Kia EV6 2023: Technické údaje, cena, motory

Kia EV6 2023, dvojče Hyundai Ioniq 5 – a vítěz našeho ocenění 10 nejlepších aut a SUV – dobývá trh elektromobilů svým sportovním výkonem a odvážným designem. Modely s pohonem všech kol jsou výkonnější a nabízejí větší baterii s dojezdem až 499 km.

Ovladatelnost je pro SUV velmi dobrá a na okresních silnicích je zábavná. Pro nadšence do rychlosti letošní nový model GT splňuje všechna očekávání, jeho 430 kW (585 koní) dělá majitele modelu Stinger zelenými závistí, když je předjíždí. Zároveň je interiér EV6 tichý a dostatečně prostorný, aby se zařadil mezi konkurenty v segmentu SUV, jako jsou Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5 a Volkswagen ID.4. Je to jedno z našich oblíbených SUV, protože jeho vlastnosti z něj dělají dobře vyvážený elektromobil, se kterým je radost žít a který má dobrou cenu.

Co je nového pro rok 2023?

Na vrcholu modelové řady EV6 je letos balisticky rychlé GT s výkonem 576 koní a adaptivním podvozkem. Zelené tlačítko na volantu odemkne maximální výkon pohonné soustavy, který v testu stačí ke zrychlení EV6 na 100 km/h za pouhé 3,2 sekundy. V souladu se zvýšenými jízdními výkony Kia vybavila interiér GT také sportovnějšími prvky, jako jsou sportovní sedadla a neonově zelené obložení.

Bohužel dodatečný výkon snižuje odhadovaný dojezd GT na pouhých 331 km na jedno nabití – což je výrazný pokles z maximálního dojezdu 499 km u nejúspornějšího modelu. Vstupní úroveň Light byla pro rok 2023 zrušena, takže Wind s pohonem zadních kol je nyní nejdostupnější EV6 a k základní ceně SUV přidává 175 000 Kč.

Jsme sice nadšeni z výkonu modelu GT, ale předpokládáme, že většina kupujících elektromobilů se více zajímá o maximální dojezd než o maximální výkon. Těmto zákazníkům doporučujeme výbavový stupeň Wind s dvěma motory a pohonem všech kol, a to nejen proto, že je to nejdostupnější způsob, jak získat trakci za každého počasí, ale také proto, že oba motory dohromady poskytují výkon 239 kW, zatímco samostatný motor má nižší výkon. Dojezd je navíc zachován díky standardním 19palcovým kolům a EV6 Wind s pohonem všech kol údajně ujede až 454 km na jedno nabití.

EV motor, výkon a ovladatelnost

EV6 je k dispozici buď s jedním elektromotorem na zadní nápravě pro pohon zadních kol, nebo s elektromotory na přední i zadní nápravě pro pohon všech kol. Zatímco modely s pohonem všech kol mají větší baterii a výkon 239 kW nebo 430 kW (585 koní), základní model s pohonem zadních kol má menší baterii a výkon pouze 125 kW. Pokud se rozhodnete pro větší baterii, celkový výkon EV6 s pohonem zadních kol se zvýší na 168 kW. Jezdili jsme s GT-Line AWD v Evropě a byli jsme nadšeni z dobrého zrychlení, agilního ovládání a nastavitelného rekuperačního brzdění.

Na naší testovací dráze dokázal GT-Line s výkonem 239 kW zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. Pokud hledáte maximální výkon na rovince, 430 kW (585 koní) GT je to pravé pro vás. V testu dosáhl 100 km/h za 3,2 sekundy. Model GT je vrcholem modelové řady a vyznačuje se vylepšeními, jako je elektronický samosvorný diferenciál, pevnější nastavení odpružení, adaptivní tlumiče a výkonnější brzdy.

Dojezd, nabíjení a výdrž baterie

Kia EV6 nabízí dvě velikosti baterií: 58,0 kWh a 77,4 kWh. Větší baterie samozřejmě nabízí delší dojezd. Menší standardní baterie má podle EPA dojezd 373 km; větší baterie s prodlouženým dojezdem má dojezd až 499 km. Pokud se rozhodnete pro výkonově orientovaný model GT, dojezd klesne na 331 km na jedno nabití, přestože je vybaven větší z obou baterií.

