Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

Toyota představila první model Crown v roce 1955, kdy byl ještě určen pro mnohem širší okruh zákazníků v Japonsku. Teprve v polovině 60. let (a později) se objevila klientela, která z tohoto vozu učinila jeden z nejprestižnějších v zemi vycházejícího slunce.

Jako nová vlajková loď Toyoty musí šestnáctá generace modelu nejen zachovat bohaté a historicky významné dědictví značky Crown, ale také konkurovat v novém světě, kde se luxusním SUV daří bez většího odporu. Model šestnácté generace je čistě hybridní vozidlo.

Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

Za několik měsíců se Toyota Crown dočká první aktualizace, která ji přiblíží modelovému roku 2024.

Design

Toyota Crown Hybrid 2024 bude mít stejný model a design jako její předchůdce. Nelze popřít, že Toyota udělala velký skok v nastavování směru designu šestnácté generace modelu. Výsledek, který značka popisuje jako “zvednutý” design, rozděluje názory. Zatímco horní polovina karoserie vrhá za slunečného dne stín sedanu, svalnatá a zvýšená spodní polovina připomíná spíše moderní crossover.

Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

Toyota si je dobře vědoma atraktivity modelů crossover a skutečnosti, že na většině trhů rok od roku výrazně snižují poptávku po typických sedanech. Je tedy jasné, proč se společnost rozhodla právě pro tuto designovou cestu. Spojení snadno rozpoznatelných, ale srovnatelných designových prvků sedanu a crossoveru v jednom voze však představuje jedno riziko: výsledek by mohl být vnímán spíše jako matoucí než jednotný.

Zblízka se nová generace modelu Crown Hybrid vyznačuje elegantní přední částí s plynulými liniemi, svažující se kapotou a rozšiřujícími se blatníky. Elegantní LED světlomety jsou vybaveny zpětnými světly, zatímco další LED pás se táhne přes horní část masky chladiče. Masivní, ale zapuštěný přívod vzduchu je integrován přímo do nárazníku a lakován leskle černou barvou. Linie střechy připomínající kupé je jasně viditelná, stejně jako velká 21palcová kola z lehkých slitin, vysoká světlá výška a černé lišty pod dveřmi a kolem podběhů kol.

Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

Proudnice na zádi nového modelu Crown Hybrid vypadá jedinečně, zejména když je lakována jedním z dvoubarevných laků. Na zádi se také nachází pás LED diod po celé šířce, který splývá s logem Toyota uprostřed. Mezi další poutavé stylistické detaily patří decentní spoiler na zadních dveřích, dobře čitelný nápis “Crown” a stříbrná matná spodní lišta nárazníku.

Technické údaje

Platforma TNGA-K

Toyota Crown Hybrid je založena na platformě TNGA-K, která se používá i v mnoha dalších velkých modelech Toyota a Lexus, jako jsou Grand Highlander, Camry, RAV4, RX a TX. Prstencový rám pod karoserií je nejen vyroben z lehkých, ale vysoce pevných materiálů, ale jeho strukturální tuhost byla také vylepšena kombinací vysokopevnostních lepidel s různými výrobními technikami, jako je bodové svařování a svařování laserem.

Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

U nového modelu Crown Hybrid konstruktéři Toyoty přepracovali platformu TNGA-K a zlepšili zvukovou izolaci. Strategicky umístěná izolace a chytré vyladění odpružení udržují hluk od pneumatik a zavěšení pod kontrolou a zároveň izolují různé dutiny, jako jsou rámy dveří, okenní otvory a kabelové svazky. Kromě toho jsou důležité součásti, jako je vnitřní vyvažovač a přepážka, spojeny speciálním lepidlem, které dále snižuje hladinu hluku.

Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

Ani zde se inženýři nezastavili. Pro další zlepšení pocitu ticha a pohodlí cestujících izolovali prostor mezi motorovým prostorem a kabinou. Totéž platí pro prostor nad stropem a pod bujnými koberci. Akustické čelní sklo jde ruku v ruce s promyšleným rozmístěním různých prvků obložení a materiálů v interiéru – to vše má chránit před nežádoucím hlukem.

Adaptivní nastavitelné odpružení

Systém adaptivního variabilního odpružení (AVS) modelu Crown Hybrid snižuje vibrace a zlepšuje jízdní komfort, protože konstruktéři použili měkčí pouzdra v předních vzpěrách MacPherson a vinuté pružiny pokryli speciálním polyuretanovým materiálem. Speciálně navržené body uchycení sedadel využívají více strukturálního lepidla k neutralizaci vibrací od vozovky. Nový systém AVS společnosti Crown je vybaven lineárním elektromagnetickým aktuátorem, který minimalizuje nadměrné naklánění karoserie a klopné momenty, zatímco tlumicí síla těchto variabilních tlumičů se mění podle jízdního režimu zvoleného řidičem.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Rozměry

Nová generace modelu Crown Hybrid je velký sedan, který se v rodinné hierarchii řadí vysoko. Je dlouhý 196,1 cm, široký 72,4 cm, vysoký 60,6 cm a má rozvor 112,2 cm. Tyto rozměry by měly zůstat nezměněny až do modelového roku 2024.

