Toyota Mirai 2023: ceny, přehled, technická data

Jako elektromobil na vodíkový pohon je Toyota Mirai 2023 specializované vozidlo ve specializovaném segmentu. Jeho atraktivní design a luxusní interiér jsou neočekávané, stejně jako pohon s palivovými články, který produkuje 182 koní a dokáže ujet přes 400 mil, než bude potřeba natankovat vodík. Mirai není tak rychlý jako jeho rivalové, kteří si nabíjejí baterie na nabíjecích stanicích, ale nabízí alespoň kultivovanou jízdu a živé ovládání.

Proč si jich více nenajde cestu do automobilové veřejnosti? No, v současnosti má pouze Kalifornie slušnou infrastrukturu vodíkových čerpacích stanic, což podkopává přitažlivost Mirai – a jeho hlavního konkurenta, Hyundai Nexo – přísně omezeno.

Co je nového pro rok 2023?

S Mirai pro rok 2023 se nic nezměnilo. I ceny elektromobilu na vodík jsou stejné jako loni.

Toyota nabízí Mirai v základní verzi XLE a v bohatě vybavené verzi Limited, přičemž volíme levnější verzi. Standardní výbava zahrnuje vyhřívaná a elektricky ovládaná sedadla, bezklíčový vstup a zapalování, koženkové čalounění a 12,3palcový dotykový displej infotainmentu. Všechny modely Mirai jsou dodávány s palivovým kreditem ve výši 15 000 eur a bezplatnou půjčkou na 21 dní pro cesty mimo oblasti s vodíkovými čerpacími stanicemi.

✓ Můžete také zkontrolovat:

EV motor, výkon a ovladatelnost

Toyota Mirai pracuje s takzvaným elektrickým pohonem na palivové články, tedy vodík (který lze získat například z kravského hnoje) přeměňuje na elektřinu palivový článek na palubě – jakási chemická laboratoř na kolech. Palivové články vyrábějí elektřinu extrakcí elektronů z atomů vodíku; vodík se pak spojí s kyslíkem za vzniku vody, zatímco elektrony pohánějí elektromotor. Výsledkem je elektrické vozidlo, které jezdí na vodík z čerpadla namísto elektronů ze sítě.

Elektromotor Mirai poskytuje výkon 182 koní, který je posílán na zadní kola přes převodovku s přímým pohonem. Přestože Toyota uvádí, že Mirai zrychlí na 100 km/h za pouhých 9,1 sekundy, v městském provozu se díky okamžitému výkonu elektromotoru cítí ještě živěji. Překvapivou míru sportovnosti v kombinaci s kultivovaným a klidným ovládáním nabízí i podvozek vozu s pohonem zadních kol.

Spotřeba paliva a MPGe v praxi

EPA zatím nezveřejnila odhady spotřeby paliva pro rok 2023 Mirai, ale Toyota říká, že Mirai může ujet až 402 mil na nádrž vodíku. To odpovídá odhadovanému dojezdu EPA pro rok 2022 XLE, který uvádí 76 mpg jízdy ve městě a 71 mpg na dálnici. Spotřeba paliva modelu 2022 Limited klesne na 67 MPGe při jízdě ve městě a 64 MPGe na dálnici.

Interiér, pohodlí a nakládka

Mirai má elegantní interiér, který odpovídá jeho dynamickému exteriéru. Obložení v měděné barvě zvýrazňuje některé zakřivené prvky na palubní desce a dveřních panelech, zatímco horní části palubní desky dominují téměř výhradně digitální přístroje a velká obrazovka infotainmentu. Je to futuristický a bohatý design, který dává a automobil s vyvolávací cenou 50 000 eur je vhodné. Dražší výbava Limited nabízí ještě více vybavení než standardní výbava XLE, včetně střešního okna, vyhřívaných a ventilovaných předních a zadních sedadel, třízónové klimatizace a dalších.

infotainment a konektivita

Mirai je standardně dodáván s velkým 12,3palcovým dotykovým displejem informačního a zábavního systému. Funkce jako Wi-Fi hotspot, audio systém JBL se 14 reproduktory, satelitní rádio SiriusXM a palubní navigace jsou standardem, stejně jako Apple CarPlay a Android Auto.

bezpečnost a asistenci řidiče

Stejně jako většina modelů Toyota je i Mirai standardně dodáván s řadou asistenčních systémů řidiče. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Mirai navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění s detekcí chodců
  • Lane Departure Warning s Lane Departure Warning standardně
  • Standardní adaptivní tempomat

záruka a údržba

Standardní záruční balíček Mirai je stejný jako u všech ostatních modelů Toyota, včetně tříleté bezplatné plánované údržby. Mirai navíc nabízí další pobídku k nákupu na tři roky nebo 15 000 eur paliva zdarma.

  • Omezená záruka 3 roky nebo 36 000 mil
  • Záruka na pohonné ústrojí je platná po dobu 5 let nebo 60 000 mil
  • Bezplatná plánovaná údržba je pokryta na 3 roky nebo 36 000 mil.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.