Toyota bZ4X 2024: Technická data, exteriér, ceny

Toyota bZ4X se dostala do prodeje v roce 2022, ale pouze v omezeném počtu kusů a s vážnými výrobními chybami, kvůli kterým mnoho zákazníků čekalo na aktualizovaný model. Problémy sice byly od té doby odstraněny, ale aktualizace pro modelový rok se pravděpodobně objeví až za několik měsíců, přičemž elektrické SUV bude produktem roku 2024.

Co očekáváme od Toyoty bZ4X v roce 2024. Upozorňujeme, že podrobnosti a obrázky, které jsme uvedli v tomto článku, se týkají aktuálního modelového roku a tuto stránku budeme nadále aktualizovat, jakmile budou k dispozici nové informace.

Design a výzdoba interiérů

Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela nový design, bude Toyota bZ4X 2024 připomínat předchozí model zvenku i zevnitř. Toyota možná nabídne novou barvu, nová kola nebo nový interiér, ale žádné vizuální změny nečekejte.

Svými rozměry a proporcemi se bZ4X podobá Toyotě RAV4. Model bZ4X však vypadá elegantněji a aerodynamičtěji. Od počátku byl navržen jako elektromobil, nikoli jako modifikace modelu RAV4. Snížená výška a zadní část připomínající kupé mu dodávají sportovní charakter.

Díky speciální platformě EV má bZ4X krátké převisy a dlouhý rozvor. Vnitřní prostor je srovnatelný se sedanem segmentu D (Toyota Camry). Nízká přístrojová deska a umístění plně digitálního sdruženého přístroje umocňují pocit prostoru v interiéru a zlepšují výhled na silnici.

Technické údaje

Rozměry

S délkou 184,6 cm, šířkou 73,2 cm a výškou 65,0 cm odpovídá Toyota bZ4X zhruba rozměrům vozu RAV4. Protože však Toyota navrhla bZ4X od základu jako elektromobil, bylo možné realizovat výrazně delší rozvor náprav, který činí 112,2 cm. Očekává se, že tyto rozměry zůstanou nezměněny i po aktualizaci MY 2024.

MěřeníOdhad
Délka469 cm
Šířka186 cm (bez zrcátek)
Výška165 cm (s anténou)
Rozvor285 cm
Světlá výška20,6 cm
Světlá výška107 cm (vpředu)/89,7 cm (vzadu).
Prostor pro nohy147 cm (vpředu)/142 cm (vzadu)
Prostor pro ramena138 cm (vpředu)/114 cm (vzadu)
Módní číslo138 cm (vpředu)/114 cm (vzadu)
Objem zavazadlového prostoru za zadními sedadly784 l (standardně) / 730 l (se zvukovým systémem JBL)
Objem zavazadlového prostoru se sklopenými zadními sedadly2670 l (odhad Toyota)

Rozměry vozu Toyota 2024 bZ4X

Power

Zatímco většina kompaktních elektromobilů na míru se standardně dodává s pohonem zadních kol, Toyota bZ4X z roku 2024 bude mít pohon předních kol. Základní varianta bude mít jeden motor pohánějící přední kola o výkonu 150 kW (201 k) a točivém momentu 265 Nm. U vrcholné varianty se očekává, že bude mít dva motory, jeden pro přední a druhý pro zadní kola, každý o výkonu 80 kW (107 k) a točivém momentu 169 Nm. Kombinovaný výkon a točivý moment těchto motorů údajně činí 160 kW (214 k) a 338 Nm.

Nabíjení a dojezd

Toyota bZ4X 2024 by mohla nabídnout určitá vylepšení, pokud jde o nabíjení a zásoby energie. Stejně jako předchozí model může být vybaven lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 71,4 kWh ve variantě FWD a lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 72,8 kWh ve variantě AWD. Očekáváme však zlepšení špičkové kapacity a tím i doby nabíjení.