MěřeníMěření vozu Toyota Crown Hybrid
Délka196,1 palce.
Šířka72,4 palce.
Výška60,6 palce.
Rozvor112,2 palce
Průměr otáčení19,4 stopy.
Hmotnost v nenaloženém stavu3980 liber. (XLE/Limited)/4343 lbs. (Platinum)
Objem zavazadlového prostoru15,2 krychlových stop
Počet sedadel5
Světlá výška5,8 palce
Nájezdový úhel13,9°
Úhel odletu19,3°

Rozměry vozu Toyota Crown Hybrid 2024

Interiér a funkce

Očekává se, že Toyota Crown Hybrid 2024 bude mít stejný interiér jako předchozí model, protože se jedná o převzatý model. Výbava výbavových linií XLE, Limited a Platinum, které se rovněž očekávají, se však může mírně lišit.

Díky větší výšce není nastupování a vystupování z vozu pro většinu kupujících žádný problém. Dalším pozitivním aspektem je kvalita materiálů a zpracování, která se téměř vyrovná bratrům Lexus. Ostatně jediný pohled na palubní desku a design 12,3palcového dotykového displeje připomene mnohým kupujícím vozy Lexus – a to je dobře. Praktická a zároveň luxusní kabina, která kombinuje jemné křivky a příjemné linie, si zachovává pohodlné ovládání.

Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

Kožené čalounění ve vyšších verzích navozuje pocit bohatství, ačkoli sedadla Softex a černá látka v základní verzi nejsou nijak levné. Elektricky nastavitelná a vyhřívaná přední sedadla v 8 směrech budou pravděpodobně součástí standardní výbavy. Rozsáhlý seznam výbavy doplňují prvky jako panoramatická skleněná střecha, systém Smart Key, LED ambientní osvětlení, bezdrátové nabíjení, vícezónová automatická klimatizace, přizpůsobitelný 12,3palcový digitální přístrojový štít, displej hybridního systému Toyota a až šest individuálních jízdních režimů.

Multimediální audio systém Toyota

Nově vyvinutý multimediální audiosystém Toyota je vybaven již zmíněným 12,3palcovým dotykovým displejem. Může přijímat aktualizace OTA (over-the-air) a díky kvalitní grafice a animacím se snadno používá. Funkce Drive Connect integruje inteligentního asistenta a navigační systém založený na cloudu, zatímco infotainment systém nabízí Wi-Fi připojení a také bezdrátové technologie Apple CarPlay a Android Auto.

Multimediální audiosystém nové Toyoty Crown Hybrid nabízí také služby plug-in, jako jsou Remote Connect, Service Connect a Safety Connect. Poslední dvě jmenované jsou součástí balíčku na 10 let, zatímco Remote Connect je předplacená služba, která je součástí balíčku Advanced Technology Package (standardní výbava verze Platinum). Remote Connect zahrnuje digitální klíč, který uživateli umožňuje ovládat různé funkce vozidla, jako je zamykání a odemykání dveří a zavazadlového prostoru, ovládání pohonné jednotky a možnost sdílet klíč od vozidla s přáteli a rodinou – to vše prostřednictvím mobilní aplikace Toyota.

Zabezpečení

Všechny varianty modelu Crown 2024 Hybrid jsou vybaveny systémem Toyota Safety Sense 3.0 (TSS 3.0). Tento bezpečnostní paket kombinuje několik pokročilých technologií, jako je systém varování před kolizí s detekcí chodců a integrovanou funkcí automatického brzdění, dynamická kontrola odstupu (DRCC), která se přizpůsobuje vozidlu jedoucímu vpředu, a systém udržování v jízdním pruhu, který sleduje viditelné značení jízdních pruhů.

Varování před opuštěním jízdního pruhu s asistencí řízení varuje řidiče akusticky i vizuálně (i při mírném zásahu do řízení), pokud systém zaznamená změnu jízdního pruhu, aniž by byl ukazatel nastaven. Pokud je však systém DRCC již aktivní, provede potřebná opatření, aby vozidlo zůstalo uprostřed přiděleného jízdního pruhu. Součástí paketu TSS 3.0 jsou také automatická dálková světla, rozpoznávání dopravních značek, hlídání mrtvého úhlu a upozornění na křížený provoz vzadu.

