Škoda Superb 2023: Interiér, motor a úpravy

Čtvrtá generace Škody Superb se má objevit v roce 2023 – samozřejmě opět jako kombi a sedan, které mají rozměry luxusní třídy. Interiér a objem kufru zůstávají odpovídajícím způsobem velkorysé. Mezi motory patří mild a plug-in hybridy.

Co dalšího čeká rodinný a firemní vůz Škoda Superb? Majestátní 4,87 metru dlouhý Čech se svými rozměry již řadí do vyšší třídy, ale zůstává výrazně cenově podražený. Této strategie se značka hodlá držet i při představení příštího Superbu na podzim 2023. Objem interiéru a kufru je odpovídajícím způsobem velkorysý. Uvedení na trh je plánováno na začátek roku 2024.

Škoda Superb 2023: Interiér, motor a úpravy

Zajímavost: Nový Superb začíná jako kombi, sedan následuje o pár měsíců později. S novou edicí mění Škoda také místo výroby. Místo v závodě Kvasiny (Česká republika) sjede Škoda Superb (2023) z montážní linky v Bratislavě (Slovensko) – mimochodem bok po boku s novým VW Passat. Tento krok má uvolnit tolik potřebnou kapacitu v Kvasinách pro dalších zhruba 150 000 vozů Škoda ročně.

Skvělé kombi a sedan 2023

Čtvrtá generace Škoda Superb (2023) vychází ze známého, neustále se vyvíjejícího modulárního systému VW (MQB) a je stejně jako dříve poháněn osvědčenými spalovacími motory. Nechystá se čistě elektrická varianta, ale plug-in hybrid, ve kterém malý elektromotor spolupracuje s benzinovým čtyřválcem 1,4 nebo 1,5 litru. Oba zážehové motory jsou již dlouho součástí nabídky motorů koncernu.

Škoda Superb 2023: Interiér, motor a úpravy

Skutečnost, že daňové pásmy na některých důležitých trzích jsou pod vyšší daňovou hranicí, hovoří ve prospěch dalšího používání benzinových motorů s nižším objemem – tuto kombinaci lze v současnosti nalézt u mnoha modelů od VW Golf až po Superb. V aktuálním Superbu má plug-in hybrid jako technická data 218 koní a čistě elektrický dojezd až 55 kilometrů. Kromě „plug hybridu“ Škoda plánuje mild hybridní variantu s 48voltovou technologií.

Škoda Superb 2023: Interiér, motor a úpravy

Komplexní hybridizace se neplánuje, protože zákazníci citliví na cenu by pravděpodobně nenásledovali. V nabídce Škody Superb (2023) zůstávají klasické zážehové motory 1.5 TSI (150 k) a 2.0 TSI (190 a 280 k). 2,0litrový zážehový turbomotor, interně označovaný jako „světový motor“, je obzvláště důležitý, protože jej lze použít i v oblastech se špatnou kvalitou paliva. Na důležitou otázku zatížení přívěsu nelze tak brzy odpovědět.

Škoda Superb 2023: Interiér, motor a úpravy

Škoda Superb 2023 Rozměry a interiér

Jednou z nejdůležitějších novinek je zefektivnění sortimentu. Vzhledem k tomu, že se v budoucnu plánuje stále více celoelektrických modelů s nezávislými karoseriemi, chce Škoda snížit složitost a tím i náklady na tradiční řadu – to platí i pro Škodu Superb (2023). Pohled na náklady je důležitý i pro nového šéfa Škody Thomase Schäfera, aby dokázal udržet poměrně lidové ceny značky, která jako každý musí investovat nemalé peníze do elektrifikace.

✓ Můžete také zkontrolovat:

V budoucnu by více paketů výbavy a méně výbavových linií mělo přesvědčit náročnější zákazníky. Za tradiční, ale málo žádanou řadou „Scout“ je otazník a množství možných kombinací motorů a převodovek se přizpůsobuje nabídce trhu. V plánu je zvláště cenově atraktivní základní varianta pod současnou základní výbavou „Active“. Populární „Sportline“ bude také určitě v budoucnu k dispozici.

Škoda Superb 2023: Interiér, motor a úpravy

Při navrhování interiéru kreativní tým vedený šéfem designu Škody Oliverem Stefanim našel rovnováhu mezi osvědčenou provozní logikou současného Superbu a nového modelu E. Enyaq . To zahrnuje zdánlivě volně plovoucí displej na středové konzole. Namísto chybových tlačítek nebo přejíždění ovládají nejdůležitější funkce tři snadno dosažitelné otočné ovladače. A cena Škody Superb (2023)? No a měl by navazovat na stávající model, který je k dispozici jako sedan od 29 270 eur a jako kombi od 30 270 eur (od června 2021).

AutoBřezík