Škoda Fabia 2022: Přehled, technické údaje, cena

Skoda

4. května byla v Centru současného umění DOX představena 4. generace hatchbacku Škoda Fabia. Modelový rok 2022 přešel na novou platformu MQB-A0, díky které se výrazně rozrostl a má prostornější kufr. Exteriér pětidveřového vozu byl také přestavěn a dostal další vybavení.

Nový vzhled

S generační obměnou si model zachoval obvyklý design karoserie s množstvím fazetovaných tvarů, ale v detailech je mnoho změn. Vpředu bylo přepracováno rozložení světlometů, mřížky chladiče a nárazníků. Vzadu se objevila nová světla, z nichž některá jsou na výklopných dveřích. Přední optika je standardně diodová a zadní je volitelná.

Sportovní silueta a agresivní žebra dodávají vzhledu Fabie vzrušení, například na stejné kapotě. Zajímavým designovým nádechem jsou linie na předních dveřích stylizované do trojúhelníku české vlajky. Karoserie nové generace hatchbacků je efektivnější díky aerodynamicky optimalizovaným kolům a aktivním klapkám ve spodním vstupu vzduchu předního nárazníku. Snížení odporu vzduchu je vyjádřeno hodnotou Cd, která byla snížena z 0,32 na 0,28.

Model se výrazně rozrostl. Rozvor se okamžitě zvýšil o 94 mm (až 2564 mm) a délka a šířka o 111 a 48 mm (až 4108 a 1780 mm). Zmenšila se pouze výška, snížená na 1459 mm (mínus 8 mm). Pětidveřový model má kola z lehké slitiny od 14 do 18 palců v devíti verzích (plus ražení jsou k dispozici ve 14 a 15 palcích). Paleta barev karoserie obsahuje také devět odstínů, z nichž dva jsou nové – Phoenix Orange a Graphite Grey. Střecha, kryty zrcátek a rám mřížky jsou k dispozici v kontrastních barvách grafitově šedé a černé magie s perleťovým efektem.

Interiér a vybavení

Salon Fabie se zásadně změnil. Boční výdechy na předním panelu jsou nyní kulaté a prostřední, i když obdélníkové, jsou umístěny pod hlavním displejem mediálního centra (dříve nahoře). Úhlopříčka obrazovky je 6,5 (Swing), 8 (Bolero) nebo 9,2 (Amundsen) palců. Nejpokročilejší hlavní zařízení je vybaveno integrovanou SIM kartou, navigátorem, ovládáním gesty a hlasovou asistentkou Laura. Bezdrátová integrace chytrých telefonů přes rozhraní Android Auto a Apple CarPlay je možná i v jednodušších verzích multimediálních systémů. Volitelně je k dispozici indukční nabíjení telefonní budky.

Rozšířená konfigurace Škody Fabia 2022 zahrnuje 10,25palcový digitální přístrojový štít, vyhřívaný volant a čelní sklo, dvouzónovou automatickou klimatizaci, panoramatickou střechu a podsvícení přídavnými diodami v oblasti klik dveří. Seznam elektronických asistentů se rozšířil o adaptivní tempomat Travel Assist a maximální počet airbagů se zvýšil na devět po zavedení kolenního airbagu pro řidiče a bočních airbagů pro cestující vzadu.

Nová Fabia má také mnoho Simply Clever řešení. Patří mezi ně kapsy na mobilní telefon na zadní straně předních sedadel, port USB-C vedle zpětného zrcátka, výklenek pro deštník ve dveřích řidiče, odkládací schránka na drobnosti v převodovém tunelu druhá řada sedadel, háčky a šrouby na bočních stěnách kufru.

Nákladový prostor se mimochodem u hatchbacku stal prostornějším. Jeho objem narostl z 330-1150 litrů na 380-1190 litrů.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Technické údaje Škoda Fabia 2022

Změna platformy nevedla k revizi programu motorů Fabia. Stále zahrnuje pouze benzínové motory z řady Evo. Že:

  • Tříválcový atmosférický motor 1.0 MPI (65 PS, 95 Nm);
  • Další verze motoru 1.0 MPI (80 PS, 95 Nm);
  • Turboturbína 1.0 TSI (95 k, 175 Nm); Turboturbína 1.0 TSI (110 k, 200 Nm);
  • Turbo čtyřka 1.5 TSI (150 k, 250 Nm).

Všechny motory splňují ekologickou normu Euro 6d, ale nemají hybridní strukturu. „Mladší“ motory jsou kombinovány s 5stupňovou „mechanikou“, jednotka o výkonu 100 HP nabízí výběr mezi 6stupňovou manuální převodovkou a „robotickým“ 7DSG, nejvýkonnější „Turbo Four“ je k dispozici pouze v kombinaci s robotické zařízení. Motor 1.5 TSI je zajímavý tím, že je vybaven systémem deaktivace dvou válců při nízkém zatížení. Pokud využijete plný výkon motoru, můžete sprintovat na „stovky“ za 7,9 s a dosáhnout rychlosti 225 km/h.

Škoda Fabia 2022 datum vydání a cena

Prodej nové Fabie 2022 bude na evropském trhu zahájen v září 2021. Hatchback je nabízen ve třech stupních výbavy – Active, Ambition a Style, přičemž výchozí verze by neměla být dražší než současných 14 450 eur. Fabia Combi Kombi bude mít premiéru později.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.