V předchozím modelu lze baterii s kapacitou 71,4 kWh nabíjet střídavým proudem o výkonu až 6,6 kW a stejnosměrným proudem o výkonu 150 kW, zatímco jednotku s kapacitou 72,8 kWh lze nabíjet stejným proudem, ale pouze stejnosměrným proudem o výkonu 100 kW. Nabíjení (při slabém osvětlení do 80 % SoC) v nabíjecí stanici úrovně 2 tedy trvá u obou jednotek přibližně 9,5 hodiny. Nabíjení (při slabém osvětlení až do 80 % SoC) u nabíjecí stanice úrovně 3 trvá u baterie 71,4 kWh přibližně 30 minut. U baterie s kapacitou 72,8 kWh to trvá dvakrát déle.

Model 2024 bZ4X FWD má dojezd přibližně 255 km, zatímco model 2024 bZ4X AWD se zcela vybije přibližně po 230 km. Na potvrzené údaje o dojezdu od EPA si počkáme několik měsíců, ale předpokládáme, že se údaje o dojezdu nebudou výrazně lišit.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Tepelné čerpadlo a pohon všech kol

Toyota předpokládá, že od roku 2024 bude bZ4X standardně vybaven tepelným čerpadlem pro vytápění a klimatizaci. Systém klimatizace s tepelným čerpadlem využívá odpadní teplo z akumulátorů k vytápění interiéru v případě potřeby, čímž se zvyšuje dojezd.

Model 2024 BZ4X bude vybaven systémem eAWD vyvinutým společně se společností Subaru, jakož i režimy X-Mode a Grip Control. Režim X-Mode je první funkcí Toyoty. Režim Snow/Mud zlepšuje stabilitu a trakci vozidla na kluzkém a blátivém povrchu. Pro nezpevněné a hrbolaté cesty je k dispozici také režim Snow/Dirt, který umožňuje brzdit protáčející se kola a simuluje tak účinek třecího diferenciálu. Grip Control je volitelná funkce režimu X-Mode, která detekuje stav vozovky a omezuje rychlost, aby zabránila smyku na nerovném povrchu.

AspektSpecifikace pro Toyota bZ4X 2024
Konstrukce převodovkyPohon předních kol/pohon všech kol
Počet motorůJeden Dva
Výkon motoru vpředu150 kW (201 k) (FWD) / 80 kW (107 k) (AWD)
Výkon motoru vzadu80 kW (107 k) (AWD)
Kombinovaný výkon160 kW (214 k) (AWD)
Točivý moment motoru vpředu265 Nm (FWD a AWD)
Točivý moment zadního motoru338 Nm (AWD)
Typ baterieLithium-iontová
Celková kapacita baterie71,4 kWh (FWD)/72,8 kWh (AWD)
Napětí baterie355 V (pohon předních a všech kol)
Dojezd~410 km (FWD)/~370 km (AWD)

Specifikace pro Toyota bZ4X 2024

Rozsah 90 procent i po 10 letech používání

Toyota vynaložila velké úsilí, aby zajistila dlouhou životnost modelu bZ4X. Společnost chce zajistit, aby akumulátory poskytovaly až 90 % dojezdu i po deseti letech. Masahiko Maeda, technický ředitel společnosti, uvedl, že jde o jeden z nejvyšších cílů v oblasti životnosti na světě.

Klíčem k prodloužení životnosti baterie je zabránit vzniku degradačních produktů na povrchu anody. Toyota přijímá opatření týkající se různých aspektů, jako je struktura obalu, výběr materiálu a kontrolní systém, aby zabránila vzniku degradačních materiálů. Keiji Kaita, prezident Centra pokročilého technického vývoje společnosti Toyota CN, uvedl, že po uvedení modelu bZ4X na trh klesnou náklady na baterii o 40 % ve srovnání s modely C-HR/Izoa/UX EV. Další výhodou modelu bZ4X by mohla být levnější výměna baterií.

Inženýr společnosti Toyota Daisuke Ido, který je zodpovědný za vývoj modelu bZ4X, prozradil, že baterie tohoto SUV bude mít mimořádně dlouhou životnost. Podle zprávy Toyota již 20 let experimentuje s materiály baterií a řízením teploty, což vedlo k neobvykle dlouhé životnosti baterií. Tento přístup dobře zapadá do historického zaměření Toyoty na spolehlivost: její spalovací motory jsou známé tím, že přežívají své majitele a na trhu ojetých vozů se prodávají za dobrou cenu. Pro japonskou značku dává smysl využít své zkušenosti s životností elektromobilů.

