Ford Edge 2023: ceny, prezentace, technické údaje

Ford Edge 2023 je jednou z mnoha možností pro kupující, kteří hledají středně velké dvouřadé SUV, které nabízí žádoucí funkce v reprezentativním balení za rozumnou cenu. Standardní 2,0litrový přeplňovaný čtyřválec nabízí rozumný výkon, i když na dálnici nedosahuje očekávané spotřeby paliva. Motor V6 s dvojitým přeplňováním pohání výkonově orientovaný model ST, jehož cena se blíží jeho luxusnějšímu sourozenci, Lincolnu Aviator.

S úpravami cen pro modelový rok 2023 zůstává základní SE jedinou výbavou Edge s doporučenou maloobchodní cenou pod 1 000 000 Kč. Sourozenec modelu Edge, populární SUV Bronco, nabízí dvě úrovně výbavy ve střední až vysoké cenové hladině 750 000 Kč. To prodejnosti Edge zrovna nepomáhá, protože v tomto segmentu je velmi oblíbený model Kia Telluride, téměř identický Hyundai Palisade a řada dalších silných konkurentů, jako jsou Mazda CX-9 a Jeep Grand Cherokee. Edge může být elegantní, ale elegance v této třídě nestačí.

Co je nového pro rok 2023?

Kromě zdražení dochází u Edge také k některým výbavovým změnám. Modely ST dostanou interiérový paket a volitelný poplašný systém se stává standardní výbavou. Mezi další novou standardní výbavu patří voštinová mřížka Iconic Silver s chromovaným rámečkem pro modely SE a SEL a rámy mlhových světel Iconic Silver pro modely Convenience Pack SEL.

Model ST s motorem V6 zní lákavě, ale cena je všechno, jen ne levná. Udělali bychom kompromis a rozhodli se pro střední model SEL se čtyřválcovým turbem. Přechod od SE k SEL nabízí spoustu funkcí, které ospravedlňují vyšší cenu, včetně kůží obšitého volantu, samostmívatelných zpětných zrcátek, částečně digitálních přístrojů, stereo systému s devíti reproduktory, vyhřívaných předních sedadel, a šestisměrné elektricky ovládané sedadlo spolujezdce, LED mlhová světla a další.

✓ Můžete také zkontrolovat:

motoru, převodovky a výkonu

Základní přeplňovaný čtyřválec produkuje 250 koní a většině zákazníků by měl i přes snadnou akceleraci stačit. Každý, kdo hledá SUV, které dokáže jet z 0 na 100 km/h s a Volkswagen Golf GTI – a další rychlá auta – volí Edge ST s 2,7litrovým V6 twin-turbo, 335 k a 21palcovými koly s letními pneumatikami. Není tak lehkonohý jako ten sportovní Mazda CX-9 – naše měřítko pro ovladatelnost crossoveru – ale Edge ST se řídí docela pohodlně a na rozdíl od modelů bez ST nabízí uklidňující stabilitu v zatáčkách. Řízení je dobře vyvážené, ne-li nijak zvlášť komunikativní a ovládání je pohodlné i na nedokonalých vozovkách.

Spotřeba paliva

Pokud jde o spotřebu paliva, čtyřválcové modely dosahují podle EPA až 11,2 l/100 km ve městě a 8,4 l/100 km na dálnici, zatímco sportovní model ST má spotřebu 12,4 l/100 km ve městě a 9,4 l/100 km na dálnici. Některé čtyřválcové modely dosahují ve městě pouze 11,8 l/100 km. V našem testu spotřeby paliva při rychlosti 120 km/h měl čtyřválcový model ST-Line nižší výkon, dosáhl pouze 9,8 l/100 km. Ve stejném testu byl šestiválcový ST o něco úspornější a dosáhl spotřeby 9,4 l/100 km, což odpovídá odhadované hodnotě.

Interiér, pohodlí a nakládka

Kabina Edge je dostatečně prostorná pro čtyři dospělé a nabízí pohodlné místo pro dojíždění nebo výlet. Materiály v celém interiéru jsou dobře zvolené, ale povrchová úprava by mohla být lepší; v našem testovacím voze jsme si všimli některých nevyrovnaných částí palubní desky. Jinak je design interiéru jednoduchý a nenáročný, se spoustou místa pro lidi i zavazadla. Pokud si ceníte velkého kufru, jste v segmentu dvouřadých crossoverů v dobrých rukou. Se sklopenými zadními sedadly se Edge vešlo do 29 našich kufrů. Soupeři jsou si blízcí, pokud jde o nákladový prostor, ale promyšlený úložný prostor a trochu prostornější kabina Edge by mohly znamenat rozdíl.

infotainment a konektivita

Všechny modely Edge jsou vybaveny nejnovějším softwarovým rozhraním Ford Sync 4A s velkým 12,0palcovým dotykovým displejem. Apple CarPlay a Android Auto jsou standardem a lze je používat bezdrátově. Ford také nabízí Wi-Fi hotspot pro všechny modely Edge, ale palubní navigace zůstává volitelnou funkcí.

bezpečnost a asistenci řidiče

Na palubě je standardně několik žádoucích asistenčních systémů pro řidiče – včetně automatického nouzového brzdění, varování před opuštěním jízdního pruhu a varování v mrtvém úhlu – a na přání mohou být vybaveny pokročilými funkcemi. Další informace o výsledcích nárazových testů Edge naleznete na webových stránkách Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní automatické nouzové brzdění
  • Lane Departure Warning a Lane Departure Warning jako standard
  • K dispozici adaptivní tempomat

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.