Range Rover Velar 2023: ceny, interiér, technická data

Land Rover

The Range Rover Velar 2023 je možná prostředním dítětem rodiny SUV Range Rover, ale neměl by být přehlížen. Je to dobromyslný crossover s dostatečným stylem pro debuty a dostatečnou užitnou hodnotou pro víkendové lyže. Letos je přidána sportovní výbava HST.

Co je nového?

  • Špičková výbava HST
  • Standardní adaptivní tempomat

co si myslíme

Velar nezapadá do žádné z běžných kategorií SUV, a proto je tak přitažlivý. Je větší než většina kompaktních crossoverů, menší než střední a někde mezi tradičním hranatým tvarem a trendy fastbackem.

Ať je to cokoliv, je to krásné. Milujeme design Velar, uvnitř i vně. Interiér je vybaven a dokončen podle obvyklých standardů Range Rover a ovládání je agilní, ale nikdy ne nepohodlné. Stejně jako většina Range Roverů nabízí Velar více výkonu v terénu, než kolik kdy většina řidičů bude potřebovat. Jezdili jsme s ním rok a milovali jsme to.

Tyto přednosti stačily k tomu, aby se Velar stal finalistou naší soutěže SUV roku 2019, ale těžkopádný informační a zábavní systém a vysoká cena mu zabránily ve vítězství. Nejnovější software od Land Rover opravena první výtka, ale Velar zůstává pochybnou hodnotou, zejména s relativně pomalým a žíznivým základním motorem.

Mnohým kupujícím to bude jedno a my jim to nezazlíváme. Velar vyniká v moři luxusních crossoverů, kterých je stále více.

✓ Můžete také zkontrolovat:

výkon a spotřeba paliva

Velar 2023 je nabízen se dvěma motory. Oba přenášejí svůj výkon na všechna čtyři kola prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky.

Základní verze Velar S přichází s 2,0litrovým přeplňovaným čtyřválcovým motorem, který produkuje 247 koní a točivý moment 269 lb-ft. Když jsme testovali pohonnou jednotku 2018, líbila se nám hladká osmistupňová převodovka, ale ne pomalý čas 0-60 7,7 sekundy. Spotřeba paliva začíná na 20/26 mpg (město/nákladní automobil).

Při upgradu na Velar R-Dynamic S je volitelně k dispozici 3,0litrový šestiválec s turbodmychadlem a mild-hybridním kompresorem, který zvyšuje výkon na 335 koní a 354 Newtonmetrů. Land Rover uvádí, že zrychlí z 0 na 60 sekund za 6,0 sekund. Díky systému mild hybrid je spotřeba paliva téměř shodná se základním motorem.

Nová výbava HST přebírá 3,0litrový motor a zvyšuje jej na 395 koní a 405 lb-ft. Loňský HSE dostal 19/25mpg se stejným motorem a totéž očekáváme pro letošní model. Čas 0-60 je hlášen jako 5,2 sekundy.

Velar nebo F-Pace?

Range Rover Velar a Jaguar F Pace sdílejí mechanickou platformu a mají podobné napájecí zdroje. Jaký je tedy rozdíl?

F-Pace je o něco menší, ale překvapivě praktický. Nabízí stejný prostor pro nohy jako Velar a s objemem 69,1 metrů krychlových i větší objem nákladu. Věrný identitě značky se F-Pace přiklání ke sportovní ovladatelnosti, zatímco Velar je lepší v terénu. F-Pace je výrazně levnější, i když standardní výbava si s Velarem tak úplně nezadá.

Posledním rozdílem může být ten, který odděluje generace: zatímco Velar volí futuristické rozvržení funkcí vozidla na dvou obrazovkách, F-Pace se drží tradičního uspořádání s jednou obrazovkou s knoflíky a tlačítky pro ovládání klimatizace.

Bezpečnostní hodnocení a vlastnosti

S adaptivním tempomatem, který bude letos standardem, jsou bezpečnostní prvky Velaru působivé. Patří mezi ně automatické nouzové brzdění, varování před opuštěním jízdního pruhu, varování v mrtvém úhlu, parkovací senzory a sledování bdělosti řidiče.

technika

Informační a zábavní systém Pivi Pro od jaguár se od zavedení Velar výrazně vyvinul. Nejnovější systém zahrnuje navigaci, bezdrátovou kompatibilitu s Apple CarPlay a Androidem automobil a prémiový zvukový systém Meridian. Všechny Velar jsou vybaveny stejnou 10palcovou dotykovou obrazovkou infotainmentu plus druhou dotykovou obrazovkou ve středové konzole pro ovládání funkcí vozidla. Prostorový zvuk a head-up displej jsou volitelné.

Doporučená úprava

Rádi bychom se obešli bez základního pohonu, ale za 3,0litrový motor musíte utratit minimálně 70 000 eur. Tam je skok na jednu Porsche Cayenne nebo Range Rover Sport lákavě malý.

Sice není tak rychlý jako Macan, ale základní verze si zachovává ty nejlepší vlastnosti Velaru: krásný design, luxusní interiér a komfortní zážitek z jízdy. Většina kupujících nebude chtít víc.

Jak užitečná je publikace?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.