Toyota GR86 2023: Technická data, ceny, změny

Kdybychom udělili cenu za nejvylepšenější sportovní vůz, bylo by to ono Toyota GR86 2023 s největší pravděpodobností velkým vítězem. Druhá generace tohoto velmi zábavného kupé s pohonem zadních kol dorazila v roce 2022 a odstranila náš největší problém s prvním modelem: slabý motor. Podruhé přichází síla ze čtyřválcového motoru o výkonu 228 k s dostatečným výkonem ve středním pásmu, a zatímco šestistupňový manuál je standardem (a je to jediná možnost), je tu také šestistupňový automat. Neuslyšíte, že bychom vám radili, abyste si vybrali tyto. GR86 je malý a cenově dostupný, asi jako a Mazda MX-5 Miata, pouze s malým zadním sedadlem ve stylu Porsche 911 , na které můžete vzít i malé děti. Jeho karoserie typu hatchback nabízí také dostatek nákladového prostoru, který Miata nemá.

Mechanické dvojče GR86, Subaru BRZ , nabízí téměř identický zážitek z jízdy, takže rozhodování mezi těmito dvěma nakonec závisí na tom, jakou značku preferujete. Jako kupé 2+2 postavené primárně pro hraní her trpí GR86 hlukem ze silnice, zejména na dálnici, a hudba, kterou boxer engine produkuje, nemusí nutně stát za kupování lístků, abyste si je mohli poslechnout naživo. Ale díky dobrému zatáčení, dobrému vyvážení, přesnému řízení a motoru s otáčkami je GR86 zábava všude. Má vše, co by sportovní vůz základní úrovně měl mít.

Co je nového pro rok 2023?

Toyota svůj nejoblíbenější cenově dostupný sportovní vůz pro rok 2023 nezměnila. Místo toho je nyní GR86 Special Edition. Speciální edice kombinuje prémiové vlastnosti GR86 s exkluzivním lakem Solar Shift Orange, skrytým katalyzátorem s černými chromovanými koncovkami a 18″ matně černými koly. Speciální edice GR86 je omezena na pouhých 860 kusů. Jak k tomu číslu přišli?

Malý příplatek oproti základní ceně Toyoty GR86 2023 Premium za to stojí. Standardní výbava Premium zahrnuje vyhřívaná sedadla, stylová 18palcová kola s letními pneumatikami, adaptivní LED světlomety a lepší osmireproduktorový audiosystém. Šestistupňová manuální převodovka je opět jasná volba.

motoru, převodovky a výkonu

Stejně jako první generace modelu 2023 GR86 je poháněn atmosférickým čtyřválcovým motorem Subaru vybavené. Zrychlení bylo u předchozí generace poměrně rychlé, 6,2 sekundy na 60 mph, ale nejnovější GR86, který jsme testovali, zvládlo zrychlení z 5,4 sekundy na 60 mph a čtvrt míle za 14,0 sekund. Toto zlepšení je zásluhou silnějšího 2,4litrového motoru, který produkuje 228 koní. GR86 je stále standardně dodáván se šestistupňovou manuální převodovkou, na přání je k dispozici šestistupňová automatická převodovka.

Šestistupňová automatická převodovka byla při rychlosti 60 km/h o 0,7 sekundy pomalejší než manuální. Během naší první testovací jízdy jsme zjistili, že výkonnější motor cítil a zněl živěji, zatímco ovládání vozu ostré jako břitva přinášelo vzrušení jak na silnici, tak na okruhu Monticello Motor Club. I přes výborné jízdní vlastnosti je podvozek dostatečně shovívavý, aby fungoval jako každodenní auto.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva

EPA odhaduje, že Toyota GR86 dosahuje s 6stupňovou automatickou převodovkou spotřeby 11,2 l/100 km ve městě a 7,6 l/100 km na dálnici. Šestistupňový manuální GR86 má mírně vyšší spotřebu 11,8 l/100 km ve městě a 8,7 l/100 km na dálnici.

Podle testů a recenzí se však ukazuje, že skutečná spotřeba paliva může být v praxi nižší, zejména při jízdě na dálnici. Například na uzavřených okresních cestách ve španělské Seville byla naměřena spotřeba pouhých 11 l/100 km, zatímco na dálnicích si Toyota GR86 řekla o 7,3 l/100 km.

Interiér, pohodlí a nakládka

GR86 2023 si zachovává relativní velikost a tvar svého předchůdce. GR86 a Subaru BRZ jsou jedinečné na trhu cenově dostupných sportovních vozů, protože jako jediné nabízejí čtyři sedadla. Ne, že by zadní sedadla byla nějak zvlášť pohodlná nebo prostorná, ale jsou příjemná. Interiéry modelů Subaru a Toyota se zdají být podobné, s výjimkou několika změn na palubní desce kolem displeje infotainmentu.

infotainment a konektivita

Od roku 2023 bude standardem 8,0palcový dotykový displej infotainmentu, který nahradí menší 7,0palcový displej z minulé generace. GR86 má také 7,0palcový displej, který lze překonfigurovat na režimy Normal, Sport a Track. Apple CarPlay a Android automobil jsou standardně dodávány a všechny modely jsou vybaveny satelitním rádiem SiriusXM s tříměsíční zkušební verzí zdarma. Základní model je dodáván s audio systémem se šesti reproduktory, zatímco prémiový model má osm reproduktorů.

bezpečnost a asistenci řidiče

Předchozí model 86 nabízel jen málo asistenčních funkcí pro řidiče. Toyota nabízí řadu bezpečnostních technologií pro model 2023, ale pouze v případě, že je GR86 vybaven volitelnou automatickou převodovkou.

Pro více informací o výsledcích nárazových testů GR86 navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi nejdůležitější bezpečnostní prvky

  • K dispozici je automatické nouzové brzdění
  • Je k dispozici varování před opuštěním jízdního pruhu
  • K dispozici adaptivní tempomat

Cena

Toyota GR86 2023 je k dispozici ve dvou verzích:

  • Toyota GR86 Pure: Tato základní verze začíná na ceně 959 900 Kč a nabízí 6stupňovou manuální převodovku, 17palcová kola, LED světlomety, 8palcový dotykový displej infotainmentu, Apple CarPlay a Android Auto a řadu bezpečnostních asistentů Toyota Safety Sense.
  • Toyota GR86 Premium: Tato vyšší verze začíná na ceně 1 019 900 Kč a přidává 18palcová kola, adaptivní přední světlomety, vyhřívaná sedadla, automatickou klimatizaci a kožené čalounění.

Obě verze jsou poháněny stejným 2,4litrovým čtyřválcovým boxer motorem o výkonu 172 kW (234 koní) a točivém momentu 250 Nm.

Pro přesné informace o aktuálních cenách a dostupnosti doporučuji kontaktovat přímo prodejce Toyoty nebo navštívit jejich webové stránky.

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.