Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

Toyota GR Supra 2024 zůstává součástí očekávané páté generace modelové řady pro rok 2019. Zpočátku vzbudila hněv zarytých fanoušků Supry ze dvou důvodů: měla nižší výkon než její kolegyně na platformě BMW Z4 a nebyla dodávána s manuální převodovkou. Toyota tento problém vyřešila v roce 2021, kdy se 3,0litrový přeplňovaný řadový šestiválec stal výkonnějším a Supra byla pro model 2023 vybavena manuální převodovkou.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

Toyota GR Supra 2024: Co je nového?

Všechny změny z předchozích modelových let jsou přeneseny do modelu Toyota GR Supra 2024. Pro variantu s motorem 3,0 l je stále k dispozici s automatickou nebo manuální převodovkou, zatímco motor 2,0 l turbo je k dispozici pouze s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

GR Supra 45th Anniversary Edition je novinkou pro rok 2024 a začíná modelem 3.0 Premium. Supra 45th Anniversary Edition je omezena na 900 exemplářů a vyznačuje se retro atmosférou s oranžovým lakem Mikan Blast Orange, ručně nastavitelným zadním spoilerem, 19palcovými matně černými koly, černými brzdovými třmeny a zakázkovými bočními polepy.


Převodovka a hnací ústrojí

Základní verze Toyoty GR Supra má řadový čtyřválcový motor o objemu 2,0 litru s přeplňováním turbodmychadlem, přímým vstřikováním benzinu a plynule proměnným časováním vačkového hřídele v sání a výfuku. Dosahuje výkonu 255 k a 295 Nm. Točivý moment je přenášen na zadní kola prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky. Vzhledem k tomu, že motor o objemu 2,0 litru váží přibližně o 200 kg méně, je ideálním sportovním vozem pro každodenní závodění.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

GR Supra 3.0 s výkonem 382 k a točivým momentem 365 Nm je však lepší volbou, zejména pokud je vybavena volitelnou a bezplatnou šestistupňovou manuální převodovkou. Ta byla vyvinuta Toyotou výhradně pro motor GR Supra 3,0 l a je vybavena funkcí Intelligent Rev Matching, díky níž si nováčci při každém podřazení připadají jako profesionální závodníci, a vylepšeným systémem stabilizace a náklonu, který usnadňuje ovládání vozu.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

Pro ty, kteří nehledají pocit Grand Touring tak urputně, je Supra 3.0 GR vybavena osmistupňovou automatickou převodovkou.


Jak rychlá je Toyota GR Supra 2024?

Toyota tvrdí, že GR Supra 2.0 zrychlí z nuly na 100 km/h za přibližně pět sekund a dosáhne maximální rychlosti 140 km/h. Ačkoli je manuální převodovka modelu Supra 3.0 hlasitě vychvalována, automatická převodovka je rychlejší: z nuly na 100 km/h zrychlí za 3,9 sekundy. Manuální převodovce to naopak trvá 4,2 sekundy.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

Ačkoli je nelogické mluvit o spotřebě paliva u sportovního vozu Toyota, Supra je překvapivě úsporná. Toyota GR Supra 2.0 2024 s automatickou převodovkou má podle EPA spotřebu 25 mpg ve městě, 31 na dálnici a 27 v kombinaci. GR Supra 3.0 s automatickou převodovkou se blíží hodnotě 23/31 ve městě/dálnici a 26 ve smíšeném režimu. Modely s manuální převodovkou dosahují 19/27 (město/dálnice) a 21 (kombinovaná).


Adaptivní nastavitelné odpružení

Všechny vozy Toyota Supra páté generace mají přední zavěšení MacPherson s dvojitými rameny a zadní zavěšení s víceprvkovým závěsem. Varianta s motorem 3,0 l má adaptivní nastavitelné tlumiče, které pomocí senzorů snímají vozovku a rozpoznávají změny jízdního stylu. Všechny varianty modelu Supra mají nastavitelné jízdní režimy (Normal, Sport a Individual), které upravují řízení, reakce na plyn a jízdní vlastnosti.

