Lincoln Aviator 2023: Technická data, exteriér, ceny

Pokud se vám líbí luxus Lincoln, ale obrovské SUV Navigator je pro vás příliš velké, Lincoln Aviator 2023 by mohl být tou pravou volbou. Nabízí podobný zážitek, místo až pro sedm osob, v mnohem ovladatelnějším balení než Navigator. Aviator je také úspornější než obří SUV Lincoln, i když je žíznivější než konkurenti střední třídy, jako jsou BMW X5 a Volvo XC90.

Aviator není žádný přeborník v zatáčkách a i když je docela rychlý, je v souladu s filozofií značky navržen spíše pro pohodlí než pro zábavu. Lincoln vybavuje Aviator množstvím technologií; modely Black Label v nejvyšší výbavě jsou sice drahé, ale nabízejí okázalý interiér s vysokým wow faktorem.

Co je nového pro rok 2023?

Modely Aviator Reserve a Black Label jsou letos k dispozici s novým jetovým paketem, který nahrazuje velkou část chromovaného obložení SUV černými díly a spodními plastovými obloženími a podběhy kol v barvě karoserie. Pro plug-in hybridní model Grand Touring je k dispozici volitelný paket osvětlení, který zahrnuje adaptivní světlomety Pixel LED, speciální LED světla pro denní svícení, osvětlené logo Lincoln v masce chladiče a LED mlhové světlomety. K dispozici jsou také dvě nové barvy: Diamond Red a Jewel Sandstone.

Střední úroveň výbavy Reserve je srdcem této řady a nabízí luxus, který většina kupujících potřebuje a chce, aniž by zruinovala peníze. Standardní výbava Reserve zahrnuje čtyřzónovou automatickou klimatizaci, 360stupňový kamerový systém, panoramatické střešní okno a audiosystém se 14 reproduktory. Standardem je pohon zadních kol, za příplatek je k dispozici pohon všech kol.

motoru, převodovky a výkonu

Twin-turbo V6 Lincoln Aviator o výkonu 400 k je jedním z nejvýkonnějších sériově vyráběných motorů v segmentu luxusních SUV střední velikosti. Kultivovaný 3,0litrový motor V6 spolupracuje s 10stupňovou automatickou převodovkou s hladkým řazením pro hladký chod a silnou akceleraci. Namísto silnějšího motoru V8 nabízí Lincoln také volitelný plug-in hybridní model s názvem Aviator Grand Touring. Grand Touring sdílí stejný motor V6 a 10stupňovou převodovku jako standardní Aviator, navíc s elektromotorem o výkonu 100 k a baterií o kapacitě 13,6 kWh.

Oba zdroje energie dohromady poskytují výkon 368 kW (494 koní) a točivý moment 854 Nm, ale sofistikovanost není úplně na úrovni, s občasným chvěním, když hnací ústrojí znovu zapne benzinový motor. Baterie umožňuje plug-in Aviatoru ujet přibližně 29 km v čistě elektrickém režimu bez použití benzinového motoru, ale motor o výkonu 75 kW (100 koní) je pomalý, aby zrychlil hmotnost Aviatoru bez pomoci motoru. Většina kupujících bude využívat některý z alternativních jízdních režimů, které se silně spoléhají na V6.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva a MPG v praxi

Americká agentura EPA odhaduje spotřebu Lincolnu Aviator s pohonem zadních kol na 13,1 l/100 km ve městě a 9,0 l/100 km na dálnici; model s pohonem všech kol dosahuje 13,8 l/100 km ve městě a 9,8 l/100 km na dálnici. S těmito hodnotami je Aviator jen těsně za čtyřkolovými konkurenty X5, XC90 a Audi Q7. Nehybridní Aviator s pohonem zadních kol dosáhl na naší testovací trase dlouhé 322 km ubohých 10,7 l/100 km; plug-in hybridní model Grand Touring s pohonem všech kol dosáhl ve stejném testu 9,4 l/100 km, ale ujel pouze 24 z odhadovaných 34 km elektrického dojezdu, než musel znovu nastartovat benzínový motor.

Interiér, pohodlí a nakládka

Aviator 2023 je k dispozici se šesti nebo sedmi sedadly. Zákazníci, kteří se rozhodnou pro druhou řadu sedadel kapitána, si mohou vybrat mezi dvěma různými středovými konzolami, z nichž jedna usnadňuje přechod do třetí řady. Zadní řada je vhodná pouze pro malé děti na cesty delší než několik minut, tento kompromis však znamená větší zavazadlový prostor, když jsou všechna sedadla ve vzpřímené poloze. Lincoln nabízí 510 litrů úložného prostoru, což je více než u BMW X5 a Cadillacu XT6. Vpředu jsou volitelná sedadla Perfect Position nastavitelná ve 30 směrech a masážní funkce. Volitelná kamera za čelním sklem snímá vozovku, zda neobsahuje výmoly a jiné nerovnosti, a posílá pokyny adaptivním tlumičům, aby zlepšila kvalitu jízdy.

infotainment a konektivita

Lincoln Aviator je standardně vybaven 31,2cm digitálním přístrojovým štítem, 25,7cm dotykovou obrazovkou, satelitním rádiem, Wi-Fi hotspotem a funkcemi Apple CarPlay a Android Auto. Ve srovnání s jinými výrobci, kteří používají otočné ovladače nebo více dotykových obrazovek, je konfigurace Lincoln s jednou obrazovkou a tradičním ovládáním klimatizace snadno pochopitelná a ovladatelná. U vyšších úrovní výbavy lze k odemknutí a nastartování Aviatoru použít místo klíče signál Bluetooth chytrého telefonu. Špičkový audiosystém Revel Ultima 3D má 28 reproduktorů (některé z nich jsou umístěny v hlavových opěrkách).

bezpečnost a asistenci řidiče

Standardní asistenční systém Co-Pilot360 v Aviatoru obsahuje systém varování před kolizí s automatickým nouzovým brzděním a detekcí chodců, sledování mrtvého úhlu, varování před opuštěním jízdního pruhu, automatická dálková světla a couvací kameru. Volitelný Co-Pilot360 1.5 Plus nabízí také adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek a automatický parkovací systém, který nasměruje vozidlo do paralelních i kolmých parkovacích míst. Další informace o výsledcích nárazových testů letounu Aviator naleznete na webových stránkách Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Systém varování před kolizí s automatickým nouzovým brzděním ve standardu
  • Varování v mrtvém úhlu a varování před opuštěním jízdního pruhu jako standard
  • Varování před opuštěním jízdního pruhu, adaptivní tempomat a automatický parkovací asistent jsou k dispozici jako volitelná výbava.

záruka a údržba

S pokrytím hnacího ústrojí přesahujícím čtyřletou/80 000 km záruku na celý vůz nabízí Aviator lepší záruku než většina jeho konkurentů. Jedinečné elektrické komponenty plug-in hybridního modelu Grand Touring, jako je motor a baterie, mají záruku osm let/160 000 km. Kupující, kteří si vyberou kompletní balíček Black Label, navíc získají čtyři roky nebo 80 000 km bezplatné plánované údržby.

Záruka na Lincoln Aviator zahrnuje:

  • Omezená záruka: 4 roky nebo 80 000 km
  • Záruka na pohonné ústrojí: 6 let nebo 112 000 km
  • Bezplatná údržba: 4 roky nebo 80 000 km pro modely Black Label

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.