Toyota Crown 2024: Ceny a výbava

Úroveň bezpečnosti modelu Toyota Crown Hybrid 2024 zvyšuje systém Active Driving Assist. Tento systém pracuje za určitých podmínek s celou řadou pokročilých senzorů (včetně DRCC) a udržuje vozidlo v bezpečné vzdálenosti od ostatních účastníků silničního provozu, jako jsou ostatní motoristé, chodci a dokonce i cyklisté. V případě potřeby systém pomáhá řidiči při řízení tím, že vyvíjí dostatečný tlak na brzdy, aby vozidlo plynule pokračovalo v jízdě.

Kromě toho bude hybridní sedan k dispozici s pokročilým parkovacím systémem Toyota. Ten využívá několik senzorů a schopnosti vlastního počítače k ovládání různých ovládacích prvků, které umožňují Crown Hybrid paralelně nebo kolmo zaparkovat, aniž by řidič musel cokoli dělat. Souhrnně lze říci, že Toyota Crown Hybrid v roce 2024 bude vybavena řadou bezpečnostních prvků zajišťujících bezpečnost cestujících.

Technické údaje

Toyota Crown 2024 bude k dispozici se dvěma hybridními pohonnými jednotkami: Toyota Hybrid System čtvrté generace (THS IV) a Hybrid MAX. THS IV kombinuje benzinový motor s výfukem o objemu 2,5 litru se dvěma elektromotory, jedním vpředu a jedním vzadu, o celkovém výkonu 236 k. Hybrid MAX kombinuje 2,4litrový benzinový motor s turbodmychadlem se dvěma elektromotory, rovněž vpředu a vzadu, ale s rozdílným výkonem. Dosahuje výkonu 340 k a točivého momentu 400,4 Nm.

Očekává se, že převodovka THS IV bude k dispozici ve výbavách XLE a Limited, zatímco převodovka Hybrid MAX bude nabízena ve výbavě Platinum. Očekává se, že základní a střední verze budou vybaveny převodovkou eCVT a volitelným pohonem všech kol, zatímco nejvyšší verze budou mít šestistupňovou přímo řazenou automatickou převodovku a stálý pohon všech kol. Společným znakem všech je nikl-metalhydridová baterie.

Model 2024 Crown 2024 s pohonem THS IV zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,6 s, model 2024 Crown 2024 s pohonem Hybrid MAX za pouhých 5,7 s. K dosažení těchto hodnot je samozřejmě zapotřebí prémiový benzín (91 oktanů).

AspektTechnická data vozu Toyota Crown HybridTechnická data Toyota Crown Hybrid MAX
Konstrukce převodovkyPohon všech kolPohon všech kol
MotorŘadový čtyřválcový benzinový motor o objemu 2,5 litru bez vstřikování paliva.Řadový čtyřválcový benzinový motor o objemu 2,4 litru s přeplňováním turbodmychadlem.
Výkon motoru184 k při 6 000 ot/min.264 k při 6 000 ot/min.
Točivý moment motoru163 N.m při 3600-5200 ot/min.332 lb-ft. při 2000-3000 ot/min.
Počet elektromotorůDva (vpředu a vzadu)Dva (vpředu a vzadu)
Typ motoruSynchronní provoz s permanentními magnetySynchronní provoz s permanentním magnetem
Výkon motoru88 kW (přední)/40 kW (zadní)61 kW (vpředu)/58,6 kW (vzadu)
Točivý moment motoru149 lb-ft (vpředu)/89 lb-ft (vzadu)215,4 lb-ft (vpředu)/124 lb-ft (vzadu)
Typ trakční baterieNikl-metal hydridováNikl-metal hydridová
Jmenovité napětí trakční baterie230,4 В230,4 В
Kapacita trakční baterie [3 hodiny]5,0 Ah5,0 Ah
Čistý výkon hybridního systému236 HP.340 HP.
Využitelný točivý moment hybridního systému 400,4 lb-ft.
Z 0 na 60 km/h7,6 sekundy5,7 sekundy
Palivová nádrž14,5 galonu14,5 galonu
Spotřeba paliva (město/dálnice/kombinace)42/41/41 mil na galon.29/32/30 mil na galon.

Specifikace modelu Toyota Crown Hybrid 2024

Cena a datum vydání

Ceny Toyoty Crown Hybrid pro rok 2024 by mohly začínat na 41 000 eur. Oficiální oznámení cen a data uvedení na trh se očekává ve třetím čtvrtletí roku 2023. První exempláře nového modelu by se mohly u prodejců objevit již v posledních týdnech roku.

Autobrezik.cz říká

S modelem Crown Hybrid dala Toyota jednomu z nejslavnějších vozů značky (a jednomu z nejslavnějších japonských vozů) novou budoucnost. Přestože se za léta, která uplynula od slávy modelu Crown na světových trzích, mnohé změnilo, Toyota považovala model Crown za dostatečně důležitý na to, aby provedla řadu změn a doplňků.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik