Toyota RAV4 2023: specifikace, cena, datum vydání

Jako jeden z prvních kompaktních crossoverů, Toyota RAV4 také v roce 2023 segment. Toyota jej navrhla pro široké publikum a nabízí RAV4 v mnoha variantách výbavy i s hybridním a plug-in hybridním pohonem. Současná pátá generace RAV4 byla představena v roce 2019 a po malém faceliftu v loňském roce dostává pro rok 2023 několik technických aktualizací.

Toyota RAV4 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Co je nového?

  • Všechny modely dostanou nové, robustnější rozhraní infotainmentu
  • Standardní dotyková obrazovka naroste na 8,0 palce, Premium na 10,5 palce
  • Standardní displej nyní 7,0 palce; k dispozici plně digitální 12,3palcový displej
  • Bezdrátové Apple CarPlay, Android automobil nyní výchozí
  • Drobná vylepšení asistenčních systémů řidiče
  • RAV4 Hybrid Woodland Edition s TRD odladěným podvozkem, těžšími pneumatikami a bronzovými ráfky

co si myslíme

Ne každému se líbí jména aut, ale pokud nějaké hledáte pro svou RAV4, doporučujeme Jacka. Protože umí hodně, ale ne všechno. Jako každodenní SUV se RAV4 dobře hodí, nabízí prostorný interiér, dobrou spotřebu paliva, spoustu jízdních pomůcek a užitečné technické funkce, které jsou novinkou pro rok 2023. Kabina je přehledná a ovládací prvky se snadno používají s velkými bočními zrcátky, díky nimž je dobře vidět ven.

Toyota RAV4 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Ale pokud jde o jízdní vlastnosti, Jack-ehm, RAV4 si nezaslouží žádné uznání. Jistě, dělá svou práci dobře, ale jeho pomalé a trhavé zrychlení je dobrým důvodem, proč se rozhodnout pro rychlejší a plynulejší RAV4 Hybrid. Ve srovnání s některými jeho konkurenty v tomto segmentu je ovládání RAV4 trochu hrubé a trhané. Přestože je suverénní v obloucích, nelze jej označit za sportovní.

Toyota RAV4 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Celkově vzato je RAV4 rozumnou volbou, takže její status nejprodávanějšího modelu Toyoty není žádným překvapením. Vzhledem k tomu, jak dlouho Toyota RAV4 stavěla, našla společnost vzorec. Pokud však hledáte něco jiného – ať už jde o design, efektivitu nebo výkon – pak byste se měli podívat na jednoho z mnoha konkurentů RAV4. Vyberte si jeden z nich a my vám necháme vybrat jméno.

výkon a spotřeba paliva

Všechny nehybridní RAV4 jsou vybaveny 2,5litrovým řadovým čtyřválcem, který produkuje 203 koní a točivý moment 184 lb-ft. Je spřažen s osmistupňovou automatickou převodovkou, FWD je standard, AWD je volitelný. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 8,0 sekundy u naší RAV4 XLE AWD a 8,5 sekundy u modelu TRD Off-Road. Spotřeba paliva se také liší podle úrovně výbavy, od 27/35 mpg město/dálnice u základních modelů FWD po 25/32 mpg u RAV4 TRD Off-Road s AWD (2022 čísel).

Toyota RAV4 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Pokud chcete ušetřit palivo, RAV4 je k dispozici také v hybridní a plug-in hybridní verzi. Další informace o RAV4 Hybrid 2023 a RAV4 Prime PHEV 2023.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Je RAV4 terénní?

Hranatý styl dodává RAV4 dobrodružný vzhled, ale podle našich zkušeností to není skvělý off-road ani mezi kompaktními crossovery. A to i přesto, že Toyota nabízí RAV4 v úrovních výbavy Adventure a TRD Off-Road (což je v podstatě totéž), a také novou variantu Woodland, která se od roku 2023 připojí k hybridní řadě RAV4. RAV4 TRD Off-Road skončil poslední ve srovnávacím testu terénních vozidel a naši porotci došli k závěru, že „není o nic zábavnější v terénu než na silnici“. Faktem je, že RAV4 je jednoznačně určen pro zpevněné cesty – takže pokud máte chuť na šotolinu, měli byste se poohlédnout jinde.