U modelu Wind s pohonem všech čtyř kol, který je standardně dodáván s větší baterií, jsme naměřili dojezd 370 km na dálnici při rychlosti 120 km/h na naší úsporné trase, než bylo nutné baterii dobít; nejvýkonnější model GT měl dojezd 306 km na dálnici.

Kromě provozního napětí 800 voltů Kia uvádí, že pomocí rychlonabíječky o výkonu 350 kW lze baterii nabít z 10 na 80 procent za méně než 18 minut. Toto tvrzení jsme otestovali a s výsledkem jsme byli spokojeni. Se stejným zařízením lze získat dojezd 113 km za méně než 5 minut. Palubní nabíječka o výkonu 11 kW údajně nabije baterii z 10 na 100 procent za 7 hodin při připojení k zásuvce úrovně 2.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva a MPGe v praxi

Každý jednomotorový EV6 má kombinovanou spotřebu až 0,3 kWh/100 km, dvoumotorová verze dosahuje 0,3 kWh/100 km se standardními 19palcovými koly a 0,4 kWh/100 km s volitelnými 20palcovými koly. U vysoce výkonného modelu GT kombinovaná hodnota stoupne na 0,4 kWh/100 km.

Interiér, pohodlí a nakládka

Design a vlastnosti EV6 nejsou zevnitř tak odvážné jako zvenku, ale jeho vlastnosti a vlastnosti jsou atraktivnější a futurističtější než jakýkoli současný model Kia. Přestože středová konzola není posuvná a na předních sedadlech nejsou žádné stupačky jako Ioniq 5, EV6 kombinuje high-tech prvky, jako je digitální přístrojová deska, s praktickými prvky, jako je plovoucí středová konzola s četnými úložnými možnostmi a velkým úložným prostorem pod ní. .

Mezi další speciální prvky patří dvoubarevný dvouramenný volant, výrazné startovací tlačítko na středové konzole a vkusně umístěné zlaté akcenty v celém kokpitu. EV6 má rovnou podlahu a rozvor stejně dlouhý jako třířadý vůz střední třídy Kia Telluride . Nákladový prostor za zadní lavicí pojme 28 metrů krychlových, se sklopenými opěradly zadních sedadel je to celkem 54 metrů krychlových. Pod předním kufrem je také více úložného prostoru, ale není tak velký, jak se očekávalo.

infotainment a konektivita

Informační a zábavní systém se ovládá prostřednictvím 12,0palcové dotykové obrazovky, která je rozšířením 12palcového digitálního měřiče modelu EV6. Nicméně design a výkon struktury menu a navigace nejsou působivé. Kromě schopnosti přijímat aktualizace vzduchem a reagovat na nesčetné množství hlasových příkazů nabízí systém oblíbené funkce jako Apple CarPlay, Android automobil , bezdrátové nabíjení smartphonů a Wi-Fi hotspot. Kromě toho lze audiosystém upgradovat na dostupný systém Meridian se 14 reproduktory.

bezpečnost a asistenci řidiče

Kia standardně vybavuje EV6 řadou asistenčních systémů pro řidiče, včetně automatického nouzového brzdění a automatických dálkových světel. Volitelně jsou k dispozici další asistenční systémy, které zajišťují ještě větší bezpečnost. Pro více informací o výsledcích nárazových testů EV6 navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní hlídání mrtvého úhlu a upozornění na křížový provoz vzadu
  • Adaptivní tempomat a varování před opuštěním jízdního pruhu jako standard
  • Možnost vzdáleného parkování

záruka a údržba

Kia nabízí jednu z nejlepších záruk v oboru. Bohužel, na rozdíl od Hyundai nenabízí bezplatnou plánovanou údržbu.

  • Základní záruka: 5 let nebo 160 000 km
  • Záruka na hnací ústrojí: 10 let nebo 160 000 km
  • Bezplatná plánovaná údržba: Není zahrnuta

Doporučená maloobchodní cena pro Kia EV6 2023 je 1 293 000 Kč.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.