Tesla Model Y 2024: Technická data, změny, cena

Tesla

Tesla plánuje představit aktualizaci Modelu Y, sesterského SUV Modelu 3, a zahájit jeho výrobu v roce 2024. Elektrické SUV s kódovým označením “Tesla Juniper” by mohlo být uvedeno na trh v roce 2024 jako Tesla Model Y.

Design

Stejně jako Tesla Model 3 2024 by i Model Y 2024 mohl dostat mírně upravený design. Špionážní fotografie Modelu Y naznačují nový design nárazníku a kol. Podobných vizuálních změn by se mohl dočkat i exteriér SUV. Stejně jako dnes by jej od sedanu kromě větší karoserie okamžitě odlišily rozšířené blatníky. Náš render (viz výše) dokonce ukazuje zakřivené výřezy ve tvaru písmene L po stranách předního nárazníku jako vizuální vodítko k SUV.

Interiér a funkce

Uvnitř by nový Model Y mohl mít přepracovanou palubní desku a dotykový displej informačního a zábavního systému s otočnou funkcí, která nebyla u předchozího modelu k dispozici. Tesla by mohla zlepšit kvalitu materiálů, představit nové možnosti volantu a přidat vylepšený přístrojový štít.

Tesla by mohla v novém Modelu Y použít nový volant a na přání nabídnout elektronicky ovládanou vidlici řízení. Přepracovaný model by mohl mít nová ventilovaná sedadla, nové osvětlení RGB, nový zvukový systém a možná i zadní okno.

Tesla údajně plánuje zrušit dřevěné obložení u Modelu 3 s aktualizací modelu v roce 2023 a totéž by mohla udělat i u Modelu Y. Interiér Modelu Y je černý a černobílý, zatímco sportovní úrovně výbavy jsou obloženy dřevem. Dřevěné obložení může ladit s dvoubarevným barevným schématem, ale v celočerném interiéru působí poněkud nepatřičně. Společnost by mohla jako náhradu zavést Alcantaru nebo jiný kvalitní syntetický materiál. Další možností je ABS rouno, které se hodí k Modelu 3.

Nový Model Y by mohl být k dispozici s plně autonomním řízením (FAD). V projevu na Světové konferenci o umělé inteligenci v Šanghaji (6.-8. července 2023) Musk uvedl, že věří, že Tesla dosáhne FSD během roku 2023. Upozornil však, že se jedná o čistou spekulaci. Objednání nového Modelu Y s kamerami, senzory a dalšími komponenty potřebnými pro FSD by mohlo zákazníkům umožnit využívat nové funkce autonomního řízení, jakmile budou k dispozici prostřednictvím aktualizací softwaru po dodání.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Technické údaje

Chystaný model Y 2024 by mohl mít oproti současnému modelu výrazně vyšší výkon. Klíčovým prvkem je nová architektura baterie, která umožňuje dojezd až 400 km. Hovoří se o možném nabíjecím výkonu 350 kW, kterého lze dosáhnout při vyšším napětí 800 V. Kromě toho se hovoří o vylepšení odpružení, které zlepší schopnost vozidla zvládat nerovnosti na silnici, a očekává se i vylepšená převodovka. Tyto zvěsti poukazují na zajímavá vylepšení Modelu Y v roce 2024.

Model Y je v současné době k dispozici ve třech verzích s pohonem všech kol a dvěma motory – Standard, Long Range a Performance. Standardní varianta je na trhu teprve krátce. Údajně se jedná o variantu s novou konstrukcí akumulátorů s novými 4680 články.

Standardní varianta má výrazně nižší dojezd 279 km (nejlepší hodnota EPA) a je také pomalejší s 5,0 sekundami pro sprint z 0 na 100 km/h, ale ne příliš rychlá. Na druhou stranu je stejně efektivní jako varianta Long Range s nejlepší hodnotou EPA 28 kWh/100 mil. Maximální rychlost činí 135 km/h.

Varianta Long Range nabízí dojezd až 330 mil podle certifikace EPA, zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy a maximální rychlost 135 km/h. Varianta Performance za stejných podmínek dosahuje dojezdu 303 mil, zrychlení za 3,5 sekundy (po odečtení první stopy při vybíhání) a maximální rychlosti 155 km/h. Z pochopitelných důvodů má vyšší hodnotu spotřeby energie podle EPA, která činí 30 kWh/100 mil.

Cena a datum vydání

Tesla plánuje zahájit výrobu aktualizace v říjnu 2024. Jedná se však o předběžný harmonogram, který se může změnit v důsledku různých vnějších faktorů. Očekáváme, že dodávky zákazníkům začnou v posledních týdnech roku 2024.

Základní cena modelu Y 2024 by mohla dosáhnout 49 000 eur.

Autobrezik.cz říká

Tesla Model Y je nejprodávanějším elektromobilem, a proto je v USA hnací silou přechodu na elektromobily. Je to kombi s vysokou energetickou účinností, úžasným výkonem, praktičností a inovativními technologiemi a my věříme, že aktualizace jej učiní ještě atraktivnějším!

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.