✓ Můžete také zkontrolovat:


Toyota GR Supra 2024, edice k 45. výročí založení společnosti

Toyota GR Supra 45th Anniversary Edition, která je k dispozici výhradně pro modelový rok 2024, je vybavena 3,0litrovým přeplňovaným motorem s automatickou nebo manuální převodovkou. Je inspirována legendární Suprou čtvrté generace, která si zahrála v původním akčním filmu Rychle a zběsile. Supra čtvrté generace, která se v kinech objevila v roce 2001, je vybavena projekčním displejem, audiosystémem JBL s 12 reproduktory, 8,8palcovým dotykovým displejem informačního a zábavního systému, koženým čalouněním, sklopným a teleskopickým volantem, vyhřívanými sedadly, závodními vzpěrami Gazoo a koženým čalouněním v retro stylu z hovězí kůže.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

Vybavení a ceny

Toyota Supra 2024 je k dispozici ve výbavových stupních 2.0, 3.0 a 3.0 Premium. Níže je shrnuta standardní výbava a doporučená maloobchodní cena jednotlivých modelů.

GR Supra 2.0 Automatická převodovka

Cena základní verze Toyoty Supra 2.0 s automatickou převodovkou začíná na 46 635 €. Je vybavena automatickým systémem stop-start motoru, 18palcovými litými hliníkovými koly, dvěma koncovkami zadního výfuku, 8,8palcovým digitálním přístrojovým štítem, 8,8palcovým informačním a zábavním systémem, LED světlomety, dvouzónovou automatickou klimatizací, kůží s čalouněním Alcantara a Alcantarou a audiosystémem se čtyřmi reproduktory.

GR Supra 3.0.

Ceny Toyoty GR Supra 3.0 2024 začínají na 55 595 € za manuální i automatickou převodovku. Standardní výbava zahrnuje aktivní zadní sportovní diferenciál, kovaná 19palcová kola, adaptivní nastavitelné odpružení, vyhřívaná sedadla, čtyřpístkové přední brzdy Brambo a audiosystém s 10 reproduktory.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

GR Supra 3.0 Premium.

Základní cena modelu Toyota GR Supra 3.0 Premium 2024 je 58 745 € za manuální a automatickou převodovku. Přidává hnědá nebo černá kožená sedadla, plnobarevný projekční displej, audiosystém JBL s 12 reproduktory, bezdrátové nabíjení chytrého telefonu, bezdrátový Apple CarPlay a 8,8palcový dotykový displej infotainmentu.

GR Supra, 45. výroční vydání.

Základní cena limitované edice 45th Anniversary Edition je 65 470 eur. K dispozici je ve dvou barvách: Mikan Blast a Absolute Zero. Je vybavena zakázkovými prvky výbavy, jako je leskle černý zadní spoiler, oranžové vzpěry GR, černé brzdové třmeny GR, černá kožená sedadla a speciální boční polepy Supra.

Toyota GR Supra 2024: Interiér, motor a úpravy

Bezpečnostní prvky Toyoty Supra

Toyota Supra 2024 je vybavena pokročilými asistenčními systémy a bezpečnostními technologiemi na nejvyšší úrovni. Všechny varianty jsou vybaveny předkolizním systémem s detekcí chodců, systémem varování při vybočení z jízdního pruhu, kontrolou stability, automatickým přepínáním dálkových světel, kontrolou tlaku v pneumatikách, asistentem pro rozjezd do kopce a zadní kamerou.

Paket Driver Assistance Package nabízí další bezpečnostní systémy, jako je dynamický radarový tempomat (modely s automatickou převodovkou), systém hlídání mrtvého úhlu, systém hlídání příčného provozu a parkovací senzory. Všechny modely jsou vybaveny pokročilými službami Supra Connect pro přístup k tísňovému volání, dopravním informacím v reálném čase, vzdáleným službám a dalším.

Autobrezik