Toyota GR 86 2022: specifikace, cena, datum vydání

Méně než pět měsíců poté, co Subaru představilo svůj nový levný sportovní vůz BRZ, Toyota nyní následuje se svým sesterským modelem. Ale GT86 je nyní GR 86. Toyota dokázala prodat více než 200 000 exemplářů první generace po celém světě. Nástupce má dosáhnout zlepšení na všech frontách, aniž by oslabil základní puristický recept.

Aby se váha nevymkla z rukou, je na střechu a blatníky použit hliník. Pár kilo se našlo i na předních sedadlech a tlumičích. Japonci jsou hrdí na to, že postavili nejlehčí čtyřmístné kupé v segmentu, i když kompaktní čtyřmístné kupé je nyní docela ovladatelné. Celkem by to mělo být 1 270 kilo. 

Toyota také slibuje 50procentní nárůst torzní tuhosti a zachování nízko položeného těžiště „pro větší obratnost“. Vnější rozměry vozu zůstaly téměř stejné. GR 86 je 4,27 metru dlouhý, 1,78 metru široký a 1,31 metru vysoký. Rozvor náprav je 2 575 mm. 

Větší motor

Jednou z hlavních výtek staré GT86 byl unavený 2,0litrový sací boxer s výkonem 200 koní a poněkud křehkým točivým momentem 205 Nm. Ani ta nová nebude opravdová střela, ale měla by jet lépe. Zdvihový objem naroste na 2,4 litru, výkon na 235 koní při 7000 ot./min a 250 Nm při 3700 ot./min. Toyota také slibuje lepší odezvu. 

Výkon standardně přenáší na zadní kola šestistupňová manuální převodovka, na přání je k dispozici šestistupňová automatická převodovka. Hodnota 0-100 km/h klesne o 1,1 až 6,3 sekundy.  

Toyota je také hrdá na aerodynamická vylepšení, která mají být přenesena ze závazku modelu pro motoristický sport do sériové výroby. Patří mezi ně vstupy vzduchu vpředu a nové boční prahy. Výrobce očekává, že GR 86 bude nejlepší ve své třídě z hlediska ovladatelnosti a stability. 

Podvozek se skládá z nastavení MacPherson na přední nápravě a dvojité lichoběžníkové nápravy vzadu. Z výroby existují 18palcové modely s pneumatikami 215/40. Povrchy zůstávají úzké, což by mělo dále zajistit GR 86 jeho nimbus jako hladké driftování. 

✓ Můžete také zkontrolovat:

Je snadné vidět, že GR 86 2022 opět vstupuje do nejužších vazeb se Subaru BRZ. Vnější design je opět téměř identický. Největší rozdíl mezi nimi je vidět v přední masce, která je u Toyoty o něco agresivnější a silně připomíná tu z GR Yaris. Dalším odlišujícím prvkem se zdají být LED světlomety, které vypadají trochu jinak než u Subaru Twin.

Interiér Toyota GR 86 2022

Uvnitř čeká další déjà vu. Od BRZ jej lze také jen stěží odlišit. Jedinou změnou se zdají být mírně pozměněné sedáky a logo GR na volantu. V oblasti infotainmentu však nic nového. Vidíme známou 8palcovou centrální obrazovku a digitální 7palcový displej přístrojů. Beze změny jsou převzaty i ventilační trysky, všechny spínače, tlačítka a pedály. U modelu s automatem to platí i pro asistenční technologii řidiče EyeSight od Subaru.

Vedle GR Yaris a GR Supra je nová 86 třetím sportovním vozem Toyota s předponou Gazoo Racing. Sestava bude později doplněna o hypercar GR Super Sports. Uvedení GR 86 2022 na trh v Japonsku proběhne na podzim 2021. Toyota také potvrdila, že vůz dorazí i do Evropy. Přesný čas ani jednotlivé trhy zatím nebyly pojmenovány.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik