vydání

Cena motoru Polestar 3 Long Range Dual je 83 900 eur, zatímco cena motoru Polestar 3 Long Range Dual s paketem Performance Pack je 89 900 eur.

Autobrezik.cz říká

Model 3 se zdá být dobrou volbou pro každého, kdo hledá výkonné SUV s dostatkem prostoru pro rodiny. Je nabitý špičkovou výbavou, nabízí fenomenální výkon a jízdní dynamiku a na velikost a výbavu SUV má slušný dojezd. A co je nejlepší, jeho cena je na úrovni evropských konkurentů. Dobrá práce, Polestare!

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik