Toyota Tundra 2023: Cena, interiér, technická data

Stejně jako Toyota přepracovala svůj pickup Tundra pro rok 2022 po 14 letech prodeje stejného základního modelu, společnost se rozhodla pro evoluci spíše než pro revoluci. Tundra nemění status quo velkých pickupů, ale ani přesně nedodržuje plán ostatních pickupů na trhu. Jednak je to jediný plnohodnotný pickup v segmentu půltuny bez volitelného motoru V8. Pohání jej výhradně motor V6 s dvojitým přeplňováním, který v základní verzi produkuje 348 nebo 379 koní (257 nebo 280 kW) v závislosti na modelu, zatímco silnější hybridní varianta nabízí 437 koní (321 kW) a 790 Nm točivého momentu. Každá Tundra má 10stupňovou automatickou převodovku a je k dispozici s pohonem zadních nebo všech kol. Na rozdíl od některých konkurentů není k dispozici automatický pohon všech čtyř kol.

Toyota Tundra 2023 je k dispozici v konfiguraci pickup nebo dvojité kabiny, která nabízí 168, 198 nebo 247 cm prostoru na korbě, v závislosti na velikosti a funkcích kabiny. Její sedm úrovní výbavy pokrývá potřeby stavenišť, podniků, terénních vozidel a příměstských oblastí, kde jsou vyžadovány elegantní interiéry. Nákladní automobil původem z Texasu je vybaven volitelnou 35,5 cm obrazovkou infotainmentu. Velká revize 2022 přinesla nové zadní odpružení s vinutými pružinami, které zajišťuje pohodlnou jízdu; ostatní nákladní vozy s listovými pružinami více odskakují a viklají. Maximální tažná kapacita 5443 kg je působivá, ale ne tak vysoká jako Ram 1500, Chevy Silverado 1500 nebo Ford F-150.

Co je nového pro rok 2023?

Vzhledem k tomu, že Tundra prošla faceliftem teprve v loňském roce, ponechává Toyota svůj plnohodnotný pickup pro rok 2023 téměř beze změny. Letošní novinkou ve výbavě SR5 je paket SX, který k vnějšímu i vnitřnímu obložení Tundry přidává černé a tmavě šedé designové prvky. Paket SX obsahuje tmavě šedá 18palcová kola (46 cm), černé kliky dveří, panely karoserie, střední část zadního nárazníku a tmavší označení 4×4 na zádi. Akcenty v interiéru jsou rovněž černé a jsou vynechány dveřní plechy Tundra. Paket SX lze kombinovat s barvami exteriéru bílou, stříbrnou, šedou nebo černou.

Tundra 2023 má vyšší vstupní cenu než její domácí konkurenti. Základní výbava SR od Toyoty má však žádanější standardní prvky, včetně motoru V6 s dvojitým turbodmychadlem o výkonu 379 k a zadní nápravy s vinutými pružinami. (Myslíme si, že SR5 by měl být zakoupen s balíčkem TRD Off-Road, který nabízí elektronicky uzamykatelný zadní diferenciál, jedinečná kola, vylepšené odpružení a další vychytávky.

motoru, převodovky a výkonu

Tundra 2023 je jediný plnohodnotný pick-up, který není k dispozici s motorem V8. Místo toho je nabízen pouze s motorem V6 twin-turbo a 10stupňovou automatickou převodovkou. Tento motor je k dispozici ve třech výkonových stupních. V základní verzi SR vyvine nehybridní motor výkon 348 koní a točivý moment 405 Nm. Jinak dodává 389 koní a 479 Nm. Na naší testovací dráze naše nehybridní testovací vozidlo Limited zrychlilo z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy.

Hybridní verze má v převodovce integrovaný elektromotor, který umožňuje čistě elektrickou jízdu v nízkých rychlostech. Tato kombinace umožňuje výkon 437 koní a 583 koní a zkrátí čas z 0 na 100 km/h na pouhých 5,7 sekundy. Upraveno bylo i zadní odpružení oproti předchozímu modelu, který byl vybaven listovými pery. Tundra je nyní vybavena propracovaným zadním odpružením vinutými pružinami, které zlepšuje jízdní a jízdní vlastnosti. To se projevilo na verzích, které jsme řídili.

