Škoda Superb 2023: Technická data, změny, cena

Čtvrtá generace Škody Superb se má objevit v roce 2023 – samozřejmě opět jako kombi a sedan, které mají rozměry luxusní třídy. Interiér a objem kufru zůstávají odpovídajícím způsobem velkorysé. Mezi motory patří mild a plug-in hybridy.

Co dalšího čeká rodinný a firemní vůz Škoda Superb? Majestátní 4,87 metru dlouhý Čech se svými rozměry již řadí do vyšší třídy, ale zůstává výrazně cenově podražený. Této strategie se značka hodlá držet i při představení příštího Superbu na podzim 2023. Objem interiéru a kufru je odpovídajícím způsobem velkorysý. Uvedení na trh je plánováno na začátek roku 2024.

Zajímavost: Nový Superb začíná jako kombi, sedan následuje o pár měsíců později. S novou edicí mění Škoda také místo výroby. Místo v závodě Kvasiny (Česká republika) sjede Škoda Superb (2023) z montážní linky v Bratislavě (Slovensko) – mimochodem bok po boku s novým VW Passat. Tento krok má uvolnit tolik potřebnou kapacitu v Kvasinách pro dalších zhruba 150 000 vozů Škoda ročně.

Skvělé kombi a sedan 2023

Čtvrtá generace Škoda Superb (2023) vychází ze známého, neustále se vyvíjejícího modulárního systému VW (MQB) a je stejně jako dříve poháněn osvědčenými spalovacími motory. Nechystá se čistě elektrická varianta, ale plug-in hybrid, ve kterém malý elektromotor spolupracuje s benzinovým čtyřválcem 1,4 nebo 1,5 litru. Oba zážehové motory jsou již dlouho součástí nabídky motorů koncernu.

Skutečnost, že daňové pásmy na některých důležitých trzích jsou pod vyšší daňovou hranicí, hovoří ve prospěch dalšího používání benzinových motorů s nižším objemem – tuto kombinaci lze v současnosti nalézt u mnoha modelů od VW Golf až po Superb. V aktuálním Superbu má plug-in hybrid jako technická data 218 koní a čistě elektrický dojezd až 55 kilometrů. Kromě „plug hybridu“ Škoda plánuje mild hybridní variantu s 48voltovou technologií.

Komplexní hybridizace se neplánuje, protože zákazníci citliví na cenu by pravděpodobně nenásledovali. V nabídce Škody Superb (2023) zůstávají klasické zážehové motory 1.5 TSI (150 k) a 2.0 TSI (190 a 280 k). 2,0litrový zážehový turbomotor, interně označovaný jako „světový motor“, je obzvláště důležitý, protože jej lze použít i v oblastech se špatnou kvalitou paliva. Na důležitou otázku zatížení přívěsu nelze tak brzy odpovědět.

Škoda Superb 2023 Rozměry a interiér

Jednou z nejdůležitějších novinek je zefektivnění sortimentu. Vzhledem k tomu, že se v budoucnu plánuje stále více celoelektrických modelů s nezávislými karoseriemi, chce Škoda snížit složitost a tím i náklady na tradiční řadu – to platí i pro Škodu Superb (2023). Pohled na náklady je důležitý i pro nového šéfa Škody Thomase Schäfera, aby dokázal udržet poměrně lidové ceny značky, která jako každý musí investovat nemalé peníze do elektrifikace.

✓ Můžete také zkontrolovat:

V budoucnu by více paketů výbavy a méně výbavových linií mělo přesvědčit náročnější zákazníky. Za tradiční, ale málo žádanou řadou „Scout“ je otazník a množství možných kombinací motorů a převodovek se přizpůsobuje nabídce trhu. V plánu je zvláště cenově atraktivní základní varianta pod současnou základní výbavou „Active“. Populární „Sportline“ bude také určitě v budoucnu k dispozici.

Při navrhování interiéru kreativní tým vedený šéfem designu Škody Oliverem Stefanim našel rovnováhu mezi osvědčenou provozní logikou současného Superbu a nového modelu Enyaq. To zahrnuje zdánlivě volně plovoucí displej na středové konzole. Namísto chybových tlačítek nebo přejíždění ovládají nejdůležitější funkce tři snadno dosažitelné otočné ovladače. A cena Škody Superb (2023)? No, měl by navazovat na stávající model, který je k dispozici jako liftback od 721 000 Kč a jako kombi od 746 000 Kč.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.