Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Až donedávna zahrnovala podznačka elektromobilů Audi e-tron pouze elegantní sportovní sedan e-tron GT a drahé a bohaté SUV e-tron. Nyní, ve svém druhém modelovém roce, Q4 2023 e-tron a Q4 e-tron Sportback demokratizují elektrickou nabídku německé automobilky s dostupnějšími základními cenami a dostatečným přístupem Audi, aby konkurovaly oblíbenému crossoveru Q5 se zážehovým motorem.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Základní modely s pohonem zadních kol mají pouze 201 koní, zatímco modely se dvěma motory s pohonem všech čtyř kol mají výkon 295 koní. Nezávisle na pohonné jednotce je na palubě baterie s kapacitou 77,0 kWh, která Q4 e-tron poskytuje maximální dojezd 265 mil na jedno nabití. Na modely to stačí Volvo Překonává C40 Recharge a XC40 Recharge, ale nestačí k tomu Tesla Model Y vytěsnit ze svého sortimentu převahu v této cenové relaci.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Co je nového pro rok 2023?

40 modelů s pohonem zadních kol bude přidáno do modelové řady Q4 e-tron v roce 2023. Tyto levnější modely jsou dodávány s jediným elektromotorem umístěným vzadu, který produkuje 201 koní. Stejný akumulátor 77,0 kWh jako u modelů z 50. let lze nalézt také u modelů ze 40. let, ale dojezd je větší – 265 mil na jedno nabití než u výkonnějšího modelu 50 s pohonem všech kol (236). Pohonné ústrojí řady 40 pro základní model je k dispozici pouze pro základní výbavové stupně Premium a Premium Plus, pro Sportback není k dispozici vůbec. Q4 e-tron vymění svůj 10,1palcový displej infotainmentu za větší 11,6palcový displej. Stupeň výbavy Premium Plus je nyní standardně dodáván s navigací a všechny modely s výkonnějším pohonem řady 50 nyní disponují stylovým paketem S-Line, který zahrnuje jedinečná kola, dodatečné vnější obložení a speciální plakety.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Necháme na vás, zda sáhnete po klasickém stylu karoserie s hranatým ocasem nebo rozmáchlejší variantě Sportback, ale v obou případech bychom vám doporučili výbavu Premium Plus. Tato střední úroveň výbavy přidává elektricky ovládané zadní výklopné dveře, čtyřsměrné elektricky ovládané sedadlo spolujezdce, satelitní rádio SiriusXM, bezdrátovou nabíjecí stanici pro chytré telefony, bezklíčový přístup a další. Volili bychom pohon všech kol 50, protože poskytuje o 94 koní více než standardní specifikace. Pokud ale oceníte extra rozsah základního disku, víte, co dělat.

EV motor, výkon a výkon

Základní Q4 e-tron 40 je dodáván s jediným elektromotorem o výkonu 201 k pohánějícím zadní kola. S tímto systémem jsme ještě neměli možnost řídit Q4 e-tron, ale mechanicky podobný nás nezaujal Volkswagen ID.4 Modely s pohonem všech kol Q4 e-tron 50 a Q4 e-tron Sportback 50 s elektromotorem na každé nápravě produkují 295 koní. Výsledkem je požadovaný čas od nuly do 60 6,2 sekundy. To je mnohem uspokojivější než 7,9 sekund uváděných pro 40, ale stále to není tak rychlé jako u benzínového motoru. Audi Q5 SUV.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Ve městě je jízda Q4 e-tron 50 více než dostatečná, i když je počáteční posílení tlumenější než u konkurenčních SUV, jako je Model Y a XC40. Při vyšších rychlostech, například při předjíždění na dálnici, je však řízení spíše pomalé. Během testu Q4 e-tron 50 poskočil na 100 km/h za 5,6 sekundy. Manipulace s Q4 e-tron je zdvořilá; jízda je plynulá a Audi díky malému poloměru otáčení působí docela agilně. Neříkali bychom to však zábavné, protože v zatáčkách působí těžkopádně a zpětná vazba řízení je umělá.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Dojezd, nabíjení a výdrž baterie