Funkce

Toyota bZ4X 2024 bude vybavena aktuálně dostupnými prvky výbavy, jako jsou 20palcová kola z lehkých slitin, 12,3palcový multimediální systém Toyota Audio s duálním připojením telefonu Bluetooth a bezdrátovými sítěmi Apple CarPlay a Android Auto, sdílený digitální klíč, první přední sedadlo Toyota, zářivé opěrky nohou a chodidel atd.

Toyota může nabízet model 2024 bZ4X s interiérem Softex/Fabric v černé barvě ve výbavě XLE a s interiérem Softex v černé nebo světle šedé barvě ve výbavě Limited. Mezi dostupnou výbavu patří prémiový audiosystém JBL s 9 reproduktory, včetně 8kanálového HiD-Watt zesilovače a 9palcového subwooferu.

Standardně bude k dispozici také řada dalších propojených služeb. Tříleté zkušební období je plánováno pro službu Remote Connect, která uživatelům aplikace Toyota umožňuje ovládat světlomety, vyhřívaná sedadla a ventilátory, topení, vyhřívaný volant, klimatizaci, zadní střešní okno a další. Služba Remote Connect by měla umožnit také vzdálené nabíjení, kdy lze kontrolovat stav nabíjení, spouštět a zastavovat nabíjení a měnit plán nabíjení.

Pocit bezpečí Toyoty 3.0

Model bZ4X je prvním modelem značky vybaveným bezpečnostním paketem Toyota Safety Sense 3.0 (TSS 3.0), který se bude vyrábět od modelového roku 2024. TSS 3.0 se skládá z milimetrového radaru a monokulární kamery s rozšířeným detekčním dosahem. Ve verzi 3.0 Toyota zlepšila výkon všech funkcí Toyota Safety Sense. Kromě toho byly přidány nové funkce, které pomáhají řidiči v běžných jízdních podmínkách. Systém pro předcházení kolizím například nabízí detekci jezdce na motocyklu ve dne, detekci jezdce na jízdním kole při slabém osvětlení a detekci nárazové bariéry. Dalším příkladem je detekce jízdních pruhů, která nabízí vylepšenou funkčnost systému varování před opuštěním jízdního pruhu.

Cena a datum vydání

Toyota bZ4X 2024 by mohla stát přibližně 1 060 000 Kč. Mezi jeho konkurenty patří VW ID.4 2024, Ford Mustang Mach-E 2024, Hyundai Ioniq 5 2024, Nissan Ariya 2024 a Kia EV6 2024. Toyota uvedla bZ4X 2024 na trh ve třetím čtvrtletí roku 2023.

Toyota bZ4X GR Sport Concept

Toyota Gazoo Racing (TGR) odhalila na tokijském autosalonu 2022 koncept Toyota bZ4X GR Sport. Upravený model bZ4X je lakován exkluzivní matnou šedou barvou, má velká lesklá černá kola z lehkých slitin, znak GR a černá sportovní sedadla s logem GR. Nižší výška zdůrazňuje jeho sportovní charakter, ale my bychom uvítali, kdyby jej TGR vybavil agresivnějším čalouněním hlavy, které by vylepšilo jeho vzhled. Toyota zatím neoznámila technické specifikace koncepčního vozu.

Toyota zvažuje životaschopnost vozu bZ4X GR Sport, uvedl pro Move Electric hlavní inženýr vozu Daisuke Ido. Ido uvedl, že bZ4X by mohla být doplněna o výkonnou variantu, která by byla vyladěna na GR Sport. Podle něj však zatím nejde o konkrétní představu. Podle Ida není největší výzvou pro variantu bZ4X zvýšit výkon nebo točivý moment, ale poskytnout zákazníkům vynikající jízdní vlastnosti a výkon, které očekávají od modelů GR Sport. Pokud vše půjde podle plánu, mohl by se model bZ4X GR Sport dostat na světový trh v roce 2024.

Autobrezik.cz říká

Toyota bZ4X má futuristický a neobvyklý design, nabízí dostatek prostoru a pohodlný interiér. Omezený dojezd, pomalé nabíjení a slabý výkon jí však ubírají na atraktivitě. Doufáme, že Toyota tyto problémy v příštích modelových letech odstraní.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.