Toyota RAV4 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

Bezpečnostní hodnocení a vlastnosti

Očekává se, že model 2023 RAV4 dosáhne podobně působivého hodnocení bezpečnosti při nárazu jako jeho protějšek z roku 2022. RAV4 2022 získal od NHTSA nejvyšší možné pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti. IIHS udělil Toyotě Top Safety Pick. Všechny modely RAV4 jsou vybaveny osmi airbagy.

Stejně jako téměř všechny novější modely Toyota je i RAV4 vybavena systémem Toyota Safety Sense (TSS), sadou asistenčních systémů pro řidiče a prvky aktivní bezpečnosti. TSS zahrnuje adaptivní tempomat, varování před opuštěním jízdního pruhu, varování před mrtvým úhlem, varování před příčným provozem a automatická dálková světla. Nechybí ani automatické nouzové brzdění vpředu i vzadu a od roku 2023 také křižovatkový asistent, který má zabránit střetům s vozidly nebo chodci při odbočování na křižovatkách.

Toyota RAV4 2023: specifikace, cena, datum vydání, Auto Březík Servis

nákladový prostor a interiér

RAV4 nabízí více vnitřního prostoru než někteří jeho konkurenti, ale méně než ostatní. Jeho hlavní konkurent, Honda CR-V , byl v roce 2022 o něco prostornější a po kompletní přeměně v roce 2023 by mohl být ještě větší.

Prostor pro nohy (vpředu/vzadu) Nákladový prostor (sedadla nahoře/dole)
Toyota RAV4 41,0/37,8 palce 37,6/69,8 kubických stop
Honda CR-V 41,3/40,4 palce 39,2/75,8 kubických stop
Subaru Forester 43,3/39/4 palce 28,9/74,2 kubických stop

technika

Každý RAV4 bude do roku 2023 technicky modernizován. Všechny budou vybaveny novou generací rozhraní infotainmentu Toyota s názvem Toyota Audio Multimedia. Je vybaven systémem hlasového ovládání, který se aktivuje frází „Hey, Toyota“ a v budoucnu může získat vylepšení funkcí prostřednictvím bezdrátových aktualizací.

Standardní dotyková obrazovka se zvětší na 8,0 palců ze 7,0 palců v loňském roce. Nejvyšší modely disponují 10,5palcovým dotykovým displejem oproti 9,0palcovým v loňském roce. Mezi nové funkce všech modelů patří bezdrátové funkce Apple CarPlay a Android Auto a také duální připojení Bluetooth. Sdružený přístroj je standardně dodáván se 7,0palcovou obrazovkou, která nahradila loňský 4,2palcový displej. Ještě lepší je nový plně digitální 12,3palcový displej, kterým jsou vybaveny nejvyšší modely.

V závislosti na variantě výbavy je k dispozici tři až pět USB portů, k dispozici je podložka pro bezdrátové nabíjení. Mezi prémiové technologie patří 360stupňový kamerový systém, integrovaný navigační systém a prémiový audiosystém JBL s 11 reproduktory.

Doporučená úprava

RAV4 XLE zůstává naším favoritem v sestavě pro rok 2023. Za pouhých 1 500 EUR více než základní LE nabízí XLE další funkce, jako jsou vylepšené LED světlomety a 17palcová litá kola. Komfort zvyšují dotykové kliky dveří pro zamykání a odemykání, vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, dvouzónová automatická klimatizace a elektricky nastavitelné sedadlo řidiče. Za zhruba 3 000 eur navíc je RAV4 XLE Premium, který nabízí mimo jiné 19palcová kola, koženková sedadla, střešní okno a elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru. Vzhledem k tomu, jak dobře je XLE vybaven, bychom řadu RAV4 dále nedoplňovali. Naším ideálním modelem RAV4 je také hybridní model, protože se tak snadno řídí.