Baterie Q4 e-tron s kapacitou 77,0 kWh nabízí dojezd až 265 mil na jedno nabití, když je spárována se standardním 40 jednomotorovým hnacím ústrojím. Pohonná jednotka s pohonem všech kol z 50. let není tak efektivní a má odhadovaný dojezd 236 mil pro model squareback a 242 mil pro sportback. Q4 e-tron 50, který jsme testovali při rychlosti 75 km/h na naší dálniční trase, dosáhl dojezdu 190 mil. Všechny modely podporují rychlé nabíjení s výkonem až 150 kW a podle Audi je lze nabít z pěti na 80 procent za pouhých 36 minut. Je to pomalejší než Genesis GV60 , která může dosáhnout stejné úrovně za pouhých 18 minut. Námi testovaný Q4 e-tron 50 se nabil z 10 na 90 procent za 44 minut s průměrnou rychlostí rychlého nabíjení stejnosměrným proudem 87 kW.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Spotřeba paliva a MPGe v praxi

Obě karoserie Q4 e-tron 50 dosahují spotřeby paliva 100 MPGe ve městě a 89 MPGe na dálnici, což je srovnatelné s jinými luxusními elektrickými crossovery. Během naší jízdy s Q4 e-tron 50 dosáhl kombinované spotřeby 93 MPGe. Q4 e-tron 40 zatím úřady nehodnotily, ale díky jedinému motoru by měl mít o něco vyšší účinnost. Pro více informací o spotřebě paliva Q4 e-tron navštivte webové stránky EPA.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Interiér, pohodlí a náklad

Stejně jako ostatní modely Audi je interiér Q4 e-tron technologickou výkladní skříní nejnovějších a největších vychytávek Audi, ale má některé jedinečné prvky, jako je šikmý volant s dotykovým ovládáním. Přestože se koncept Q4 e-tron ukázal jako čistě čtyřmístný, sériová verze nabízí místo pro pět lidí. Prostor pro cestující je přibližně stejný jako u benzinové Q5, ale nákladový prostor tak velkorysý není.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

infotainment a konektivita

Q4 e-tron je vybaven nejnovější verzí systému MMI od Audi. Standardem je 10,3palcový digitální displej a velká 11,6palcová dotyková obrazovka infotainmentu směřuje k řidiči pro snadnější přístup k různým nabídkám a funkcím. Audi nabízí také head-up displej s rozšířenou realitou, který dokáže promítat informace, jako jsou navigační pokyny nebo varování asistenta řidiče, do oční linky řidiče.

Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání
Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Bezpečnostní a asistenční funkce řidiče

Modely Q4 e-tron jsou vybaveny četnými asistenčními systémy pro řidiče, včetně adaptivního tempomatu, varování před opuštěním jízdního pruhu a automatického nouzového brzdění. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Q4 e-tron navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní funkce patří:

  • Standardní varování před kolizí a automatické nouzové brzdění
  • Standardní hlídání mrtvého úhlu a upozornění na křížový provoz vzadu
  • K dispozici adaptivní tempomat
Audi Q4 2023 E-tron: Specifikace, cena, datum vydání

Záruka a krytí údržby

Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback přicházejí se stejnou omezenou zárukou a zárukou na pohonné ústrojí jako větší SUV e-tron.

  • Omezená čtyřletá záruka nebo 50 000 mil
  • Záruka na pohonnou jednotku je čtyři roky nebo 50 000 mil
  • Elektrické komponenty jsou kryty na osm let nebo 100 000 mil.
  • Žádná bezplatná plánovaná údržba

Doporučená maloobchodní cena je Audi Q4 e-tron 2023 – 51 095 eur.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Autobrezik