Toyota Crown 2023: Interiér, ceny, technická data

Toyota

Toyota Crown 2023 je nejnovější vlajkovou lodí crossover sedanu japonské automobilky. Nový Crown je založen na platformě značky TNGA-K, která také pohání Camry, Highlander, RAV4 a předchozí Avalon. V závislosti na trhu připravila Toyota pro novou Crown čtyři karosářské varianty: crossover, sedan, kombi a SUV. Nejvíce se nám líbí tvar karoserie SUV a stále se divíme, proč si ho Toyota pro svůj první návrat v USA nevybrala.

Původní Toyopet Crown byl prvním japonským importem, který se objevil v USA v roce 1958. Na druhou stranu, strýček Sam si korunu naposledy užíval v roce 1972. Navzdory své 30leté nepřítomnosti v Severní Americe zůstává Crown na vrcholu japonských luxusních vozů Toyota.

Toyota Crown 2023: co je nového?

Toyota Crown 2023 je zcela nový model, který v severoamerickém portfoliu značky nahrazuje sedan Avalon. Vyšší, širší a delší než Camry, má 112,2palcový rozvor, který poskytuje dostatek místa pro cestující a zavazadla. Podle Toyoty je nový Crown téměř o čtyři centimetry vyšší než Camry díky své siluetě připomínající crossover. Všechny úrovně výbavy nové Toyoty Crown mají hybridní pohon, standardně pohon všech kol a řadu komfortních a bezpečnostních technologií.

Dvě hybridní pohonné jednotky a standardní pohon všech kol

Toyota Crown 2023 přichází ve třech úrovních výbavy: XLE, Limited a Platinum. Crown XLE a Limited mají benzinový čtyřválec o objemu 2,5 litru (pohánějící přední kola) a hybridní elektromotor na zadní nápravě. Toyota neposkytla údaje o výkonu, ale tento hybridní systém jsme viděli v jiných vozidlech Toyota a Lexus. Pokud máme hádat, základní hybridní pohonné ústrojí je schopné pod 250 koní, na oficiální čísla Toyoty si ale budeme muset počkat. Základní hybridní hnací ústrojí má navíc plynule měnitelnou automatickou převodovku (CVT), která umožňuje výrobcem udávanou spotřebu paliva 38 mpg.

Mezitím má Crown Platinum to, co Toyota nazývá novou pohonnou jednotkou Hybrid Max, s přeplňovaným zážehovým čtyřválcem o objemu 2,4 litru, elektromotorem umístěným vpředu a elektromotorem umístěným vzadu, který poskytuje kombinovaný výkon 340 koní. Líbí se nám 340 koní, ale spotřeba paliva trpí. Hybrid Max má navíc šestistupňovou automatickou převodovku, která umožňuje skutečně sportovní jízdu.

Podceňovaný luxus

Nová Crown (nyní v 16. generaci) je restartem nejstaršího znaku Toyoty. Jeho interiér vyzařuje moderní luxus, aniž by překračoval křiklavé materiály a lesklé dřevěné obložení.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Základní verze Crown XLE má standardně elektricky ovládaná a vyhřívaná přední sedadla, zatímco modely Limited a Platinum mají také ventilovaná přední sedadla a vyhřívaná zadní sedadla.

Verze XLE se vyznačuje prémiovým Softexem a černým tkaným čalouněním, zatímco u modelů Crown Limited a Platinum je standardem pravá hovězí kůže.

Všechny úrovně výbavy zahrnují dvouzónovou klimatizaci, 12,3palcový digitální přístrojový štít (s konfigurovatelnými ukazateli), 12,3palcovou dotykovou obrazovku infotainmentu, bezdrátové nabíjení, nabíjecí porty USB Type-A a Type-C a couvací kameru. Standardem na palubě jsou samozřejmě možnosti konektivity jako bezdrátové Apple CarPlay, Android Auto, Wi-Fi a Bluetooth.

Základní Crown XLE má 19palcová kola a audiosystém se šesti reproduktory, zatímco Limited přichází s pevnou panoramatickou střechou a audiosystémem JBL s 11 reproduktory. Toyota Advanced Technology Package přidává 21palcová litá kola, kameru z ptačí perspektivy a digitální klíč.

Vrcholná verze Crown Platinum nabízí také adaptivní variabilní odpružení, 21palcová kola na míru, šest režimů pohonu a volitelný dvoubarevný lak. Všechny modely Crown se vyznačují akustickým sklem a rozsáhlou zvukovou izolací, které slibují šepot-tichou jízdu – přesně tak, jak by Crown měl být.

Toyota Safety Sense 3.0

2023 Crown je standardně dodáván s Toyota Safety Sense 3.0. Zahrnuje pokročilé asistenty řidiče, jako je dynamický radarový tempomat, varování před opuštěním jízdního pruhu, asistent pro jízdu v jízdním pruhu, automatická dálková světla, asistent sledování dopravních značek, asistent sledování mrtvého úhlu a upozornění na průjezd za vozidlem, abychom jmenovali alespoň některé. Nová Crown je také vybavena pokročilým parkovacím systémem, který automaticky detekuje parkovací místo a zaparkuje vozidlo.

Tovární záruka Toyota

Toyota Crown 2023 přichází s tříletou zárukou na nárazníky do ujetí 36 000 mil, pětiletou zárukou na pohonné ústrojí do ujetí 60 000 mil a pětiletou zárukou na korozi a perforaci bez omezení počtu najetých kilometrů. Protože je Crown hybridní vozidlo, přichází také s 8letou zárukou na hybridní pohon na 100 000 kilometrů a zárukou na baterii 10 let na 150 000 kilometrů. Koruna také zahrnuje dva roky plánované údržby a silniční asistence.

Toyota Crown 2023: Cena a dostupnost

Toyota odhalí přesné ceny později, ale očekáváme, že základní Crown XLE bude začínat na přibližně 41 000 EUR. Zároveň by Crown Limited a Platinum mohly začínat na 45 000 EUR a 49 000 EUR.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.