BMW 5 2022: specifikace, cena, datum vydání

V polovině podzimu 26. se představil nový sedan střední třídy BMW řady 5 sedmé generace v nové karoserii G11. Z technického hlediska se vůz od svého předchůdce liší nejvýrazněji.

Nové BMW 5 2022 spoléhá na modulární platformu CLAR, která již debutovala na vlajkové lodi G11 / G12. Kromě toho inženýři vynaložili značné úsilí na snížení hmotnosti vozidla o přibližně 100 kg.

BMW 5 2022: specifikace, cena, datum vydání

vnější

Pokud jde o exteriér nového BMW řady 5 2017-2018, změny jsou méně významné. Designéři značky zvolili evoluční cestu, která je v dnešním automobilovém průmyslu velmi běžná. A to také znamená, že jsou zachovány charakteristické rysy značky.

Přední část BMW řady 5 (2022) se stále vyznačuje charakteristickou dvojitou maskou chladiče a agresivně vyhlížejícími světlomety se dvěma „zornicemi“, jejichž obrysy fungují jako LED světlomety.

BMW 5 2022: specifikace, cena, datum vydání

Kapota má na bocích minimální reliéf a uprostřed spodní části velkou štěrbinu s další maskou chladiče a velkými vstupy vzduchu na okrajích a žaluziemi pro mlhovky v horní části.

Když se na BMW řady 5 z roku 2022 podíváte z boku, uvědomíte si, že jde o prémiové auto – nadměrně velká kola s drahými ráfky a nízkoprofilovými pneumatikami, větrací otvory v předních blatnících, chromované lemy bočních oken, antény se žraločí ploutví a šikmá střecha.

Zadní část sedanu je od BMW řady okamžitě rozpoznatelná díky nápadnému designu světlometů. Lehce zkosená záď, malý otvor zavazadelníku a dvojice koncovek výfuku (u benzinových verzí lichoběžníkové, u vznětových kulaté) dodávají vozu sportovní charakter.

interiér vozu

Nové BMW 5 G30 má moderní technologický interiér s mnoha úrovněmi výbavy s použitím různých materiálů – kůže, kov, dřevo, Alcantara a uhlíková vlákna. S elegancí a lehkostí poslední třídy E W213 se však tak úplně nevyrovná, ale lidově řečeno „chuťově a barevně“.

Řidič dostane ergonomicky navržený kožený multifunkční volant ve 3ramenném designu s pohodlnými oblastmi pro uchopení. Za tím je tradiční palubní deska se dvěma velkými kotouči rychloměru a rychloměru, informačním displejem uprostřed a malými pomocnými ciferníky na spodních hranách. Je interaktivní, tj. rozložení se mění v závislosti na zvoleném režimu.

BMW 5 2022: specifikace, cena, datum vydání

Na pravé straně prostoru pro cestující nového BMW řady 5 2022 je volně stojící obrazovka infotainmentu ve tvaru tabletu, kterou lze ovládat gesty, dotykem a ovladačem iDrive.

Pod nimi jsou dva deflektory vzduchového potrubí s dvojicí funkčních tlačítek mezi nimi. Následuje klimatizační jednotka s dotykovými tlačítky. V další funkční oblasti je vpravo již zmíněný ovladač iDrive, vlevo řadicí páka a ovladač jízdního výkonu.

Přední sedadla v pětce jsou mimořádně pohodlná – vejdou se do nich téměř všechny tělesné velikosti. Zadní sedadlo není příliš pohodlné, ale je zde více místa pro cestující. Centrální sezení na zadní pohovce je spíše konvence.

Technické specifikace

BMW řady 5 G30 je čtyřdveřový sedan střední třídy s pěti sedadly. Má tyto celkové rozměry: délka – 4 936 mm, šířka – 1 868 mm, výška – 1 479 mm a rozvor – 2 975 mm. Pohotovostní hmotnost je 1 540 až 1 770 kg a zavazadlový prostor 530 litrů.

BMW 5 2022: specifikace, cena, datum vydání

Nový model je vybaven nezávislým zavěšením: vpředu s dvojitými příčnými rameny a vzadu s vícepákou. Ventilované kotoučové brzdy jsou namontovány na obou nápravách. Kola jsou 17palcová a obutá do pneumatik 225/55, světlá výška je 144 milimetrů.

Všechny motory jsou spojeny s 8stupňovou automatickou převodovkou, přičemž pro základní diesel o výkonu 190 k je k dispozici také 6stupňová manuální převodovka. Pohon všech kol je k dispozici pro všechny motory.

testovací jízda

Akcelerace dieselového BMW 530d xDrive s pohonem všech kol je příjemná ani ne tak kvůli nízkému sycení – vrchol 620 Nm vlaku dosahuje již při 2000-2500 ot./min – jako kvůli neoddělitelnosti s plynovým pedálem: sešlápněte a získat to okamžitě.

Nezáleží na tom, zda jste předtím sešlápli plyn, drželi jej naplocho nebo brzdili. Odezva je téměř jako u jízdního kola, není třeba přepínat pohon do režimu Sport, který zvyšuje akceleraci a zároveň zhrubuje změny převodů převodovky Steptronic. S Comfortem jsou posuny nepostřehnutelné. Pádla na volant jsou tady – jen tak pro zábavu.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Pneumatiky sedanu 540i s pohonem zadních kol se při rozjezdu více protáčejí, ale skřípání je krátké. Benzinový motor s dvojitým turbodmychadlem dosahuje maxima ještě dříve než vznětový motor, a to při 1 380 otáčkách za minutu, samotné maximum je však nižší na 450 Nm.

Této „šestce“ musíte dát trochu extra podporu a ona to dělá ráda. Nejšťavnatější rozsah, sypaný s dravým řevem, je mezi 3000 otáčkami za minutu a hranicí 7000. Ale v prvním okamžiku po sešlápnutí plynového pedálu dochází ke zpoždění. Malý, ale téměř nevyhnutelný. Zde pomáhají pádla řazení spolu s nastaveným sportovním režimem: pěstí můžete nasadit pouze jednotku, aniž byste se dotkli volantu a odpružení.

Na brzdy u BMW 5 G30 nemyslíte. M mechanismy samozřejmě zůstávají v rámci sportovního podvozku 540i účinné déle, ale pro expresní jízdu po klikaté serpentinové cestě stačí ty konvenční – pedál je samozřejmě zdarma.

Po setrvačnosti modelu F10 není ani stopy – nové BMW řady 5 2017 je opět fascinující na řízení, samotný proces řízení! Co se jízdního zážitku týče, rozměry se papírově zmenšily na polovinu: reakce jsou rychlé a přesné, sedan jede v zatáčce bez řízení.

Cena

Jak vysoké jsou náklady? Podle informací na oficiálních stránkách prodejce se cena BMW řady 5 2022 v nové karoserii pohybuje mezi 50 700 a 91 900 eury.

Zprávy o autech k vidění

Novinky, názory a přehled

Auto Březík Servis