Toyota nadále nabízí oblíbené balíčky TRD Off-Road a TRD Sport. První jmenovaný zahrnuje off-roadové odpružení, skluznice a jedinečná kola. Poslední jmenovaný zahrnuje snížený podvozek a 20palcová kola. Kdo hledá maximální terénní schopnosti, volí paket TRD Pro, který obsahuje vyšší podvozek, exkluzivní tlumiče a speciální sadu černých 18palcových kol s terénními pneumatikami.

✓ Můžete také zkontrolovat:

tažná kapacita a užitečné zatížení

Tundra zvládne utáhnout až 5443 kg, což je o něco méně než ostatní velké pickupy. Například Ford F-150 může táhnout až 6350 kg. Maximální nosnost modelu Tundra je 880 kg. Některé další pickupy v této kategorii zvládnou uvézt více nákladu, například Ford s maximální nosností až 1474 kg.

Spotřeba paliva a MPG v praxi

S konvenčním pohonným ústrojím dosahuje Tundra s pohonem dvou kol spotřeby až 11,8 l/100 km ve městě a 9,8 l/100 km na dálnici. S pohonem všech kol se tyto hodnoty zvýší o přibližně 0,5 l/100 km. Hybridní model má kombinovanou spotřebu až 11,8 l/100 km. Na naší testovací trase s ustálenou rychlostí 120 km/h dosáhl hybridní model spotřeby 12,4 l/100 km.

Interiér, pohodlí a nakládka

Uvnitř se Tundra pyšní robustní palubní deskou s výraznými výdechy ventilace a masivní, hladkou středovou konzolou, která plynule přechází do dveřních panelů. Materiály použité na středové konzole, palubní desce a dveřích jsou výrazně kvalitnější než u předchozí generace. Kvalita se samozřejmě zvyšuje s úrovní výbavy, přičemž nejvyšší verze 1794 Edition se může pochlubit atraktivními dřevěnými prvky. Všechny modely jsou vybaveny všestrannou středovou konzolou s množstvím odkládacích prostor a velkou středovou přihrádkou.

Základní výbava zahrnuje dva analogové přístroje a malý informační displej pro řidiče, vyšší úrovně výbavy však nabízejí 12,3palcový digitální přístrojový štít. Tundra je k dispozici ve dvou provedeních kabiny se třemi různými délkami ložné plochy. Prodloužená kabina (Double Cab) je k dispozici s korbou o délce 1,98 nebo 2,47 metru. Dvojkajuta (CrewMax) se nabízí s korbou o délce 1,68 nebo 1,98 metru.

infotainment a konektivita

Obří dotykové obrazovky s úhlopříčkou alespoň 12 palců jsou dnes standardem téměř u všech velkých pickupů – s výjimkou Nissanu Titan. Tundra je standardně vybavena 8palcovou dotykovou obrazovkou, ale můžete ji vyměnit za horizontálně umístěnou 14palcovou dotykovou obrazovku, která zastíní všechny ostatní pickupy. Má praktické ovládání hlasitosti a bezdrátové Apple CarPlay a Android Auto, ale chybí jí tlačítko pro ladění a ovládání na volantu má omezené funkce. K dispozici je také předplacený Wi-Fi hotspot.

bezpečnost a asistenci řidiče

Každá Tundra je vybavena řadou asistenčních systémů pro řidiče, včetně automatických dálkových světel, varování před mrtvým úhlem, varování v příčném provozu a dalších.

Další informace o výsledcích nárazových testů Toyota Tundra naleznete na webových stránkách Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní varování před kolizí a automatické nouzové brzdění
  • Lane Departure Warning a Lane Departure Warning jako standard
  • Standardní adaptivní tempomat

záruka a údržba

Omezená záruka a záruka na hnací ústrojí Toyota jsou srovnatelné s jakýmkoli jiným pick-upem. Nepřekonatelná je však bezplatná plánovaná údržba Toyoty.

  • Základní záruka: 3 roky nebo 100 000 km
  • Záruka na hnací ústrojí: 5 let nebo 160 000 km
  • Bezplatná údržba: 2 roky nebo 40 000 km

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.