Ford Explorer 2023: Prezentace, ceny, technická data

Kořeny Fordu Explorer 2023 sahají až do roku 1990, kdy první generace, modelový rok 1991, způsobila revoluci na trhu SUV. Nyní, ve čtvrtém modelovém roce, aktuální Explorer nabízí kupujícím prostorný interiér se třetí řadou sedadel, sportovní design exteriéru a tři varianty pohonu. Je to schopné vozidlo, které zvládne více než jen svou práci, zejména pokud jde o přepravu rodiny a jejího vybavení.

Takové jsou kvalitnější a sofistikovanější nabídky Kia Telluride , Hyundai palisáda a Jeep Grand Cherokee. Ford se snažil zlepšit konkurenceschopnost Exploreru vydáním modernizovaných verzí, jako je terénní Explorer Timberline. Myslíme si však, že kupující v tomto segmentu by měli alespoň zvážit další možnosti, kterých je celá řada.

Co je nového pro rok 2023?

Ford Explorer nevidí žádné změny ve výkonu, kapacitě nebo technologii modelový rok 2023 , i když do směsi byla přidána nová metalická barva Red Jewel.

Model střední třídy Limited Expedition je podle nás nejlepší Explorer za dané peníze. Malý čtyřválcový motor s jedním turbodmychadlem sice nemá takový výkon jako silnější V6 s dvojitým přeplňováním, ale svou práci zvládne a je úspornější než větší motor. S tažným paketem utáhne úctyhodných 2404 kg. Doporučujeme také pohon všech kol za příplatek 49 000 Kč. Jinak se domníváme, že žádoucí standardní výbava modelu Limited je dostačující. Patří mezi ně audiosystém Bang & Olufsen s 12 reproduktory, 20palcová kola, vyhřívaný a elektricky nastavitelný volant, kožené čalounění, elektricky sklopná třetí řada sedadel a vylepšené asistenční systémy řidiče, jako je adaptivní tempomat. Ti, kteří chtějí větší terénní schopnosti, mohou sáhnout po o něco dražším modelu Timberline, který pohání stejný přeplňovaný čtyřválec.

motoru, převodovky a výkonu

Základní verze, verze XLT a Limited jsou vybaveny 2,3litrovým přeplňovaným čtyřválcovým motorem o výkonu 300 k, který pohání Explorer se zdravou dávkou autority. Timberline s tímto motorem, který jsme testovali, dosáhl rychlosti 60 km/h za 6,0 sekund. Vedoucí řidiči mezi námi preferují modely King Ranch, Platinum nebo ST, které jsou poháněny 3,0litrovým V6 přeplňovaným dvěma turby, který produkuje 400 koní. Od roku 2020 bude pro Explorer k dispozici také hybridní pohon. Kombinuje 3,3litrový V6 s elektromotorem pro kombinovaný výkon 318 koní.

Hybridní konfigurace hnacího ústrojí je k dispozici také pro modely Limited a Platinum, a ačkoli dává smysl pro lidi, kteří mohou využít vynikající spotřeby ve městě s hodnocením EPA 5,0 l/100 km, zjistili jsme, že standardní přeplňovaný čtyřválec je dostatečně silný a úsporný na dálnici. Explorer jezdí na platformě s pohonem zadních kol, ale pohon všech kol je volitelný. Standardem je 10stupňová automatická převodovka. Jízda a ovládání jsou příjemné a klidné, ale zdaleka ne zábavné; Explorer ST je mnohem sportovnější a jeho extra výkon a tužší odpružení z něj dělají skutečně výkonné SUV. Se správnou výbavou může Explorer táhnout až 2540 kg.

✓ Můžete také zkontrolovat:

Spotřeba paliva

Není překvapením, že Explorer má různá hodnocení spotřeby paliva EPA díky četným kombinacím pohonného ústrojí a převodovky. Hybridní model s pohonem zadních kol je nejúspornější s až 8,7 l/100 km ve městě a 8,4 l/100 km na dálnici. Modely Platinum Hybrid zaznamenávají nepatrný pokles na 9,4 l/100 km ve městě a 9,0 l/100 km na dálnici a hybrid s pohonem všech kol dále klesá na 10,2 l/100 km ve městě. Jeden model jsme testovali na naší dálniční trase při rychlosti 120 km/h, kde dosáhl pouze 9,8 l/100 km. Explorer ST s výkonem 298 kW (400 koní) dosáhl ve stejném testu 9,4 l/100 km, čímž překonal hodnocení EPA o 0,4 l/100 km. Do našeho testu spotřeby paliva jsme také zahrnuli čtyřválcový Explorer s pohonem všech kol. Vláda odhaduje, že tato verze dosáhne 11,8 l/100 km ve městě a 8,7 l/100 km na dálnici; my jsme zaznamenali 8,4 l/100 km.

Interiér, pohodlí a nakládka

I když je design interiéru trochu neinspirovaný, kabina Exploreru je funkční a pohodlná – alespoň pro první dvě řady sedadel. Nastupování do standardních sedadel třetí řady je poměrně snadné díky mechanismu, který posouvá sedadlo druhé řady do stran stisknutím tlačítka. Větší děti a dospělí však zjistí, že sedačka je příliš blízko země, aby se jí pohodlně sedělo. takoví konkurenti Chevrolet Traverse a Volkswagen Atlas nabízí větší komfort ve třetí řadě. Za třetí řadu Fordu se nám vešly čtyři příruční zavazadla a po sklopení zadních řad se vešlo celkem 31 tašek.

infotainment a konektivita

Informační a zábavní systém s 8,0palcovým dotykovým displejem je standardní výbavou a nabízí funkce Apple CarPlay a Android Auto a také Wi-Fi hotspot. Systém je citlivý a citlivý, ale není tak intuitivní, jak bychom chtěli. Tady by pomohl otočný ovladač. Chcete-li získat volitelnou 10,1palcovou obrazovku s vertikální orientací, musíte zvolit jednu z nejdražších úrovní výbavy Explorer. Všechny modely jsou k dispozici s hlasově ovládanou navigací a zábavním systémem pro zadní sedadla. Kromě základní verze se Explorers standardně dodávají se zvukovým systémem B&O s 12 reproduktory.

bezpečnost a asistenci řidiče

Ford standardně vybavuje každý Explorer různými asistenčními systémy pro řidiče a nabízí také vylepšení, jako je parkovací asistent. Pro více informací o výsledcích nárazových testů Explorer navštivte webové stránky National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) a Insurance Institute for Highway Safety (IIHS). Mezi klíčové bezpečnostní prvky patří

  • Standardní varování před kolizí a automatické nouzové brzdění
  • Standardní sledování mrtvého úhlu a upozornění na křížový provoz
  • Lane Departure Warning a Lane Departure Warning jako standard

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím žádné hodnocení. Buďte první, kdo ohodnotí.